Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W „Mechaniku” możesz się pokazać ze swoimi pasjami

Dwadzieścia jeden prac – od elektronicznego detonatora, przez ładowarki oraz pięknie wyremontowane motorowery, na interaktywnym stoliku i świecącym krysztale skończywszy – zaprezentowali uczniowie „Mechanika” na szkolnym konkursie. – Cieszy nas to, że udało nam się stworzyć w szkole taką atmosferę, że uczniowie chcą pochwalić się swoimi talentami – mówi Sławomir Janowski, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” w Raciborzu.

W „Mechaniku” możesz się pokazać ze swoimi pasjami
Interaktywny stoli autorstwa Tobiasa Gajdeczki, Michała Czekały i Dawida Sbeczki zrobił furorę na szkolnym konkursie prac

Kwietniowa edycja konkursu była szóstą w historii szkoły. Na komisji złożonej z nauczycieli przedmiotów zawodowych największe wrażenie wywarła praca Michała Czekały, Tobiasa Gajdeczki i Dawida Sbeczki. Uczniowie klasy 2b technik – elektronik wykonali stolik interaktywny, który oprócz tego, że świeci w nocy, to jeszcze dodatkowo rozświetla się, jeśli położyć na nim jakiś przedmiot. Tradycyjnie wyróżnienia dla autorów najlepszych prac przyznali również uczniowie w głosowaniu. Podobną liczbę głosów oddano na: pokaz skutków rozwierania obciążonych prądem styków (Daniel Klima, Norbert Rymut), interaktywny stolik, detonator elektroniczny (Kajetan Maciejski), motor jawa 250/353 (Mateusz Przybyła), rower elektryczny (Adam Matuszek).

Czujniki światła i diody

Zatrzymajmy się przy nagrodzonym przez uczniów i nauczycieli stoliku interaktywnym. – W blacie stolika zamontowaliśmy 15 czujników. Do każdego czujnika podłączyli 6 diod. W sumie jest ich 90. Czujniki reagują na światło. Gdy przysłoni się jeden z nich, wówczas włączają się diody, które są do niego podłączone – wyjaśniają sposób działania stolika pomysłowi uczniowie.

Wykonanie zajęło im około miesiąca. – Chcieliśmy się przetestować, czy damy radę coś takiego zrobić – mówią M. Czekała, T. Gajdeczka i D. Sbeczka , jeśli zapytać ich, co powodowało nimi przy konstruowaniu stolika.

Póki co, uwagę chłopców zaprząta przede wszystkim szkoła oraz egzamin maturalny. W przyszłości planują rozwijać się na studiach politechnicznych. Michał Czekała nie wyklucza otwarcia własnej działalności gospodarczej, w której skupiłby się na produkcji wyposażenia podobnego do pracy, którą przygotował na tegoroczny konkurs razem ze swoimi kolegami. – Sprawdzaliśmy w Internecie i nikt czegoś takiego nie robi i nie sprzedaje – mówi M. Czekała.

Duma dyrektora

Wciąż nie wiadomo, którzy autorzy tegorocznych prac zostaną nagrodzeni przez dyrektora. Sławomir Janowski wstrzymuje się z ogłoszeniem kompletnych wyników konkursu i wręczeniem nagród dla autorów wyróżnionych prac do zakończenia roku szkolnego – maturzystów w ostatni piątek kwietnia lub pozostałych klas pod koniec czerwca.

Dyrektor cieszy się, że „Mechanik” ma tak wielu utalentowanych uczniów, którzy swoim zdolnościom nadają konkretne kształty. – Dobrze się ich słucha, gdy o tym opowiadają. Widać, że się tym cieszą, lubią to robić. Dzięki temu wśród młodzieży rozchodzi się wieść, że „Mechanik” jest szkołą, w której możesz pokazać się ze swoimi pasjami, jak nie na Festiwalu Perspektyw, to na dniach otwartych, jak nie na dniach otwartych, to na konkursie prac uczniowskich – mówi dyrektor. Jednocześnie ubolewa, że szkoła ma ograniczone możliwości wsparcia uczniów.

Pomimo ograniczeń systemowych, niektóre elementy przygotowywanych przez uczniów konstrukcji powstają w szkole, a nauczyciele zawsze chętnie służą pomocą i radą, podpowiadając niektóre rozwiązania, sugerując sposób rozwiązania problemów. – Choć wolałbym, żebyśmy mogli bardziej ich wspierać w rozwijaniu tych pasji – kończy S. Janowski.

Wojtek Żołneczko

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].