Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Niedługo ruszy międzynarodowa gra miejska

Jesienią ruszy międzynarodowa polsko-czeska gra miejska. Będzie rozgrywać się  na ulicach Karwiny i Jastrzębia-Zdroju. Uczestnicy zostaną poprowadzeni najciekawszymi punktami obu miast.

Niedługo ruszy międzynarodowa gra miejska

Młodzieżowe Rady Miasta Jastrzębia-Zdroju i Karwiny przygotowały wspólny projekt, który jest skierowany do wszystkich zainteresowanych, nie tylko mieszkańców obu miast. Chodzi o grę miejską. Uczestnicy będą na ulicach miast poszukiwać odpowiedzi na pytania związane z historią, kulturą, dniem współczesnym Karwiny i Jastrzębia. Poznają zabytki, znaczące postacie historyczne oraz miejsca wypoczynku i rekreacji.  Będzie można oczywiście powalczyć o nagrody. 

Jak mówią organizatorzy przedsięwzięcia, ideą gry jest lepsze poznanie się mieszkańców po obu stronach granicy, ich kultury, obyczajów, przeszłości. Oczywiście udział w grze mogą wziąć również turyści, którzy w ten sposób lepiej poznają pogranicze polsko-czeskie. 

Co zrobić, aby móc wziąć udział w grze? Wystarczy posiadać telefon z możliwością odbioru internetu. Udział w zabawie jest bezpłatny, a jej trasa jest tak pomyślana, aby móc skorzystać z miejskich darmowych punktów WiFi. 

Gra jest też dobrą okazją, aby odwiedzić zabytkowe miejsca w Karwinie i Jastrzębiu. Oba miasta przeżyły dynamiczny rozwój w drugiej połowie XIX wieku, jako uzdrowiska. Oba pochłonęła ta sama gorączka czarnego złota i stały się znaczącymi ośrodkami wydobywającymi węgiel. Obecnie Jastrzębie i Karwina podejmują działania rewitalizacyjne, aby przywrócić dawny blask parkom, zabytkom architektury. Warto odkryć te piękne miejsca lub do nich powrócić. 

 

8 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~do Franek (5.172. * .236) 14.08.2017 18:48

Czytaj ze zrozumieniem chodzi o młodzieżowe rady miasta a nie o jakty ty to nazwałeś Hrabine

~Franek (83.29. * .116) 14.08.2017 14:42

Hrabina nie ma żadnego pomysłu na rządzenie Miastem, więc udaje, że pracuje i wymyśla pierdoły. Aż wstydAż wstyd, że mam byle jakiego administratora i jej zastępców~~

~Gość (31.179. * .1) 14.08.2017 12:40

@123
Dziś o 8:30
Zameczku w bziu?? toż to rudera zobacz jak wygląda Zamek w Boryni.

~Mieszczuch (89.77. * .246) 14.08.2017 11:36

W Jastrzębiu jest sporo ładnych, wartych zobaczenia zabytków. Można zacząć od parku. Bardzo ciekawy z niespotykanymi gdzie indziej drzewami i ciekawym, pofałdowanym terenem. Ale jak zwykle. \"... swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie.\" Czyli głupota zawsze ma pierwszeństwo.

~pomocnik kalifaktora (89.73. * .132) 14.08.2017 09:11

Proponuje hrabina sztrasse znaczy MAZOWIECKA

~Ed (37.47. * .71) 14.08.2017 08:38

Fajna sprawa, malkontenci!

~123 (85.202. * .143) 14.08.2017 08:30

Co u nas jest fajnego oprócz parku zdrojowego i zameczku w bziu?

~........... (85.14. * .18) 14.08.2017 07:26

Najciekawsze punkty : OWN ,targowisko miejskie , strefa centrum z ruinami , była porodówka , były budynek sądu , łażnia na Moszczenicy ....