Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pierwszy zakład optyczny w Żorach Aleksandra Filaka

Filak Optyk od ponad pół wieku z powodzeniem i uznaniem klientów oraz branży działa na rynku salonów optycznych Górnego Śląska. Rodzina Filaków doskonale łączy przywiązanie do tradycji z nowoczesnym podejściem w prowadzeniu działalności. Historia firmy dziś sięga już trzeciego pokolenia wybitnych specjalistów z dziedziny optyki.

Pierwszy zakład optyczny w Żorach Aleksandra Filaka

W 1967 roku przy wysiłku Aleksandra oraz Walerii Filaków powstał pierwszy Zakład Optyki Okularowej, tym samym dając narodziny optyce w Żorach. Małżeństwo na początku istnienia firmy, również zajmowało się produkcją okularów efektywnie rozwijając firmę. Działania Walerii w firmie pozwalały Aleksandrowi na udzielanie się społecznie, zarówno lokalnie, jak i dla branży optycznej. Śp. Aleksander Filak przez wiele lat piastował znaczące stanowiska i funkcje społeczne. Był przewodniczącym Rady Kół Młodzieży Rzemieślniczej działającej przy Izbie Rzemieślniczej w Katowicach, wiceprzewodniczącym komisji egzaminacyjnej czeladniczo-mistrzowskiej dla rzemiosła optyka, przewodniczącym komisji branżowej optyków w Izbie Rzemieślniczej w Katowicach oraz sekretarzem ogólnopolskiej komisji branżowej optyków przy Centralnym Związku Rzemiosła w Warszawie. Pełnił także funkcję Starszego Śląskiego Cechu Optyków. W mieście Żory w latach osiemdziesiątych pełnił funkcje radnego Miejskiej Rady Narodowej, przewodniczącego komisji planowania przestrzennego budownictwa i architektury. Był też członkiem Prezydium MRN w Żorach, a od roku 1985 Starszym Cechu Rzemiosł Różnych w Żorach.

Liczne zasługi pioniera żorskiej optyki

Za postanowieniem Prezydium Krajowej Rady Rzemiosła odznaczony został „Honorową Odznaką Rzemiosła” (1984 r.), uchwałą Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach „Srebrną Odznaką zasłużonemu w rozwoju woj. katowickiego” (1982 r.), a także „Złotą Odznakę zasłużonemu w rozwoju woj. katowickiego” (1987 r.). Ponadto uchwałą Rady Państwa odznaczony „Srebrnym Krzyżem Zasługi” w 1987 roku, a dwa lata później postanowieniem Prezydium Krajowej Rady Rzemiosła „Srebrnym Medalem” imienia Jana Kilińskiego. W 1994 roku otrzymał również „Złoty Medal” imienia Jana Kilińskiego. W uznaniu wybitnych zasług dla rzemiosła, a także przez wzgląd na swoją pracowitość, Aleksander Filak został wyróżniony w 2009 roku przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Odznaką Honorową „Szablą Kilińskiego”, będącą najwyższym odznaczeniem w rzemiośle polskim.

Aleksander Filak z najwyższym odznaczeniem rzemieślniczym w Polsce – Szablą Kilińskiego, Fot. Arch. Filak Optyk

Rzemiosło i pomoc pacjentom

Drugie pokolenie firmy reprezentuje Sławomir Filak. Żartobliwie podkreśla, że „pasję do optyki wyssał z mlekiem matki”. Fundamentalna wiedza poparta wieloletnim doświadczeniem zawodowym, niespotykany talent do rzemiosła, jak i wsparcie małżonki Beaty, pozwalają tworzyć unikatowe projekty zaspokajające oczekiwania nawet najbardziej wymagającego klienta.

Do trzeciego pokolenia należy Olaf Filak, który jest filarem dla firmy w dziedzinie optometrii, badań optometrycznych dla pacjentów z problemami wzroku, pomagając w poprawie procesów widzenia.

Indywidualne podejście do klienta

To, co przede wszystkim wyróżnia Filak Optyk w lokalnej branży optycznej, to nowoczesność w każdym calu – zaczynając od dopasowania do najnowszych trendów i dynamicznie zmieniających się wymagań branży optycznej, poprzez estetykę wystroju, profesjonalną obsługę wykwalifikowanej kadry, aż po indywidualne podejście do klienta.

Kluczowe dla końcowego efektu współpracy jest wykorzystanie innowacyjnych technik, jak i urządzeń cyfrowych do pomiaru jakości widzenia, a także indywidualnych parametrów, co w przełożeniu gwarantuje niezwykle spersonalizowane wyroby. Dziś firmę FILAK OPTYK reprezentują trzy osoby: Sławomir, Beata i Olaf Filak.

Filak Optyk
Żory, Rynek 7, tel.32 434 28 68
ŻORY, ul. Moniuszki 19 i oś. Księcia Władysława PU-1
ul. Moniuszki 28b/11 – manufaktura Filoptyk
www.filoptyk.pl

 

Prezentacja pochodzi z historycznego wydania Nowin Żorskich, opublikowanych z okazji 750-lecia założenia Żor. Unikatowa gazeta zostanie umieszczona w kapsule czasu 11 listopada 2022 roku przy ul. Klimka w Żorach.

Więcej o evencie złożenia kapsuły tutaj: https://www.nowiny.pl/tag/kapsula-2022