Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Mieczysław Sus pamiętał o Dniu Sybiraka. Zawiesił flagi przy pomniku Sybiraka

W minionych latach jeszcze przed pandemią zamieszkali w Raciborzu Sybiracy przychodzili na Jeruzalem 17 września, by uczcić pamięć ofiar sowieckiej wywózki w II Wojnie Światowej. Tegoroczne obchody Dnia Sybiraka w formie oficjalnej nie doszły do skutku. Na cmentarzu spotkaliśmy w sobotę rano Mieczysława Susa, działacza Związku Sybiraków.

Mieczysław Sus pamiętał o Dniu Sybiraka. Zawiesił flagi przy pomniku Sybiraka
Mieczysław Sus przy pomniku Sybiraków w Raciborzu - 17 września 2022

Materiał wideo:

Pan Mieczysław sam porządkował pomnik i jego otoczenie. Umieścił przy nim flagi biało-czerwone. W tym roku raciborskie środowisko Sybiraków uznało, że nie będzie większej uroczystości. Miejscowe grono Sybiraków jest z biegiem lat coraz mniej liczne. Tworzą je osoby starsze, nierzadko schorowane. Z coraz większym trudem przychodzi im dopełnienie formalności niezbędnych przy organizacji wydarzenia.

Jeszcze na początku wakacji Sus, biorąc udział w “urodzinach” Dobra Ojczyzny zapowiadał, że Dzień Sybiraka 2022 będzie miał uroczysty charakter, ale sprawy organizacyjne, w tym finansowe, pokrzyżowały te plany.

- W przeszłości księża raciborscy jak Marian Żagan, Alojzy Jurczyk czy Reinhold Porwol chętnie odprawiali msze święte w intencji Sybiraków. Pamiętam, że kiedy chciałem dać na ofiarę za tę posługę, to nawet dostałem reprymendę od proboszcza ze Starej Wsi. Dziś okoliczności są inne - wskazał nam Sus.

Sam uczestniczył w obchodach wojewódzkich, które odbyły się dzień wcześniej w Katowicach.

Na cmentarzu Jeruzalem działacz raciborskiego koła Związku Sybiraków powiedział nam, że historia zatoczyła koło i tak jak Polacy przeżyli w 1939 roku agresję sowiecką, tak w tym roku doznali jej Ukraińcy. - Wówczas i wtedy ludność napadniętego kraju była i jest wywożona na Sybir - podsumował Mieczysław Sus.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].