Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Tabletki z jodkiem potasu w szkołach? Jastrzębski magistrat komentuje

W ostatnich dniach sporo mówi się o tabletkach z jodkiem potasu, które miały trafić do strażaków na wypadek wystąpienia promieniowania radiacyjnego. Niedługo potem zaczęto plotkować o tym, że tabletki wkrótce mają pojawić się w szkołach i być podawane dzieciom. Zapytaliśmy w jastrzębskim magistracie, ile jest w tym prawdy.

Tabletki z jodkiem potasu w szkołach? Jastrzębski magistrat komentuje
Czy dzieci bez wiedzy i zgody rodziców lub opiekunów będą przyjmować tabletki z jodkiem potasu? Jastrzębski Urząd uspokaja - nie. fot. poglądowe pexels

Jak informuje nas Małgorzata Krzeszkiewicz, rzeczniczka prasowa jastrzębskiego Urzędu Miasta, szkoły takowych tabletek nie otrzymały. 

- Dyrekcje szkół nie otrzymały tabletek z jodem - mówi. W przypadku ewentualnego zagrożenia radiacyjnego jest wdrażana procedura dystrybucji tabletek z jodkiem potasu. - Zostają one najpierw dostarczone do Państwowej Straży Pożarnej. Następnie trafiają one do tzw. podstawowego punktu dystrybucji, czyli Urzędu Miasta Jastrzębia-Zdroju. Urząd ma natomiast obowiązek rozdysponowania medykamentów do punktów wydawania tabletek jodku potasu, a tymi punktami są w naszym mieście szkoły - wyjaśnia.

Jeśli nastąpi taka potrzeba...

W razie sytuacji zagrożenia radiacyjnego na stronie internetowej miasta będą umieszczone informacje, gdzie mieszkańcy mają się zgłosić po odbiór tabletek. Na procedurę ich dystrybucji jest przeznaczony czas do 4 godzin. Bezpośrednie wydawanie preparatów powinien nadzorować pracownik ochrony zdrowia (np. lekarz, farmaceuta, pielęgniarka, ratownik medyczny).

- Każda z konkretnych grup wiekowych będzie pobierała odpowiednio należną dawkę leku. Nie ma takiej możliwości, by dzieci bez wiedzy i zgody rodziców bądź opiekunów przyjmowały tabletki - mówi Małgorzata Krzeszkiewicz.

Istnieją procedury w zakresie działania na wypadek radiacji w mieście, które są również na bieżąco modyfikowane. Ostatnia aktualizacja nastąpiła w dniu 20 września bieżącego roku.

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~genia (91.192. * .184) 14.10.2022 18:49

ktoś przebadał co prócz jodku potasu zawierają owe tabletki ? czy w ogóle zawierają jodek potasu

~Adamif (188.137. * .51) 01.10.2022 09:33

Kolejne podejście do szczypawek.

~Irasiad (37.130. * .21) 30.09.2022 19:31

Jak te pierdy pasuje do ustalonych regul?

jastrzebie.pl/strefa-mieszkanca/straz-miejska/zarzadzanie-kryzysowe

Jakies glupoty sa wymyslane, bo rzadzacy nie sa swiadomi, ze reguly ustalono juz dawno i one zadzialaly w 1986 r.
Nie wydaje mi sie, by obecnie dzialalo to rownie sprawnie, skoro pani Referent w Wydziale Strategii, Rozwoju i Obsługi Inwestora (dlaczego ona to oglasza, kiedy powolano nowa rzecznik) kit pociska bo nie ma wiedzy jak dziala UM i nie ma nawet pojecia, co wisi na stronach UM i jakich UM zatrudnia pracownikow.

~Lump (5.173. * .203) 30.09.2022 18:55
oceniono 1 raz
-1

Komentarz został usunięty ponieważ są w nim niechciane lub niepotrzebne wiadomości

~To_sem_ja (31.0. * .235) 30.09.2022 15:40

Od korporacji Vaxart polski rząd zakupi tabletki z jodkiem potasu, kiedy sama firma produkuje leki doustne na covid i... doustne szczepionki na c19.
Zapewne te dane od producenta to też "teorie spiskowe", co nie szczepusie?

~Irasiad (193.28. * .1) 30.09.2022 15:25

"Na procedurę ich dystrybucji jest przeznaczony czas do 4 godzin"

Nie ma takiej procedury w UM, ktora trwalaby mniej niz 4 godziny.