Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Biedronki azjatyckie znów próbują dostać się do naszych domów. Jak się chronić?

Pojawiają się co roku, szczególnie w ciepłe dni. Jeśli macie otwarte okna, to lepiej je zamknijcie. Owady w skupiskach gromadzą się na ścianach budynków i wchodzą przez szpary między oknami do naszych domów. - Nie da się wyjść z domu, bo to się pcha do ust, uszu, wszędzie - przekazujecie nam.

Biedronki azjatyckie znów próbują dostać się do naszych domów. Jak się chronić?
Biedronki azjatyckie znów atakują (zdjęcie poglądowe)

Biedronki azjatyckie co roku na masową skalę pojawiają się w różnych regionach kraju. Od naszej różnią się wielkością i kolorem. Możemy spotkać żółte, pomarańczowe, a nawet czarne. Mogą mieć kropki lub nie.

Swego czasu temat poruszyły Lasy Państwowe, wskazując, że biedronki azjatyckie (tzw. arlekiny) oprócz naszych domów mogą zimować pod korą drzew, pod ziemią, a nawet w dziuplach i skrzynkach dla ptaków.

- Obce biedronki charakteryzują się dużą zmiennością - nie każda posiada charakterystyczne plamki na przedpleczu, układające się w literkę "M". Niektóre są całe czarne... jak prawdziwy ninja - napisali leśnicy.

Samica biedronki w ciągu całego swojego życia może znieść nawet do 4 tys. jaj. Są inwazyjne i stanowią zagrożenie dla rodzimych biedronek. Mogą ugryźć też ludzi, a te ugryzienia mogą wywoływać alergię

Wyliczono, że w Polsce jest około ok. 80 gatunków biedronek, a spośród nich najbardziej znaną jest siedmiokropka. I nie spotkamy ich w takich gromadach na naszych ścianach.

Jak chronić się przed biedronkami azjatyckimi? - Uszczelnij okna i drzwi, warto zabezpieczyć je siatką. Można użyć mentolu lub kamfory - to je odstrasza - radzą leśnicy.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Furdeutschland (89.200. * .30) 06.10.2022 15:54

Biedronka