Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Trefny opał w Lubomi: Pośrednik zwrócił pieniądze. Gmina podjęła konkretne kroki: Nie ma czasu, ten materiał ciągle ma 207 st. Celsjusza

Nie dość, że będzie pellet, to jeszcze za dobrą cenę - taki był zamiar. Efekt - zgoła inny. Materiał zostanie zutylizowany, policja prowadzi intensywne działania, a sprawa nabrała ogromnego rozgłosu. Wracamy do tematu trefnego opału, jaki trafił do lubomskiego GOKSiR-u i sześciu innych miejsc w gminie.

Trefny opał w Lubomi: Pośrednik zwrócił pieniądze. Gmina podjęła konkretne kroki: Nie ma czasu, ten materiał ciągle ma 207 st. Celsjusza
Strażacy pracowali w specjalnym zabezpieczeniu, kiedy przeładowywano materiał. / fot. Fryderyk Kamczyk

Toksyczne zapachy wzbudziły niepokój

5 września do Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Lubomi przyjechała dostawa pięciu ton, kupionego w atrakcyjnej cenie, pelletu. Ten sam materiał trafił również do Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska i pięciu innych miejsc w gminie, z czego cztery to prywatni mieszkańcy. W sumie kilkanaście ton opału.

Kilka dni później, w sobotę, we wczesnych godzinach porannych, wodzisławska straż pożarna odebrała zgłoszenie od mieszkańców Lubomi, którzy informowali, że w powietrzu wyczuwalny jest dziwny fetor. W czasie rozpoznania strażacy zauważyli, że z pomieszczeń piwnicznych siedziby GOKSiR-u wydobywa się dym, który jest źródłem zapachu.

Intensywny zapach zgniłych jaj wydzielający się z opału nie jest standardowym zjawiskiem. Na miejsce wezwano Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Bielska-Białej, której patrol stwierdził po przeprowadzonej na miejscu analizie, że z "pelletu" znajdującego się w piwnicy wydobywa się siarkowodór, amoniak i tlenek węgla, silnie toksyczne gazy.

Strażacy ustalili również, że opary są efektem samozapłonu materiału, do którego doszło po jego kontakcie z wodą. Dowodzący akcją bryg. Bartosz Deberny z wodzisławskiej PSP powiadomił o sprawie policję i WIOŚ. Na miejsce wezwano sądowego biegłego z specjalizującego się w zakresie ochrony środowiska i chemii odpadów, który pobrał kilka próbek do badań.

Po zakończeniu czynności przez biegłego, strażacy, w specjalnych kombinezonach ochronnych i z butlami powietrznymi, przystąpili do usunięcia opału z piwnicy. Materiał odpowiednio zabezpieczono i umieszczono w kontenerze znajdującym się na terenie powstającego w gminie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Próbki pobrane - i co dalej?

Na wyniki badań próbek pobranych przez biegłego, trzeba poczekać do 30 dni. Zastępca wójta, Bogdan Burek, nie zamierza czekać tak długo, po sprawdzeniu możliwości utylizacji materiału, zdecydował, że przekaże sprawę wyspecjalizowanej firmie. Okazuje się, że na terenie kraju są trzy spalarnie, które mogą przyjąć opał. Wcześniej jednak, w swoich laboratoriach chemicznych sami sprawdzają jego skład, by wiedzieć, z czym mają do czynienia, jak powinno to zostać dostarczone i w jaki sposób zutylizować dany materiał. Wyniki ich analiz mają być znane jeszcze w tym tygodniu.

"Potrzebujemy tych wyników jak najszybciej"

Czas ma znaczenie, ponieważ, jak się okazuje, w złożonym w kontenerze materiale są zarzewia energii, które nieustannie od czterech dni mają temperaturę ok. 207 stopni Celsjusza.

Ten kontener jest ciepły. Kiedy będziemy wiedzieli, z czym mamy do czynienia, co - miejmy nadzieję, nastąpi do piątku, strażacy zneutralizują to zagrożenie, będą mogli te zarzewia ugasić

- przekazuje wójt Burek.

Co ciekawe, chociaż opał tli się od soboty, w ogóle nie traci swojej objętości.

Najważniejsze, żeby się tego pozbyć, bo co to jest za materiał, by po kontakcie z wodą przez cztery dni utrzymywała się temperatura do 207 stopni. Opał od czterech dni nie zmienia swojego stanu, to nie tak, że coś się spali i tego nie ma, to wciąż ma taką samą objętość, jak miało w sobotę

- mówi zastępca wójta Lubomi.

Pojawiają się różne głosy na temat tego, co jest w składzie opału. Wójt słyszał już, że to zmielone filtry poprzemysłowe czy materiał z osadów z oczyszczalni, sam czeka na wyniki zleconych badań, które utną spekulacje i pozwolą na podjęcie kolejnych kroków. Nie wyklucza, że gmina będzie partycypować w kosztach utylizacji opału zakupionego przez paru prywatnych mieszkańców. To sprawi, że trefny opał za jednym razem zniknie z terenu gminy.

