Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Żory wśród zwycięzców konkursu "Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku"

W konkursie wzięło udział ponad 500 projektów. Jury przyznało dworcowi w Żorach tytuł Modernizacji Roku 2021".

Żory wśród zwycięzców konkursu "Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku"
Od lewej: Adam Grześkiewicz – Dyrektor ŻCOP, Roman Pikuła - Prezes Stowarzyszenia Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego i Komisarz Konkursu oraz Adrian Lubszczyk – Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu podczas gali wręczenia nagród. Fot. UM Żory.

Budynek i nowe funkcje

Modernizacja dworca w Żorach została nominowana w kategorii "opieka społeczna", w której zdobyła główną nagrodę. W imieniu Miasta Żory nagrody odebrali: Adam Grześkiewicz – Dyrektor Żorskiego Centrum Organizacji Pozarządowych, które zarządza budynkiem dworca oraz Adrian Lubszczyk – Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu.

Nagrody otrzymali inwestor (Miasto Żory), wykonawca (IZOBUD s.c. Adam Leśniak Bronisław Leśniak z Żor) oraz projektanci (Pracownia Architektoniczna S-Design z Rybnika).

- To dla nas duże wyróżnienie, ponieważ złożone z fachowców w wielu dziedzinach jury konkursowe doceniło nie tylko sam zrewitalizowany budynek, ale też sposób wykorzystania nowych przestrzeni

- podkreśla Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory.

Dla podróżnych, dla lokalnej społeczności

Przypomnijmy, pochodzący z lat 80. XIX wieku budynek dworca kolejowego nabrał nowego blasku dzięki realizacji projektu pn. "Kolej przedsiębiorczości – rewitalizacja obiektów i przestrzeni dworca PKP i dawnego Młyna Elektrycznego w Żorach – etap I dworzec PKP".

Budynek dworca kolejowego został nie tylko kompleksowo zrewitalizowany, ale też przystosowany do pełnienia nowych funkcji, tak by w pełni wykorzystać jego potencjał i dopasować go do potrzeb podróżujących oraz innych mieszkańców. Stał się on siedzibą organizacji społecznych. W zmodernizowanym budynku urządzono także biura i wielofunkcyjne sale. Zaplanowano też miejsce na punkt gastronomiczny, który z jednej strony zapewnia wyżywienie uczestnikom Centrum Integracji Społecznej oraz jest dla nich bazą dla treningów z zakresu samodzielności, a drugiej zaś może w przyszłości zostać miejscem odpoczynku i konsumpcji dla podróżnych. Dzięki takiemu podejściu budynek dworca stał się miejscem spotkań dla mieszkańców dzielnicy i całego miasta. Nie zapomniano przy tym oczywiście także o podstawowych funkcjach dworca kolejowego, takich jak poczekalnia czy toalety.

Projekt został dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

źródło: UM Żory, oprac. ż

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~tłoczek (188.137. * .64) 03.10.2022 22:33

@kkkk dla urzędników nie liczy się sens inwestycji ale to, że coś robią i jeszcze dostają nagrody... Stacja w Żorach jest nieżywa od wielu lat. Władze miasta nie robią nic w kierunku tego aby pojawiło się tam więcej pociągów.

~KKKK (10.0. * .166) 03.10.2022 22:09

Dla podróżnych to chyba nie bardzo, biorąc pod uwagę "ofertę" 4 połączeń dziennie do Rybnika i Pszczyny (w weekendy o połowę mniej) + 2 pociągi dalekobieżne. A koleją do Rybnika to tylko 13 minut...