Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

RAFAMET pokazał gorsze wyniki finansowe niż rok temu

Choć przychody grupy kapitałowej z Kuźni Raciborskiej w trzech kwartałach 2022 roku były wyższe niż rok temu, to jednak strata jest ponad dwukrotnie większa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

RAFAMET pokazał gorsze wyniki finansowe niż rok temu
Pracownicy RAFAMET S.A. specjalizują się w produkcji specjalistycznych obrabiarek dla przemysłu i kolejnictwa. Zdjęcie ilustracyjne, arch. Nowiny.pl.

Wyniki Grupy Kapitałowej RAFAMET

Przychody netto Grupy Kapitałowej RAFAMET w pierwszych trzech kwartałach 2022 roku wyniosły 86,6 mln zł (wobec 70,3 mln zł w analogicznym okresie 2021 roku). W tym samym czasie odnotowano stratę netto w wysokości 5,6 mln zł (wobec 1,9 mln zł straty w pierwszych trzech kwartałach 2021 roku). Szczególny trudny okazał się trzeci kwartał, w którym GK RAFAMET odnotowała 2,5 mln zł straty netto (w analogicznym okresie ubiegłego roku było to 0,5 mln zł zysku netto).

W skład Grupy Kapitałowej RAFAMET wchodzą: Fabryka Obrabiarek RAFAMET S.A. (podmiot dominujący), Odlewnia RAFAMET Sp. z o.o., RAFAMET Service & Trade Sp. z o.o., Poręba Machine Tools Sp. z o.o., Hebei RAFAMET Machinery Co., LTD*.

Wyniki Fabryki Obrabiarek RAFAMET S.A.

Podmiotem dominującym Grupy Kapitałowej RAFAMET jest Fabryka Obrabiarek RAFAMET S.A. W trzech kwartałach 2022 roku spółka odnotowała 53,5 mln zł przychodów i 3,9 mln zł straty netto (wobec 49 mln zł przychodów i 0,75 mln zł straty netto w analogicznym okresie 2021 roku). W samym trzecim kwartale 2022 roku strata netto wyniosła 1,1 mln zł (wobec 0,2 mln zł zysku w trzecim kwartale 2021 roku).

W tym miejscu warto zaznaczyć, że dla Grupy Kapitałowej RAFAMET oraz Fabryki Obrabiarek RAFAMET S.A. zazwyczaj kluczowy jest ostatni kwartał roku, w którym rozliczane są kontrakty. Dlatego dopiero wyniki całoroczne pozwalają zorientować się w faktycznej sytuacji przedsiębiorstwa. W 2021 roku Grupa Kapitałowa RAFAMET osiągnęła 83 tys. zł zysku netto (przy czym jednostkowy wynik RAFAMET S.A. to 578 tys. zł zysku netto).

Ponad 90% akcji RAFAMET S.A. należy do państwowej Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Komentarz prezesa

W RAFAMECIE zauważają, że w trzech kwartałach 2022 roku znaczący wpływ na działalność spółek GK RAFAMET, a co za tym idzie i osiągnięte wyniki ,ma rozpoczęta w lutym 2022 roku wojna na Ukrainie.

- W okresie sprawozdawczym obserwowaliśmy przesuwanie klientowskich decyzji inwestycyjnych w oczekiwaniu na poprawę sytuacji geopolitycznej. RAFAMET S.A. ma corocznie otwartych około 40-50 projektów produkcyjno-handlowych, których większość wynika z realizowanych kontraktów (pozostałe projekty to tzw. produkcja w toku przygotowywana wyprzedzająco pod przyszłe kontrakty). Ograniczenie ilości realizowanych projektów, co nastąpiło w następstwie agresji Rosji na Ukrainę, wymusiło na nas konieczność dostosowania skali prowadzonych działań do możliwości finansowych Spółki, a co za tym idzie utrudniło bardzo rozliczanie wysokich kosztów stałych, które są cechą charakterystyczną naszego modelu biznesowego. Obserwowane w następstwie sytuacji geopolitycznej wydłużanie łańcucha dostaw, w tym przede wszystkim elektroniki ma również wpływ na naszą działalność utrudniając rytm pracy i jej rozkład na poszczególne przedsięwzięcia produkcyjne. Niestety wysoka inflacja, z którą mamy wszyscy do czynienia spowodowała w naszej firmie wzrost kosztów finansowych (płaconych odsetek od kredytów bankowych) z poziomu około 1 miliona złotych za cały rok 2021 do około 4 milionów złotych za rok 2022, a znaczący inflacyjny wzrost cen zaopatrzeniowych roku bieżącego nie był możliwy do przerzucenia na naszych odbiorców, którzy posiadali zawarte z nami kontrakty podpisane przykładowo w pierwszych miesiącach 2021 roku czy wcześniej. Tak czy inaczej wszystkie te niekorzystne zdarzenia i czynniki, na które mamy wpływ, opanujemy. Wymaga to jednak czasu. Szczególnie w firmie takiej jak nasza, czyli produkującej dobra inwestycyjne dużej wartości realizowane na indywidualne zamówienia. Chcemy, aby rok 2023 był lepszym od tego, który powoli zamykamy. Pracujemy obecnie nad kilkoma przedsięwzięciami, które umożliwią nam osiągnięcie tego celu

- wyjaśnia E. Longin Wons, Prezes Zarządu RAFAMET S.A.


* W tej ostatniej spółce Rafamet S.A. posiada 50% udziałów.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].