Pośrednik zwrócił pieniądze

Po rozmowach dyrektora GOKSiR-u z pośrednikiem, ten zwrócił całą kwotę, jaką ośrodek zapłacił za rzekomy pellet. Przypomnijmy, że koszt zakupu jednej tony wynosił 1600 złotych. Aktualnie ceny pelletu kształtują się na poziomie 2-2,4 tysiąca złotych.

Na fakturze za opał widnieją dane składu węgla z Wrocławia. Policja potwierdza, że firma istnieje, na razie jednak nie ma dowodów na to, by materiał, jaki znalazł się w Lubomi pochodził od niej. Po drodze, zanim "pellet" dotarł do gminy, przeszedł przez ręce kilku pośredników. Kluczowe jest ustalenie całego łańcucha, dotarcie do poszczególnych osób i stwierdzenie, na którym etapie i co się wydarzyło, że doszło do takiej sytuacji.

Na razie nie ma odpowiedzi na pytania, kto wystawił ofertę na OLX i dlaczego skład wystawił fakturę na pellet za tak niską w porównaniu do rynkowych, cenę.

Wyjaśniamy wszystkie wątki, jakie pojawiają się w prowadzonym przez nas postępowaniu, przede wszystkim będziemy sprawdzać, czy ten pellet spełniał normy jakości. Kluczowa będzie opinia biegłego z zakresu ochrony środowiska i chemii odpadów. Będziemy też sprawdzać, czy ten pellet był przechowywany we właściwy sposób, jak również to, czy zdarzenie mogło zagrozić czyjemuś zdrowiu i życiu

- mówi asp. szt. Małgorzata Koniarska, oficer prasowy wodzisławskiej komendy policji, która prowadzi czynności w tej sprawie.

Funkcjonariusze będą ustalać pierwotne pochodzenie materiału. W sprawie pojawił się wątek składu z naszego regionu, po sprawdzeniu okazało się jednak, że to niepotwierdzona informacja. Policjanci ustalili, że tego opału w tym miejscu nie pobierano.

Trwają przesłuchania

Śledczy przesłuchują również mieszkańców, którzy dokonali zakupu trefnego opału.

Część z tych osób została już przez nas przesłuchana, czynności trwają, będziemy przesłuchiwać kolejne osoby, pracujemy intensywnie, by ustalić, kto faktycznie przeprowadził transakcję. Wiemy, że brali w niej udział pośrednicy, było ich kilku - dodaje asp. szt. Małgorzata Koniarska.

W sprawie jest wiele wątków, trzeba ustalić m.in. to, ile w sumie osób skorzystało z tej konkretnej oferty na OLX (w sobotę już jej nie było), ile takiego materiału trafiło na rynek, kto pośredniczył w sprzedaży na różnych jej etapach. 

Jednocześnie policja przestrzega przed korzystaniem z podejrzanie atrakcyjnych ofert. Trudna sytuacja na rynku wykorzystywana jest przez oszustów, którzy nie tylko mogą wprowadzać do sprzedaży trefny opał, ale również tworzą fałszywe strony internetowe przypominające wyglądem oficjalne sklepy, by wyłudzać pieniądze. Do takich zdarzeń też dochodziło już w naszym regionie.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ:

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
Michaił 25.09.2022 17:06

No patrzcie, jaki genialny wynalazek. Wystarczy dodać wody i już ponad 200 stopni i w dodatku nie zmniejsza objętości. Normalnie perpetum mobile. Macie kontakt na tą firmę?

beatamix 21.09.2022 21:36

Przeca wszyscy wiedzom, że to firma "wodospad" sprzedała, ale przed tym była jeszcze firma, "gorolski pelet" i "wadar" i ci co majom te barki co to przywiozły do "budziszyna barania" itd. te nazwy som poprzekryncane, ale wszyscy co kupujom pelet za 1000-1400 zł. wiedzom o co komon :) bele gore i dowo hyca !!!

~Maruda (10.0. * .246) 19.09.2022 16:50
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ktoś przypadkiem okiełznał zimną fuzję. Nobel jak w banku.

~SMR (91.221. * .5) 14.09.2022 14:24
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Pierwsza Polska elektrownia atomowa ! A już się martwiliśmy, że nie nie zdążymy w tej dekadzie. Teraz tylko pozostaje to opatentować, bo koszty inwestycji są genialne. Trochę zmielonych prętów, wiadro wody i kontener na śmieci. Polak potrafi !

~Zaneta123 (31.61. * .22) 14.09.2022 10:36
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

To trzeba wrzucić tam wężownice i cała wieś ogrzewać do tego jeszcze materiału nie ubywa normalnie lepsze niż atom chyba Nobla ktoś dostanie.

~exraciborzanin (31.0. * .173) 13.09.2022 21:47
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Mają energetyczne 'perpetum mobile' i jeszcze płaczą!!! Raz zalewasz wodą i natopione cały rok!!!