Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rafako ma 40 mln zł zysku netto i... wiele powodów do obaw

Mediacje z TAURONEM w sprawie Jaworzna tkwią w martwym punkcie od ponad dwóch miesięcy. Mało tego, Tauron Wytwarzanie wzywa RAFAKO do usunięcia wad w bloku 910 MW i twierdzi, że to właśnie z tego powodu blok dotychczas nie osiągnął parametrów technicznych zagwarantowanych w kontrakcie. To jednak nie wszystko.

Rafako ma 40 mln zł zysku netto i... wiele powodów do obaw
Spółka z Raciborza jest na sporym plusie po trzech kwartałach tego roku, ale portfel zamówień jest niepokojąco szczupły. Co więcej, ponad połowa zamówień jest przewidziana do realizacji jeszcze w tym roku. Zdjęcie ilustracyjne (arch. RAFAKO S.A.).

Duży zysk

RAFAKO S.A. opublikowało raport okresowy. Przychody Grupy Kapitałowej RAFAKO w trzech kwartałach 2022 roku wyniosły 364,7 mln zł (wobec 390,4 mln zł w analogicznym okresie 2021 roku). Natomiast w samym III odnotowano 116,2 mln zł przychodów (w III kwartale 2021 roku było to 135,4 mln zł).

Po 9 miesiącach 2022 roku Grupa Kapitałowa RAFAKO ma 40,5 mln zł zysku netto. To jednak zasługa świetnego pierwszego półrocza, bo w samym III kwartale odnotowano 0,3 mln zł straty netto. Dla porównania w zeszłym roku grupa miała 6,6 mln zł straty netto po 9 miesiącach, przy czym w III kwartale widoczne było odwrócenie tendencji negatywnych wyników finansowych, bo zysku netto wyniósł 80,7 mln zł.

Szczupły portfel zamówień

Portfel zamówień Grupy Kapitałowej RAFAKO wynosi obecnie około 548 mln zł (stan na 30 września 2022 r.). W tej kwocie zawiera się 76 mln zł na dokończenie prac związanych z realizacją kontraktu Jaworzno.

Większa część portfela powinna zostać zrealizowana w ostatnim kwartale 2022 roku. Na 2023 rok przypada 253 mln zł, a na 2023 zaledwie 21 mln zł.

W kuluarach mówi się, że RAFAKO S.A. może mieć szansę na pozyskanie kontraktu związanego z budową instalacji do termicznego przetwarzania odpadów w Oświęcimiu. Inwestorem jest Synthos - spółka należąca do imperium biznesowego Michała Sołowowa. Michał Sołowow jest zainteresowany nabyciem od PBG S.A. pakietu akcji RAFAKO S.A. (piszemy o tym w dalszej części artykułu).

W tym kontekście warto wspomnieć, że we wrześniu tego roku RAFAKO podpisało kontrakt na zaprojektowanie i budowę ciepłowni dla zakładu produkcyjnego w Barlinku. Wartość kontraktu to 42,3 mln zł. Właścicielem firmy Barlinek jest Michał Sołowow.

Końca procesu inwestorskiego nie widać

Jak już wspomnieliśmy, nabyciem kontrolnego pakietu akcji RAFAKO S.A. jest zainteresowany najbogatszy Polak Michał Sołowow. Sęk w tym, że spółka MS Galleon, poprzez którą ma się dokonać przejęcie RAFAKO, postawiła szereg warunków zawieszających wejście w życie umowy inwestorskiej.

We wspomnianym raporcie okresowym RAFAKO wymienia warunki, które udało się spełnić, m.in. ponowna synchronizacja bloku 910 MW w Jaworznie, podpisanie aneksu do umowy z JSW KOKS S.A. dotyczącego budowy elektrociepłowni w Radlinie czy zawarcie porozumienia i rozliczenie kontraktów z PGE GiEK S.A.

Jest też druga strona medalu - brak porozumienia z Litwinami w sprawie zerwanego kontraktu na budowę Elektrociepłowni w Wilnie oraz niekończące się spory z GAZ-SYSTEMEM S.A. (gazociąg Goleniów - Płoty i tłocznia gazu w Kędzierzynie-Koźlu) i TAURONEM (blok 919 MW w Jaworznie).

Mediacje stoją w miejscu

Okazuje się, że mediacje z TAURONEM stoją w miejscu od 9 września. Kolejnego terminu spotkania nie wyznaczono. Za to 10 listopada RAFAKO S.A. otrzymało pismo od TAURONU Wytwarzanie. TAURON twierdzi, że RAFAKO nie doprowadziło do usunięcia zgłaszanych wcześniej wad w bloku 910 MW w Jaworznie, czego skutkiem jest m.in. brak osiągnięcia przez blok gwarantowanych w kontrakcie parametrów technicznych. Z raportu dowiadujemy się, że RAFAKO przystąpiło do analizy zasadności twierdzeń i zgłoszeń TAURONU, a także "skutków finansowych i ekonomicznych dla RAFAKO S.A. w przypadku, gdyby przynajmniej część twierdzeń i zgłoszeń TAURON Wytwarzanie zawartych w piśmie okazałaby się zasadna". Dotychczas analiza nie została zakończona.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].