Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W powiecie raciborskim powstaje zagroda żubrów. Ma być gotowa w przyszłym roku

Na około 10 ha, w tym niespełna 1,5 ha łąk, przy DW nr 935, łączącej m.in. Kornowac i Racibórz powstaje zagroda żubrów. Docelowo sprowadzonych ma zostać tam 6-7 osobników (maksymalnie może pomieścić 10) z Nadleśnictwa Kobiór, które na swoim terenie prowadzi ośrodek hodowli żubrów i edukacji leśnej.

W powiecie raciborskim powstaje zagroda żubrów. Ma być gotowa w przyszłym roku
Zdjęcie poglądowe

Chodzi o lokalizację

Zagroda powstaje na terenie Nadleśnictwa Rybnik (konkretnie leśnictwa Syrynia, w obszarze Raciborza-Brzezia), w lesie przy drodze wojewódzkiej nr 935 – przed pierwszym poszerzeniem drogi, gdzie kontrolowane są ciężarówki (jadąc od strony Pogrzebienia).

- Wybraliśmy to miejsce ze względu na dobrą lokalizację. Myślę, że dojazd do zagrody będzie bardzo dobry, od strony Raciborza, jak i Rybnika czy Wodzisławia Śląskiego - mówi Nowinom Tomasz Olszewski, nadleśniczy Nadleśnictwa Rybnik.

Wskazuje też na urozmaiconą rzeźbę terenu, na czym mają zyskać zwierzęta. - Żubr będzie musiał bardziej poćwiczyć, czyli przemieszczać się nie tylko po płaskim terenie, ale również wchodzić pod górkę i schodzić z górki - wylicza. Wokół zagrody wybudowana zostanie ścieżka, atrakcja dla odwiedzających będzie bezpłatna.

Leśnicy akcentują, że to nawiązanie do dawnych dziejów, kiedy w lasach okalających Racibórz można było spotkać nie tylko sarny, jelenie, tury, niedźwiedzie czy rysie, ale właśnie i żubry.

To teren gdzie powstaje zagroda żubrów

W przyszłym roku

Nadleśniczy Olszewski wyjaśnia, że działanie wpisane jest w plan ochrony żubrów. - Dzięki temu możemy ograniczyć przenoszenie chorób, bo mowa o odizolowaniu jakieś populacji - przekonuje. Wskazuje, że dzięki temu zyska również Nadleśnictwo Kobiór, gdzie żubrów jest coraz więcej. Zabranie stamtąd kilku zwierząt ma polepszyć warunki tych, które pozostaną, bo populacja nie będzie tam tak gęsta.

W planach jest utworzenie zagrody na 100-lecie Międzynarodowego Towarzystwa Ochrony Żubrów, które przypada na przyszły rok.

Jakie koszty i co z Łężczokiem?

Tomasz Olszewski pytany przez Nowiny ile założenie będzie kosztować, odpowiada, że tego wskazać jeszcze nie można, bo projekt powstaje. - Nie wiemy dokładnie, ale Lasy Państwowe mają środki przeznaczone na ochronę przyrody, z których skorzystamy - stwierdza.

Spytaliśmy również nadleśniczego, czy teren miałby należeć do Parku Narodowego Łężczok, bo nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że są takie plany. - Łężczokiem zajmuje się Nadleśnictwo Rudy Raciborskie, my zagrodą żubrów. Na razie te dwa tematy idą równolegle, obecnie nie widzę powodów łączyć tych dwóch rzeczy - odpowiada.

Naukowcy w Kobyli

O sprowadzeniu żubrów do powiatu raciborskiego mówiono na spotkaniu, które zorganizowano w piątkowe popołudnie 14 października w Domu Kultury w Kobyli. Dla zgromadzonych wystąpili m.in. prof. Wanda Olech-Piasecka oraz prof. Wojciech Bielecki, którzy opowiadali o stylu życia tych zwierząt.

Na wstępie nadleśniczy Olszewski wyliczał, że na terenie Nadleśnictwa Rybnik mieszka ponad pół miliona mieszkańców (27 gmin), w związku z tym leśnicy liczą, że ten pomysł będzie cieszył się zainteresowaniem.

Mówił, że założeniem leśników jest przygotowanie zwierzętom takich warunków, aby ryzyko, że coś im się przydarzy, było zminimalizowane do minimum.

Oprócz zagrody ma powstać wiata w pobliżu miejsca karmienia, parkingi oraz budynek z magazynem na paszę, i pomieszczeniem administracyjnym dla weterynarza. - Mamy już zgodę wodociągów na to, aby pociągnąć wodę, z Tauronem mamy podpisaną umowę na przyłącze, z Zarządem Dróg Wojewódzkich w Katowicach ustalone warunki na zjazd. Mamy zabezpieczone środki, prawie gotowy projekt. Mamy nadzieję, że ze strony mieszkańców nie będziemy mieli uwag - powiedział.

Ludzie

Tomasz Olszewski

Były nadleśniczy w Nadleśnictwie Rybnik

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].