Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Radio Żory – miejskie radio internetowe

Idea powstania radia pojawiła się w związku ze stworzeniem klasy o profilu dziennikarskim w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K. Miarki w Żorach. Początkowo miało to być studio, służące uczniom klasy dziennikarskiej – dlatego też pierwotna nazwa tego przedsięwzięcia brzmiała Radio Floryda. Z czasem okazało się, że taka formuła pracy ma swój potencjał, zostało ono przekształcone w miejskie radio internetowe – Radio Żory. W swej pierwotnej wersji podlegało szkole – opłaty legalnościowe ponosiła Rada Rodziców, a sprzęt został zakupiony dzięki przychylności prezydenta miasta Waldemara Sochy.

Radio Żory – miejskie radio internetowe

W kolejnym roku opiekę nad radiem przejął Miejski Ośrodek Kultury, w którym wygospodarowano niewielką przestrzeń dla radia. Teraz radio jest częścią Miejskiej Biblioteki Publicznej, w której przygotowano profesjonalne, dobrze wyposażone studio, w nim realizowane są audycje zgodnie z ramówką, nagrywane są też podcasty z udziałem mieszkańców miasta i inne nagrania wynikające z potrzeb instytucji i mieszkańców.

Zespół redakcyjny tworzą nie tylko mieszkańcy miasta, na przestrzeni lat nawiązaliśmy współpracę ze społecznymi dziennikarzami nie tylko z Polski ale i Europy czy Azji. Przez 13 lat istnienia radia przewinęło się w nim ponad 100 dziennikarzy, od tych doświadczonych zawodowo do tych, którzy na naszej antenie stawiali swoje pierwsze kroki dziennikarskie.

Przestrzeń radia społecznego ma swoją specyfikę w trzecim sektorze mediów – dziennikarze prowadzą audycje społecznie – za darmo. Jedynym ograniczeniem a jednocześnie naszym wsparciem jest prawo prasowe czy kodeks etyki dziennikarskiej. Nie mamy reklam, a muzyka która nam towarzyszy jest tą, którą lubimy i słuchamy na co dzień.

Radio ma przed sobą wyzwania, pojawiły się pytania o przyszłość, czy rozwiniemy swoje działania tak, aby rozszerzyć format audycji tak jak inne stacje radiowe, w stałe, całodzienne bloki informacyjne? Co wymaga zmiany rytmu pracy w radiu z tego wieczornego na całodzienny. Czas pokaże jakie pojawią się rozwiązania w tym przypadku.

Kto tworzy radio i jak ono działa? Dwie ważne przestrzenie – jedna to realizatorsko-dźwiękowa, którą od samego początku prowadzi Adam Kotlarski, który zaczynał swoją przygodę z radiem jako licealista, adept klasy dziennikarskiej w „Miarce”.

Druga to ta związana ze sztabem dziennikarzy, których trzeba przeszkolić, porozmawiać o ich umiejętnościach, pomysłach jakimi chcą się dzielić na antenie radiowej. I tą przestrzenią redakcyjną zarządza Agnieszka Kraińska – pomysłodawczyni klasy dziennikarskiej i radia. W roli redaktor naczelnej i dziennikarki poświęciła wiele godzin na budowanie marki radia w przestrzeni miasta.

Radio to ludzie, ich pasje zainteresowania, którymi chcą się dzielić z innymi. Radio Żory to miejsce spełnienia marzeń wielu osób o pracy w mediach. Radio Żory to audycje podróżnicze „Gorączka podróży”, audycje z muzyką z gramofonu „Środowa kolekcja”, Muzyczna Lista Oziego, o tradycjach i kulturze Śląska, wywiady z ciekawymi ludźmi, Biblioteka Babel, Słuchasz Nowin Żorskich, Żorski Wywiad Specjalny, 75/75 – książki mają głos, Czwartek z Kulturą, audycje muzyczne: Na Luzie, Godzina z Bluesem, Dobry Wieczór Folk, U Brody na Strychu.

Nasza redakcja reaguje na bieżące wydarzenia w kraju i na świecie. Efektem osadzenia w rzeczywistości społeczno-politycznej jest stworzenie możliwości prowadzenia audycji w języku ukraińskim, skierowanej do przybyłych w związku z wojną w Ukrainie nowych mieszkańców miasta, ale też niesienie dobrego słowa i wsparcia tym, którzy w Ukrainie walczą o jej niepodległość. Audycję „Głos Ukrainy” – niezwykle ciekawie, mądrze i odważnie prowadzą wspaniałe nastolatki Liza Vahina i Nastia Lohaszenko.

Zapraszamy do zapoznania się z ramówką radia i słuchania Radia Żory w Internecie.

Agnieszka Kraińska – redaktorka naczelna Radia Żory

http://sluchaj.radiozory.pl/

Prezentacja pochodzi z historycznego wydania Nowin Żorskich, opublikowanych z okazji 750-lecia założenia Żor. Unikatowa gazeta zostanie umieszczona w kapsule czasu 11 listopada 2022 roku przy ul. Klimka w Żorach.

Więcej o evencie złożenia kapsuły tutaj: https://www.nowiny.pl/tag/kapsula-2022