Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W Portugalii dyskutowali o wodzie

Z końcem maja grupa czterech uczennic oraz trzech nauczycieli z Gimnazjum im. majora  pilota Antoniego Tomiczka w Lyskach wybrała się z wizytą do Montijo. Było to czwarte spotkanie szkół partnerskich realizujących wspólny projekt „Today Blue Planet But Tomorrow?” programu Comenius.

W Portugalii dyskutowali o wodzie

Montijo, miasto kolejnego spotkania szkół, znajduje się w Portugalii, 35 km od stolicy – Lizbony. Odległość w linii prostej  z Lysek do Montijo wynosi 3128 km. Szkoła w  Montijo (Escola Básica Integrada do Esteval) to szkoła podstawowa, do której uczęszczają uczniowie w wieku od 4 do 16 lat. W tej szkole, należącej do grupy szkół poety Joaquima Serra (w skład grupy szkół wchodzi 12 różnych placówek w Portugalii) pracuje 70 nauczycieli oraz uczy się 650 uczniów. Szkoła partnerska projektu jest położona na przedmieściach Montijo. Szkoła partnerska w Montijo gościła  34 uczniów oraz 19 nauczycieli pochodzących z 7 europejskich krajów (Polska, Turcja, Francja, Grecja, Hiszpania, Włochy i Węgry).  W czasie spotkania uczniowie prezentowali zadania przygotowane wcześniej w swoich krajach. Jednym z ważniejszych zadań było przygotowanie plakatu zawierającego dokumentację fotograficzną z organizacji Międzynarodowego Dnia Ziemi. Wydarzenie to miało miejsce 22 kwietnia i było ściśle związane z tematyką wodną. Uczniowie przedstawiali hasła oraz plakaty promujące oszczędzanie wody, uczestniczyli w licznych konkursach i zabawach, związanych z wodą. W Portugalii uczniowie zaprezentowali także zabawy i zabawki związane z wodą. Polska grupa przedstawiła tradycję lanego poniedziałku oraz zaprezentowała zabawkę „Śpiewające ptaki”. Uczestnicy spotkania wzięli udział  w zajęciach przygotowanych przez stronę portugalską w szkole oraz na plaży Costa da Caparica Beach. Wszyscy mieli także okazję zobaczyć Wieżę Belem, Pomnik Odkrywców, Klasztor św. Hieronima w Lizbonie i śródmieście Lizbony. Szczególne zainteresowanie wzbudziło największe w Europie oceanarium oraz warsztaty artystyczne przygotowane przez szkołę turecką uczące malowania na wodzie, tzw. Sztuka Ebru (Marbling). Uczniowie ze wszystkich krajów uczestniczyli w Lizbonie w grach miejskich, podczas których zwiedzili  Muzeum Wody. W ostatnim dniu wizyty uczestnicy zapoznali się z działaniem  wiatraku w Montijo.

Alicja Postawka – koordynator projektu, (ska)

 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].