Lifestyle
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

O Laponii w Żółtym Młynku

Rybnicka kawiarnia Żółty Młynek zaprosiła na kolejne spotkanie podróżnicze, które odbywają się w każdy wtorek. Tym razem pasjonaci podróży bliższych i dalszych poświęcili swój czas Laponii. Dzięki opowieści Katarzyny Kasperek ten rejon Europy stał się, chociaż odrobinę, bliższy.

O Laponii w Żółtym Młynku

Materiał wideo:

Laponia dla wielu to przede wszystkim kraina zamieszkiwana przez świętego Mikołaja i stada reniferów. Ale co jeszcze kryje się pod tą nazwą? Czego turysta może spodziewać się, jadąc do tej odległej krainy?

- Laponia to głównie tereny bardzo zadbanych parków narodowych, z kilometrami tras turystycznych o różnym stopniu trudności, na których znajdziemy miejsca do grillowania oraz odpoczynku. Trasy są zróżnicowane pod względem pejzaży: górskie rzeki, jeziora, obszary bagien, torfowisk i tundry. Ta różnorodność zadowoli zarówno tych, którzy kochają wyzwania, jak i tych, którzy przyjadą tu wyłącznie turystycznie. Lato polarne to najpiękniejsza pora roku, by poznać spektrum wszystkich atrakcji, które przygotowała dla nas tutejsza przyroda - mówiła podczas spotkania podróżniczka Katarzyna Kasperek.

Finlandia - kraj ludzi szczęśliwych 

Ilustracją jej słów była prezentacja fotografii wykonanych podczas wyprawy do Finlandii. Barwne krajobrazy, przewijające się przed oczami kawiarnianych gości, zachęcały do odwiedzenia Laponii. Nie tylko krajobrazom poświęciła uwagę Katarzyna Kasperek. Ciekawe były również refleksje dotyczące społeczeństwa tego kraju.

- Finlandia często określana jest, jako kraj szczęścia. Dlaczego? Tam szczęście jest pojmowane, jako pojęcie wspólnotowe. Nie istnieje tam hierarchia i rywalizacja. Takie podejście do życia określa się - Sisu. Liczy się hart ducha, konsekwencja w dążeniu do realizacji do celu.  Życie to ciągłe Sisu - podkreślała prelegentka.

Skandynawia nie musi być droga

Skandynawia nie jest tanim kierunkiem turystycznym. Jest jednak możliwe zwiedzanie, nie wydając góry pieniędzy. Są możliwe darmowe noclegi w specjalnie przeznaczonych do tego domkach turystycznych. Podobnie jest z możliwością taniego kupienia posiłku. W tym kontekście pomocna jest strona internetowa: www.nationalparks.fi

Półtorej godziny poświęcone Laponii szybko minęło. Po projekcji był czas na rozmowę i pytania.

- Dla mnie wartością było to, że oprócz informacji typowo turystycznych mogliśmy dowiedzieć się więcej o mentalności Finów, ich sposobie życia, stosunku do drugiego człowieka. Laponia jest fascynująca, ale też warto poznać zasady, którymi rządzi się ten naród - mówił jeden z uczestników spotkania  - Adam.

Kolejne spotkania w Żółtym Młynku również zapowiadają się ciekawie.

15.11.2022 Spitsbergen, Grenlandia - arktyczne żeglowanie.

22.11.2022 Żelazne Drogi Dolomitów.

29.11.2022 Przez Turcję, Gruzję do Iranu. 4 przyjaciół, 3 samochody i 1 samolot.

6.12.2022 Spontaniczna wyprawa drogą św. Jakuba.

13.12.2022  Indie - pocztówki z podróży.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].