Czwartek, 5 sierpnia 2021

imieniny: Marii, Oswalda, Stanisławy

RSS

Praca to nasza przyszłość, czyli raciborski InspiratON [FILM]

28.11.2019 07:00 | 0 komentarzy | żet

Przedstawiamy zapowiedzianą w poprzednim numerze „Nowin Raciborskich” obszerną relację z festiwalu InspiratON – imprezy zorganizowanej przez Wydawnictwo Nowiny z myślą o młodzieży ze szkół branżowych oraz techników, która za kilka miesięcy skończy szkołę i stanie przed wyborem swojej przyszłości edukacyjnej i zawodowej. Aby zainspirować młodych do trafnych decyzji, zaprosiliśmy do współpracy szkoły, pracodawców oraz ekspertów. Oto jak wyglądało to w praktyce.

Praca to nasza przyszłość, czyli raciborski InspiratON [FILM]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Przez pracę do bogactwa

InspiratON to obok Festiwalu Perspektyw oraz Festiwalu Przedsiębiorczości kolejna impreza organizowana przez Nowiny, której celem jest promocja Raciborszczyzny wśród mieszkańców powiatu i okolic, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości edukacji i pracy w naszym regionie.

– Jednym z kluczowych tematów jest dzisiaj praca. Pracodawcy szukają pracowników, uczniowie i absolwenci szkół chcą znaleźć dobrą pracę, a jak powiedział kiedyś Adam Smith – to dzięki pracy buduje się bogactwo narodów. Na naszą mniejszą skalę doszliśmy do wniosku, że od pracy definiującej przyszłość gospodarczą naszego regionu, zależy również nasza przyszłość. Bo jeśli będzie bieda, to konsumenci nie będą kupować, reklamodawcy nie będą się ogłaszać, a czytelnicy – zwłaszcza ci młodsi – wyjadą w poszukiwaniu lepszego życia za granicę. Uznaliśmy, że chcemy zrobić na tym polu coś dobrego, a praca i nauka to obszary, w których najlepiej możemy wykorzystać potencjał naszego Wydawnictwa, czyli nasze doświadczenie, wiedzę ale też możliwość promowania tego – mówi Arkadiusz Gruchot, prezes Wydawnictwa Nowiny i pomysłodawca InspiratONa, Festiwalu Perspektyw oraz Festiwalu Przedsiębiorczości.

W tym miejscu przypomnijmy, że organizowany przez nas od pięciu lat Festiwal Perspektyw to impreza, której celem jest pomoc gimnazjalistom (obecnie uczniomósmych klas szkół podstawowych) w wyborze swojej przyszłości edukacyjnej i zawodowej. Festiwal Przedsiębiorczości służy promocji firm wielu branż, które działają w powiecie raciborskim. Z kolei InspiratON domyka ten cykl, inspirując młodzież stojącą u progu dorosłości do dokonywania dobrych, świadomych i satysfakcjonujących wyborów przyszłości zawodowej.

Eksperci, firmy, szkoły

InspiratON został zorganizowany 18 listopada w Raciborskim Centrum Kultury. W trakcie imprezy uczniowie zapoznali się z prezentacjami ekspertów na takie tematy jak: etat czy własna firma (Andrzej Tucholski), jak znaleźć pracę, która będzie przyjemnością (Aneta Esnekier), jak nie dać się okraść w internecie z danych osobowych i pieniędzy (Piotr Miernikiewicz), jak przygotować się do założenia własnej firmy i skąd wziąć pieniądze na start (Radosław Knesz). O podstawowych formach umów, zaletach kontrolowania wydatków oraz oszczędzania opowiedzieli przedstawiciele Akademii Przedsiębiorczości Funduszu Górnośląskiego.

W przerwie pomiędzy wykładami zwiedzający mogli zapoznać się z aktualnymi ofertami pracy raciborskich firm oraz ofertą oświatową raciborskich placówek edukacyjnych. Wszystko to na piętnastu przygotowanych przez organizatorów stoiskach.

Jednym z punktów imprezy był wywiad na scenie z absolwentem Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” Tomaszem Urbanem, który pracował na etacie, założył własną firmę informatyczną, a obecnie powrócił do technikum w roli nauczyciela przedmiotów informatycznych.

Poniżej przedstawiamy organizatorów, współorganizatorów, partnerów i patronów medialnych tego wydarzenia:

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski