Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Prawie pół tysiąca obiektów zagrożonych eksploatacją górniczą w Marklowicach

Pod Marklowicami rusza eksploatacja nowej ściany, która przebiegać będzie przez tereny zamieszkałe. Mieszkańcy muszą się więc liczyć z obniżeniem terenu oraz ze wstrząsami górniczymi.

Prawie pół tysiąca obiektów zagrożonych eksploatacją górniczą w Marklowicach
W Marklowicach może obniżyć się teren lub zatrząść ziemią. Będą to konsekwencje eksploatacji nowej ściany, której fedrunek zakończy się z końcem sierpnia przyszłego roku.

Kopalnia KWK ROW rusza z eksploatację nowej ściany pod Marklowicami. O szczegółach tego przedsięwzięcia informuje Grzegorz Gwoździk z KWK ROW Ruchu Marcel.

Gdzie będą fedrować?

Ściana, która zostanie uruchomiona we wrześniu to C-2a w pokładach 505wd. Jej eksploatacja będzie prowadzona na głębokości od 575 do 620 m przy średniej furcie wynoszącej 3 m. Całkowity wybieg ściany wyniesie 1 175 m. Eksploatacja ma być prowadzona do końca sierpnia przyszłego roku. - W odniesieniu do powierzchni terenu, ściana rozpocznie swój bieg w rejonie ul. Kormoranów około 180 metrów na wschód od ul. Wiosny Ludów. Eksploatacja będzie prowadzona w kierunku południowo-wschodnim przechodząc pod ul. Tomasza Zana i ul. Wiśniową. Zakończy swój bieg w rejonie ul. Jabłoniowej i ul. Bławatkowej - wyjaśnia Grzegorz Gwoździk. Dodaje, że w zakresie przewidywanych wpływów eksploatacyjnych znajduje się 498 obiektów kubaturowych, 92 z nich to obiekty jednorazowo wypłacone z tytułu odszkodowania. Większość z nich jest nadal w użytkowaniu.

Mogą powstać zagłębienia terenu

W wyniku eksploatacji ściany na powierzchni ujawnią się różnego rodzaju wpływy w tym niecki osiadań, czyli zagłębienie terenu powstałe wskutek zapadnięcia się warstw skalnych w wyniku podziemnej eksploatacji. Jak przekazuje Grzegorz Gwoździk, maksymalne obniżenie ternu osiągające wartość do 1,25 metrów wystąpią w terenie zabudowanym w rejonie ulic: Jabłoniowej, Kormoranów i Tomasza Zana. - W terenach objętych ściany C-2a, gdzie wcześniej zarejestrowano deformacje nieciągłe, istnieje możliwość ich reaktywacji - zapowiada.

Wstrząsy też będą

Jak informuje Gwoździk, oprócz wpływów statycznych związanych z obniżaniem się terenu mogą wystąpić również wpływy dynamiczne związane z występowaniem okresowo wstrząsów górniczych. Prognozowana wartość przyśpieszeń drgań gruntu (PGA) mogą wynieść maksymalnie do 600 mm/s2, natomiast wartości prędkości drgań gruntu (PGV) - maksymalnie 15 mm/s. - Maksymalne wartości energii wstrząsów związanych z eksploatacją mogą osiągnąć 2x10do6J. Chciałbym zapewnić, że ewentualne wstrząsy, jakie mogą się pojawić, nie będą stanowiły żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa funkcjonowania obiektów budowalnych oraz infrastruktury technicznej - zauważa na koniec przedstawiciel KWK ROW Ruchu Marcel.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
wnikliwy 22.09.2022 12:38

Skoro są wypłacone jednorazowo obiekty to dlaczego są używane?