Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

(Nie)zwykły raciborzanin upiększa ulicę Skłodowskiej. "Piękne miejsce, wspaniali sąsiedzi"

Racibórz. Nasze miasto. Z jednej strony bardzo zadbane, z uroczymi zakątkami, z drugiej ciągle wymagające poprawy, z szarymi miejscami przez nikogo nie odwiedzanymi. Jeszcze do niedawna omijaną przez Raciborzan burą, ciemną plamą na mapie miasta była ul. M. Skłodowskiej. Za sprawą Miejskiego Zarządu Budynków oraz Pana Andrzeja Urbańskiego, wyjątkowego mieszkańca Raciborza, ulica M. Skłodowskiej nabrała koloru i coraz jaśniej wybija się na mapie naszego Miasta.

(Nie)zwykły raciborzanin upiększa ulicę Skłodowskiej. "Piękne miejsce, wspaniali sąsiedzi"
(Nie)zwykły raciborzanin upiększa ulicę Skłodowską. Fot. raciborz.pl

Wszystko zaczęło się w 2021 roku, kiedy to dzięki funduszom zewnętrznym Miasto Racibórz wyremontowało trzy budynki przy ulicy Skłodowskiej 7-9,11-13 i 15-17. Jedno z mieszkań otrzymał Pan Andrzej. Budynek przy ul. Starowiejskiej, w którym mieszkał przez ponad 30 lat, został wysiedlony i sprzedany. Przy przeprowadzce najbardziej żal było Panu Andrzejowi jego roślin, które własnoręcznie sadził i o które dbał w maleńkim ogródku obok budynku. Przy wsparciu Miejskiego Zarządu Budynków rośliny Pana Andrzeja przeprowadziły się razem z nim pod nowy adres na ul. Skłodowskiej. Na trawniku przed budynkiem pojawiły się róże, krokusy, iglaki a nawet klon amerykański. Pan Andrzej własnoręcznie przesadzał zieleniec, osobiście przycina róże, podlewa rośliny, a nawet kosi trawnik. Dzięki niemu teren przydomowy zyskał na estetyce i powstało przyjemne miejsce do spacerów. Już nie starszą psie odchody, klepisko i brud. Teraz obszar ten cieszy oko.

Wokół Pana Andrzeja zebrali się mieszkańcy, tworząc rodzaj nieformalnej wspólnoty sąsiedzkiej. Wspierają się wzajemnie. Jak mówi jedna z sąsiadek „Jak się coś zepsuje, to jeden telefon do Andrzejka i już naprawione. A przy okazji jest z kim kawę wypić i kogo obdarować ciastem”. Pan Andrzej zarzeka się, że od nikogo złamanego grosza nie weźmie, a pomoc sąsiadom i dbanie o wspólną przestrzeń to jego sposób na emeryturę: „Bo jak ta zieleń oko cieszy i jak miło na sercu się robi jak się komuś pomoże”. Na prośbę sąsiadek, Pan Andrzej zrobił ławeczkę przed klatką, która jest teraz miejscem spotkań sąsiadów, ale też służy odpoczynkowi osobom przechodzącym ulicą Skłodowską. Małą architekturę uzupełniają własnoręcznie robione stojaki na rowery, stelaże na róże czy uroczy niski płotek. Jedna z sąsiadek Pana Andrzeja mówi „Jak ja się tu przeprowadzać nie chciałam! A teraz jestem najszczęśliwsza na świecie! Piękne miejsce! Wspaniali sąsiedzi!”.

Proces, jaki zadział się w tym miejscu fachowo nazywany jest rewitalizacją. Remont budynków, właściwy człowiek na właściwym miejscu, zazielenienia, to wszystko miało wpływ na zmianę nie tylko estetyki tej części miasta ale także mentalności i społecznej odpowiedzialności mieszkańców. Dobrze jest mieszkać wśród ludzi aktywnych, którym zależy na naszym mieście.

W dniu 21 września Prezydent Raciborza Dariusz Polowy odwiedził Pana Andrzeja i pogratulował godnej naśladowania postawy, życząc sił do dalszej zmiany na lepsze naszego Miasta.

Wiemy, że takich mieszkańców jest w naszym mieście bardzo wiele. Dlatego też zapraszamy do aktywnego uczestnictwa w inicjatywie lokalnej i budżecie obywatelskim oraz do udziału w opracowywaniu Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Racibórz do roku 2030, w ramach którego zamierzamy realizować przedsięwzięcia rewitalizacyjne dla naszych Raciborzan!

źródło: UM Racibórz

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~exraciborzanin (31.0. * .118) 27.09.2022 13:44

To, że się zawsze mówiło wsród mieszkańców Skłodowskiej (powiedzmy: idę do siebie na Skłodowską) nie upoważnia redakcji do pisania: 'upiększa ulicę Skłodowską'. Wstyd!!! Acz najbardziej rozśmieszyła mnie wypowiedź pani, która 'nie chciała się przeprowadzać', ale znalazła swoje 'miejsce na Ziemi'. Na Skłodowskiej xD - widocznie czarna legenda Skłodowskiej (i Miechowskiej) już wyblakła...

~asdfg (46.223. * .213) 26.09.2022 13:12

Wy się zdecydujcie: zwykły czy niezwykły? Po co te nawiasowe wygibasy???