Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wiemy, jaki będzie system dystrybucji tabletek z jodkiem potasu dla mieszkańców Rybnika

Uwaga! Ten artykuł jest odpowiedzią na pojawiające się w przestrzeni publicznej niesprawdzone informacje. Publikacja ma na celu przekazanie rzetelnej wiedzy na temat sposobu postępowania w przypadku wystąpienia zagrożenia radiacyjnego.

Wiemy, jaki będzie system dystrybucji tabletek z jodkiem potasu dla mieszkańców Rybnika
System dystrybucji tabletek z jodkiem potasu zostanie uruchomiony do 6 godzin od wystąpienia zagrożenia radiacyjnego. Zdjęcie ilustracyjne (arch. Nowiny.pl).

Tabletki z jodkiem potasu będą wydawane dla mieszkańców z określonych grup ryzyka (0-60* roku życia) w sytuacji zagrożenia radiacyjnego. Każda gmina organizuje swój system rozprowadzania tabletek. Sprawdziliśmy, w jaki sposób będzie się to odbywać w Rybniku. Oto czego dowiedzieliśmy się w Wydziale Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta Rybnika.

1.

W Rybniku system dystrybucji tabletek z jodkiem potasu będzie się opierać o jednostki oświatowe, dla których organem prowadzącym jest Miasto Rybnik.

2.

Każdy mieszkaniec zostanie przyporządkowany do konkretnej jednostki oświatowej w swojej dzielnicy lub sąsiedniej dzielnicy (jeżeli będzie to uzasadnione małą liczbą mieszkańców lub brakiem takiej jednostki w dzielnicy).

3.

Informacja o tym, do której jednostki oświatowej zostaliśmy przyporządkowani, zostanie opublikowana na stronie internetowej miasta oraz na plakatach. Tam też znajdą się informacje o tym, jaką dawkę należy zażyć (wielkość dawki jest uzależniona od wieku, np. dawka dla dzieci jest mniejsza od dawki dla dorosłych).

4.

Czas reagowania będzie zależeć od przebiegu sytuacji. Wpływ na to będzie mieć m.in.: czas wykrycia zagrożenia radiacyjnego oraz warunki atmosferyczne. Zakłada się, że system dystrybucji tabletek z jodkiem potasu powinien zostać uruchomiony w ciągu do 6 godzin (uwaga, 10-12 godzin to maksymalny czas podania tabletek).

5.

Punkty dystrybucji będą wydawać tabletki tylko osobom dorosłym (rodzice odbiorą tabletki dla swoich dzieci, tak by dzieci mogły zażyć je w obecności rodziców. Jednak nie można wykluczyć podania tabletek dzieciom w szkołach. W sytuacji nagłego zagrożenia i niekorzystnych czynników zewnętrznych, np. działających na naszą niekorzyść warunków atmosferycznych, tabletki mogą zostać podane w szkołach tym dzieciom, których rodzice wyrazili zgodę na udzielenie pomocy dziecku w nagłej sytuacji (chodzi o standardowe formularze dotyczące udzielenia dziecku pomocy w nagłej sytuacji; rodzice wyrażają lub nie wyrażają na to zgody na początku roku szkolnego).

6.

W punktach dystrybucji będzie można zapoznać się z ulotką zawierającą szczegółowe informacje dotyczące stosowania tabletek z jodkiem potasu.

7.

Aktualnie tabletki z jodkiem potasu trafiły do komend Państwowej Straży Pożarnej, w tym do rybnickiej Państwowej Straży Pożarnej, skąd zostaną rozprowadzone do systemu dystrybucji dla ludności w przypadku wystąpienia zagrożenia radiacyjnego.

8.

Przekazana liczba tabletek z jodkiem uwzględnia rezerwę (na wypadek, gdyby w mieście znajdowało się więcej osób niż jest zameldowanych; tak aby tabletek wystarczyło również dla osób, które np. przebywają w hotelach).

* W przypadku noworodków lub małych dzieci istnieje możliwość rozkruszenia dawki i podania jej z pokarmem. Gruczoł tarczycy osoby powyżej 60. roku życia nie jest narażony na zagrożenie radiacją w takim stopniu jak u osób młodszych (tarczyca osób starszych nie produkuje już tylu hormonów).


MSWiA: To standardowa procedura

Szereg pytań dotyczący tabletek z jodkiem potasu skierowaliśmy do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Oto odpowiedź, którą otrzymaliśmy:

Uprzejmie informujemy, że odpowiednia ilość jodku potasu została zabezpieczona dla każdego obywatela, który będzie tego potrzebował. Przekazanie tabletek jodku potasu do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej to standardowa procedura przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego.

Podkreślamy, że obecnie nie ma takiego zagrożenia, a sytuacja w naszym kraju jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki.

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~tłoczek (188.137. * .64) 03.10.2022 23:02

Mądry ma preparaty z jodem stale w swojej apteczce. Nie chodzi wcale o jakąś bombę atomową ale... awarie w elektrowniach jądrowych. Jest ich sporo w krajach graniczących z Polską.

~ye5h543h (31.183. * .235) 03.10.2022 21:12

Dobra ludzie. Szukajcie i dzielcie sie info, skad i kto produkuje te tabletki.
Cos co jest 850km od Polski doslowinie nie jest zagrozeniem. I to do tego stopnia by takie akcje robic.
A co jesli to kolejna plandemia 2.0 i te tabletki wcale nie beda z jodem ?

mhl999 30.09.2022 22:02

standardowa procedura? jakim cudem zatem nie została podana podstawa prawna jak to ma się w urzędniczym zwyczaju? kto był kiedyś w służbach mundurowych to raczej wniosek ma inny niż standardowa procedura.