Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Przed Polską wielkie, historyczne wyzwania. Poradzimy sobie z nimi

Żory świętują swój jubileusz w niezwykle trudnym momencie dziejów naszej ojczyzny. Nastał bowiem czas wielkich wyzwań i poważnych decyzji. To trudna sytuacja dla obywateli i prawdziwy czas próby dla rządu, parlamentu i samorządów. Wyjdziemy z tego egzaminu obronną ręką, ponieważ mamy poczucie odpowiedzialności za nasz kraj i region. Mamy świadomość skali zagrożeń zewnętrznych i potrafimy je dobrze diagnozować. Tak też było w poprzedniej dekadzie, kiedy przestrzegając liderów zachodnich państw Unii Europejskiej o niebezpieczeństwach związanych z neoimperialną polityką Rosji, o rosyjskim zagrożeniu dla bezpieczeństwa Europy, nie byliśmy słuchani. Dzisiaj cała Europa „mówi po Polsku” i jestem przekonany, że harmonijna współpraca Rządu i Samorządu przy mocnym naszym- parlamentarnym wsparciu jest i będzie gwarantem zrównoważonego rozwoju.

Przed Polską wielkie, historyczne wyzwania. Poradzimy sobie z nimi
Fot. Poseł na Sejm RP Adam Gawęda podczas prac Komisji

Ostatnie dwa lata okazały się dla Europy prawdziwym testem odpowiedzialności i solidarności. Pandemia pokazała, że fundamenty globalnej wymiany gospodarczej oparte są na kruchych i podatnych na kryzysy podstawach. Polska - jak większość krajów - stanęła w obliczu wyzwań, z jakimi nie mierzyła się od dziesięcioleci. Zdaliśmy ten trudny egzamin.  W sejmowych komisjach gospodarki i finansów publicznych wprowadzaliśmy kolejne tarcze chroniące Polaków i polskie firmy przed utratą środków i milionów miejsc pracy.


Fot. Poseł na Sejm RP Adam Gawęda podczas przemówienia.


Fot. Obchody przyłączenia Górnego Śląska do Polski w Żorach.

Równolegle dofinansowano służbę zdrowia w skali dotąd niespotykanej, co uchroniło cały system opieki medycznej przed zapaścią, która dotknęła wiele państw europejskich. „Pandemiczny” rok 2020 zmusił rządy na całym świecie, również w Polsce, do wprowadzenia szeregu ograniczeń związanych z działalnością gospodarczą i aktywnością społeczną.  Kiedy wydawało się, że świat powoli staje na nogi, 24 lutego tego roku Rosja napadła na Ukrainę. Putin wpędził świat w kolejny ogromny kryzys, gdzie stawką nie jest już tylko ludzkie zdrowie i gospodarcza stabilność, ale bezpieczeństwo w najbardziej dosłownym także militarnym i egzystencjalnym znaczeniu.  Skutki wojny boleśnie dotknęły Unię Europejską, która pod naciskiem Niemiec przez lata uzależniała się od rosyjskiego węgla, gazu i ropy. Cały kontynent dotknął deficyt tych surowców, co było konsekwencją niezbędnych sankcji nałożonych na Rosję. Wojna militarna szybko stała się wojną surowcową w całej Europie.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości od wielu lat przestrzegał liderów państw Europy Zachodniej przed uzależnianiem Europy od jednego, rosyjskiego dostawcy. Potrafiliśmy przewidzieć scenariusze dziś realizowane przez Federację Rosyjską i dlatego budowaliśmy niezależne, zdywersyfikowane źródła dostaw surowców energetycznych. 


Fot. Poseł na Sejm RP Adam Gawęda podczas spotkania ze strażakami.


Fot. Poseł na Sejm RP Adam Gawęda bierze udział w ćwiczeniach Wojsk Obrony Terytorialnej.

Jako wiceminister Aktywów Państwowych przy udziale spółek górniczych uruchomiłem centralny magazyn węgla energetycznego, do którego trafiały nadwyżki surowca jako bufor całego systemu. 

Kluczowym elementem bezpieczeństwa energetycznego Polski jest gazociąg Baltic Pipe, który w pełni zastąpi niekorzystny kontrakt gazowy z Rosją, rozwiązany przez rząd Mateusza Morawieckiego. Równie doniosłym wydarzeniem było zbudowanie gazoportu Świnoujście z inicjatywy śp. Prezydenta - prof. Lecha Kaczyńskiego oraz przyspieszenie procesów związanych z rozpoczęciem budowy energetyki atomowej. Równocześnie wprowadziliśmy najniższe w Unii Europejskiej stawki akcyzy i podatku VAT na paliwa, gaz, energię, ciepło, żywność i środki ochrony roślin. Udzielamy wparcia polskim rodzinom poprzez dodatek węglowy, do peletu, gazu, oleju opałowego. Uchwaliliśmy ustawę zapewniającą maksymalne ceny energii dla gospodarstw domowych, instytucji publicznych, samorządów, małych i średnich firm, które przyniosą realną pomoc najbardziej wrażliwym odbiorcom energii. W realiach szalejącej „putinflacji” w Europie i na świecie, Polska mierzy się na niespotykaną do tej pory skałą zagrożeń. W zaplanowanym na przyszły rok budżecie, zwiększamy z 2,2 do 3% wydatki na obronność, dokonując zakupów najnowocześniejszego sprzętu wojskowego. 


Fot. Poseł na Sejm RP Adam Gawęda podczas przewodniczenia pracy komisji.

W latach 2015-2019 pełniąc funkcję, min. przewodniczącego senackiej komisji gospodarki przygotowałem plan naprawczy i restrukturyzacyjny dla górnictwa węgla kamiennego, a następnie przeprowadziłem audyt w największej spółce górniczej na Śląsku. Pełniąc funkcje sekretarza stanu i pełnomocnika Rządu ds. górnictwa uruchomiłem program „Śląskie ciepło” oraz przeprowadziłem procesy naprawcze w obszarze hutniczym. Obecnie jako przewodniczący podkomisji ds. transformacji regionów górniczych realnie wspieram rząd w działaniach dążących do stabilizacji i unowocześniania sektora surowcowo-energetycznego, co ma wpływ na dalszy stabilny rozwój polskiej gospodarki. 

Adam Gawęda, Poseł na Sejm RP


Fot. Poseł na Sejm RP Adam Gawęda podczas przekazania środków finansowych na niskoemisyjny transport dla Województwa Śląskiego.


Fot. Poseł na Sejm RP Adam Gawęda podczas uruchomienia Programu Inwestycji Strategicznych dla samorządów.

Prezentacja pochodzi z historycznego wydania Nowin Żorskich, opublikowanych z okazji 750-lecia założenia Żor. Unikatowa gazeta zostanie umieszczona w kapsule czasu 11 listopada 2022 roku przy ul. Klimka w Żorach.

Więcej o evencie złożenia kapsuły tutaj: https://www.nowiny.pl/tag/kapsula-2022