Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Salon Glossów – od strzyżenia książąt do światowych pokazów

W 1935 r. w żorskim Śródmieściu powstał najstarszy w mieście salon fryzjerski. Założył go Norbert Gloss, który w Żorach mieszkał od 1929 roku. Dziś salon prowadzony przez wnuka Norberta – Oktawiana Glos-Krawczyka wraz z żoną Alicją rozwija się w najnowszych trendach, a stworzona na bazie rodzinnego biznesu Akademia Fryzjerska „GAAK” kształci nowe pokolenie fryzjerów.

Salon Glossów – od strzyżenia książąt do światowych pokazów
Fot. Rok 1935. Załoga pierwszego salonu Norberta Glossa (pierwszy z prawej). Arch. rodziny Glos-Krawczyk

Dokładnie przy ulicy Szeptyckiego na Starym Mieście w 1935 roku powstał najstarszy żorski salon fryzjerski „GLOSS”. Założył go Norbert Gloss, który posiadał także drugi salon – w Pszczynie, gdzie codziennie jeździł na rowerze. Na Zamku Pszczyńskim strzygł książąt pszczyńskich: Jana Henryka XV Hochberga von Pless oraz Jana Henryka XVII Hochberga von Pless. Był także założycielem grupy muzycznej „Jazz Band”, która przed II wojną światową i po niej, grała na weselach, bankietach, a nawet podkładała muzykę do filmów niemych w żorskich kinach. W roku 1937 wraz ze swoim przyjacielem Antonim „Antoine” Cierplikowskim uczestniczył w pokazach fryzur nowoczesnych na Wystawie Światowej w Paryżu. Zdobył także aż trzy nagrody w międzynarodowym konkursie fryzjerskim w stolicy Francji oraz wiele nagród w ogólnopolskich konkursach. W okresie powojennym przywrócił działanie Izby Rzemieślniczej w Katowicach oraz był jednym z ojców założycieli Cechu Rzemiosł Różnych w Żorach – informuje Oktawian Glos-Krawczyk, wnuk Norberta, który należy do trzeciego pokolenia Glossów, prowadzących zakład fryzjerski w Żorach.

W ręce młodszej córki

Gdy w okresie powojennym Norbert Gloss wrócił do zrujnowanego miasta, zastał swój salon splądrowany przez żołnierzy radzieckich. Dzięki sprzedaży futra żony zakupionego w Paryżu w czasie Wystawy Światowej w 1937 roku, zyskał pieniądze, za które kupił skrzypce. Ten instrument pozwolił Norbertowi Glossowi założyć nowy zespół kameralny – „Żorskie smyczki”. Dzięki tej działalności uzyskał finanse na odbudowę salonu Gloss. Był również jednym z organizatorów pokazu fryzur historycznych w czasie obchodów 700-lecia Żor w 1972 roku. W 1987, po 52 latach prowadzenia salonu, przeszedł na zasłużoną emeryturę, przekazując firmę swojej młodszej córce – Helenie Glos-Krawczyk. Tytuł czeladnika zdobyła jeszcze pod okiem ojca jako licealistka, a tytuł mistrzowski w 1971 roku. Tak jak ojciec, zdobyła wiele laurów w konkursach i pokazach fryzjerskich w kraju i za granicą. W rodzinnym salonie wprowadziła wiele nowości, poszerzając działalność o świadczenie usług kosmetycznych. Dzięki temu, Salon fryzjerski „GLOSS” był laureatem VII Forum Jakości, zdobywając tytuł „Firma z Jakością”. Syn Heleny, Oktawian Glos-Krawczyk przejął zakład w roku 2007, kontynuując dzieło matki i dziadka.

 Fot. Targi i szkolenia fryzjerskie w Londynie w październiku 2022. Od prawej: Alicja Glos-Krawczyk, Mark Hayes (dyrektor kreatywny jednej z najbardziej prestiżowych akademii świata VIDAL SASSOON), Olivier Glos-Krawczyk.

Rozwój firmy i szkoleń

Oktawian jest laureatem wielu konkursów wojewódzkich oraz ogólnopolskich. Wprowadził gamę usług barberskich oraz wyremontował salon, który stał się najnowocześniejszym w mieście. Od 2001 roku jest mężem Alicji Glos-Krawczyk – również fryzjerki, stylistki i edukatorki. Wspólnie otworzyli Centrum Fryzjersko-kosmetyczne „AVANTI” oraz założyli Akademię Fryzjerską „GAAK”, która prowadzona jest wspólnie z bratem Alicji, Piotrem Drewniakiem oraz jego żoną – Natalią. Alicja jest laureatką wielu ogólnopolskich konkursów fryzjerskich, w tym konkursu KREATOR. Wynalazła nowatorską technikę strzyżenia typu „twist”, której uczy szkolących się w GAAK-u fryzjerów. W czasie swojej kariery szkoliła fryzjerów, kadrę intruktorską, będąc ambasadorką takich marek jak: Joico, Alfaparf Milano, Tahe. Obecnie akademia wykonuje usługi szkoleniowe dla największej marki fryzjerskiej na świecie Schwarzkopf Proffesional. Co roku publikuje kolejne kolekcje sztuki fryzjerskiej, wyróżniane na wielu galach fryzjerskich i modowych. W roku 2022 została wyróżniona w katalogu „POLISH TOP HAIR STYLISTS” przez gazetę Estetica Polska oraz złotym medalem za szkolenie w zawodzie fryzjera.

Czwartym pokoleniem fryzjerów z rodziny Gloss jest Olivier, który rozpoczął swoją drogę fryzjerską w tym roku. W 2025 roku rodzinna firma Glossów będzie obchodzić 90-lecie działalności.

Prezentacja pochodzi z historycznego wydania Nowin Żorskich, opublikowanych z okazji 750-lecia założenia Żor. Unikatowa gazeta zostanie umieszczona w kapsule czasu 11 listopada 2022 roku przy ul. Klimka w Żorach.

Więcej o evencie złożenia kapsuły tutaj: https://www.nowiny.pl/tag/kapsula-2022