Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

To już zrobiono na budowie zbiornika Racibórz

Przedstawiciele Biura Koordynacji Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry we Wrocławiu zapewniają, że budowa zbiornika Racibórz przebiega bez zakłóceń. Zbiornik jest jednym z czterech elementów ochrony przeciwpowodziowej na Odrze. I największą do tej pory inwestycja hydrotechniczna w naszym kraju.

To już zrobiono na budowie zbiornika Racibórz
Augustyn Bombała wyjaśnia, że obecnie wykonywany jest m.in. dół fundamentowy pod budowlę przelewowo-upustową

Kopią rozległy i głęboki dół

Główny wykonawca zbiornika, hiszpańska firma Dragados zatrudnia przy budowie około 140 własnych pracowników oraz pracowników firm podwykonawczych. Tylko kilkunastu z nich to Hiszpanie. - To przede wszystkim kadra zarządzająca – mówi Augustyn Bombała, kierownik projektu budowy zbiornika. W szycie robót na budowie uwijać ma się około 1000 osób. Obecnie w miejscu przyszłej zapory czołowej, która w całości znajdzie się na terenie Raciborza, drążony jest dół fundamentowy pod budowlę przelewowo-upustową, a więc najistotniejszy element zbiornika. Wykop ma powierzchnię 8 hektarów i głębokość ponad 11 metrów. To skomplikowane przedsięwzięcie inżynierskie. Dół musi zostać bowiem zabezpieczony przed przesiąkanie wód z warstwy wodonośnej, przed wodami powodziowymi, a przy tym wyposażony w drogi, umocnienia i odwodnienia. Drogi technologiczne umożliwiające wwożenie i wywożenie ładunków z budowy są już gotowe. Wykonano też platformę roboczą pod wykonanie kolumn żwirowych. Ponadto gotowy jest staw Plinc. - To staw, który jest rekompensatą za tę część środowiska naturalnego, która zostanie zniszczona w związku z budową zbiornika – mówi Tomasz Cywiński, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

Wyburzyli 70 budynków

Rozpoczęły się też prace na zaporach prawo- i lewobrzeżnej. Usunięto już humus na przebiegu dróg serwisowych, wykonywane są drogi technologiczne. Trwa również usuwanie korzeni po wycince drzew i krzewów. Na zaporze prawobrzeżnej trwają przygotowania do przebudowy linii energetycznej średniego napięcia. Postępy w pracach na bieżąco można śledzić wzdłuż drogi powiatowej z Lubomi do Raciborza, w sąsiedztwie której przebiegać będzie zapora lewobrzeżna. Ponadto w czaszy zbiornika wyburzono już około 70 nieruchomości przejętych od wysiedlonych mieszkańców Nieboczów i Ligoty Tworkowskiej. Chodzi o tych mieszkańców Nieboczów, którzy nie zdecydowali się na wspólne przenosiny do nowych Nieboczów.

(art)

 

Zbiornik Racibórz Dolny: budowa zakończona 95 wiadomości, 230 komentarzy w dyskusji, 830 zdjęć, 1 film
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].