Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Dekarstwo mają we krwi. 43 lata pracują z dachami w Żorach

Stojący u progu podjęcia ważnej życiowej decyzji Stefan Śmietana wahał się czy otworzyć swój własny warsztat dekarski. Fachu dekarza nauczył się sam, pracując w różnych zakładach, między innymi w firmach Mrozka i Lubeckiego. Stefan należał do ludzi ceniących ciężką pracę. Zawsze zwracał uwagę na porządek oraz solidność. Możliwość bycia niezależnym na rynku otwierała nowe szanse i zagrożenia. W czasach komunizmu, niepewnej koniunktury gospodarczej własna firma była odważną decyzją, zwłaszcza, że przecież trzeba by było zacząć zupełnie od zera. Intensywne namowy żony Kingi ostatecznie przyniosły pożądany efekt.

Dekarstwo mają we krwi. 43 lata pracują z dachami w Żorach

Adam Śmietana, obecny szef firmy Dachy Śmietana, jako świadek tych wydarzeń, nie wiedział, że był to początek wieloletniej i renomowanej działalności. Zatem, przy ulicy Zielonej 3 w Żorach na tyłach działki, Stefan Śmietana własnymi siłami wybudował warsztat, którego piętro przeznaczone było na warsztat krawiecki żony, założony w 1978. Rok później dolna część budynku stała się pierwszym warsztatem dekarskim, w którym znajdowały się maszyny, własnoręcznie wykonane przez Stefana, takie jak giętarka do blachy czy gilotyna. W 1981 roku zakup dostawczego tarpana znacząco przyczynił się do rozwoju firmy.

Edukacja pokoleń

Jako, że Stefan zrzeszony był w Cechu Rzemiosł Różnych w Rybniku (dopiero w latach dziewięćdziesiątych otwarto Cech w Żorach), oraz posiadał tytuł mistrza blacharstwa, mógł przyjmować do pracy uczniów. Pierwszym uczniem w firmie w wieku 15 lat został syn Adam. Okoliczne rodziny, słysząc o mistrzu blacharstwa przy ulicy Zielonej, chętnie wysyłały tam swoje dzieci na naukę. Do początku XXI wieku rocznie średnio przyjmowano do pięciu uczniów. W późniejszych latach trend ten zaczął maleć, by prawie całkowicie zaniknąć obecnie. W sumie przez 43 lata działalności firma wykształciła ponad 25 uczniów, a wielu spośród nich z powodzeniem prowadzi swoje własne działalności w rejonie Żor. Z biegiem lat w firmie zatrudniali się kolejni pracownicy, poszerzano asortyment o nowe maszyny i samochody. Na początku lat 90. współwłaścicielem został syn Adam, a pod koniec dekady naprzeciwko domu rodzinnego powstała nowa siedziba firmy, wtedy też Stefan Śmietana samodzielnie sporządził windę dekarską.

Dumni z historycznych dachów

Dzięki dynamicznemu rozwojowi, w latach dwutysięcznych firma poszerzyła działalność o roboty ciesielskie i murarskie. Jako wkład w historię Żor zaliczyć można restauracje dachów licznych kamienic na starym mieście. Ponadto firma dokonywała remontów dachów Kina na Starówce, MOK-u czy też wielu żorskich szkół i przedszkoli. Odrestaurowany dach żorskiego dworca PKP to również piękna wizytówka firmy. Obecnie do firmy trafiają nowe pokolenia pracowników, w tym trzecie pokolenie rodziny: syn Adama – Paweł – po ukończeniu studiów we Wrocławiu pracuje wraz z ojcem kontynuując rodzinne tradycje. Najnowsze kierunki rozwoju zakładu z ulicy Zielonej to montaż drewnianych elewacji oraz ekologicznych domów z drewna. (r)

Zakład Ogólnobudowlano-Blacharski
Adam Śmietana
ul. Zielona 8
44-240 Żory
Tel.: +48 605 544 344
biuro@dachy-smietana.pl

 

Prezentacja pochodzi z historycznego wydania Nowin Żorskich, opublikowanych z okazji 750-lecia założenia Żor. Unikatowa gazeta zostanie umieszczona w kapsule czasu 11 listopada 2022 roku przy ul. Klimka w Żorach.

Więcej o evencie złożenia kapsuły tutaj: https://www.nowiny.pl/tag/kapsula-2022