Piątek, 3 grudnia 2021

imieniny: Franciszka, Ksawerego, Lucjusza

RSS

Nauczycielki z Brzeźnicy wyjechały na szkolenie do Serbii. Czego się tam dowiedziały?

03.11.2021 20:13 | 0 komentarzy | ż

Szkoła w Brzeźnicy podpisała kontrakt na realizację projektu Erasmus+ w grudniu 2020 roku. Uczestnicy przedsięwzięcia przez prawie rok kontaktowali się wyłącznie zdalnie. Wreszcie nadszedł czas na bezpośrednią wymianę doświadczeń.

Nauczycielki z Brzeźnicy wyjechały na szkolenie do Serbii. Czego się tam dowiedziały?
Spotkanie zorganizowano w Jagodinie (Serbia) w dniach 25-29 października 2021 roku. Wzięły w nim udział nauczycielki Agnieszka Kornas-Zuber i Marzenna Mruk-Otulak.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Co to jest STEAM?

Nauczycielki z Brzeźnicy spotkały się w Serbii z kolegami i koleżankami po fachu z Czech, Hiszpanii, Serbii, Turcji oraz Wielkiej Brytani. Tematem przewodnim wymiany była "Innowacyjna podróż do nauki STEAM". STEAM to podejście do edukacji obejmujące nauki ścisłe, technologię, inżynierię i matematykę. Podczas pobytu w Serbii uczestnicy projektu mieli za zadanie zaprezentować swój kraj, szkołę, miejscowość, zadania i przedsięwzięcia związane ze STEAM-em.

Jak uczyć kreatywnie?

- Nauczyciele mieli okazję wziąć udział w festynie naukowym, który polegał na wykonywaniu doświadczeń przez dzieci. Była okazja do obserwowania i hospitacji lekcji historii, geografii, matematyki, informatyki. Szukano podobieństw i różnic w poszczególnych systemach edukacyjnych. Nauczyciele i uczniowie serbscy zaprezentowali gościom sławnych naukowców i wynalazców tego kraju podczas wspólnej kolacji z dziećmi i rodzicami tamtejszej szkoły - relacjonują Marzenna Mruk-Otulak i Agnieszka Kornas-Zuber.

Nauczyciele dzielili się wiedzą, przykładami z praktyki, kreatywnymi pomysłami oraz podejściem do nauki i pracy. - Członek sieci STEM Chamber, master professor of biology Alexandra Ikonov zainicjowała twórczy potencjał obecnych uczestników i zachęciła ich do wzmacniania kompetencji badawczych i eksperymentalnych. Uczestnicy z przyjemnością wykonywali różne eksperymenty STEM, słuchali ciekawych opowieści o twórczości znanych naukowców i analizowali najnowsze badania nad kreatywnością w naukach przyrodniczych i znaczeniem rozwijania potencjału twórczego w XXI wieku - informują nauczycielki z Brzeźnicy.

W końcowej części międzynarodowego spotkania STEAM uczestnicy mieli za zadanie przeprowadzić kreatywne eksperymenty i odkryć owoc, który ma najwięcej witaminy C, następnie zidentyfikować tajemniczą sproszkowaną substancję, która w połączeniu z jodem wywołuje reakcję, a także eksperymentalnie udowodnić, zmierzyć i porównać, które warzywa i owoce mają najwięcej glukozy.

Wizyta na serbskiej uczelni

Przebywając w Serbii była okazja do spotkania znanych osobistości na Wydziale Nauk Pedagogicznych w Jagodinie. Goście z Anglii, Hiszpanii, Polski, Czech i Turcji zostali przyjęci przez członków międzynarodowego zespołu współpracy, prof. dr Ivana Cirkovic Miladinovic i dr Nenad Stevanovic, którzy przedstawili podstawowe działania wydziału, programy studiów i długoletnie doświadczenie wydziału na poziomie międzynarodowym, jak również potencjał współpracy międzynarodowej w kolejnym okresie.

Celem wizyty było zapoznanie nauczycieli i nauczycielek z misją i wizją wydziału a zarazem padły słowa o formach wzajemnej współpracy w przyszłości.

Czas spędzony w Jagodinie był bardzo intensywnym czasem, ale równocześnie bardzo owocnym. Wypracowane praktyki i zdobyte doświadczenie, w kreatywny sposób zostanie wykorzystane przez nauczycieli.

Wszystkie przedsięwzięcia podczas mobilności zostały pokazane w serbskiej telewizji. Koordynator polskiej strony – Agnieszka Kornas-Zuber, udzieliła tam wywiadu.

źródło: SP w Brzeźnicy, oprac. ż