Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rybnik z najniższą stopą bezrobocia w regionie. Jak jest w innych miastach i powiatach?

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane nt. liczby bezrobotnych zarejestrowanych oraz stopy bezrobocia wg statystycznego podziału kraju oraz administracyjnego podziału terytorialnego kraju. Informacja dotyczy stanu z końca lipca 2022.

Rybnik z najniższą stopą bezrobocia w regionie. Jak jest w innych miastach i powiatach?
Stopa bezrobocia jest na niskim poziomie / fot. poglądowe, pixabay

4,9% - to stopa bezrobocia dla całego kraju, odnotowana na koniec lipca. Patrząc na liczby - daje nam to 810,2 tysiąca osób.

W skali województwa śląskiego pod koniec lipca stopa bezrobocia osiągnęła 3,7%, co w przeliczeniu daje 68,7 tysięcy osób bez pracy. I w porównaniu do wyniku dla całego kraju, to sytuacja lepsza.

W tym sposobie podawania danych - wg statystycznego podziału kraju, województwo śląskie dzieli się na następujące podregiony: częstochowski, bielski, rybnicki, bytomski, gliwicki, katowicki sosnowiecki i tyski. Patrząc z tej perspektywy, w podregionie rybnickim mamy 8,3 tysiąca osób bez zatrudnienia, co oznacza stopę bezrobocia na poziomie 3,7%.

Tak natomiast, na koniec lipca, kształtuje się liczba bezrobotnych zarejestrowanych oraz stopa bezrobocia w powiatach i miastach:

  • raciborski - 1,8 tys. osób bez pracy / 4,4%
  • rybnicki - 800 osób bez pracy / 4,4%
  • wodzisławski - 2,3 tys. osób bez pracy / 5,1%
  • Jastrzębie-Zdrój - 1,2 tys. osób bez pracy / 3,6%
  • Rybnik - 1,5 tys. osób bez pracy / 2,7%
  • Żory - 700 osób bez pracy / 3,3%

Dodajmy również ciekawostkę z innego zestawienia przygotowanego przez GUS:

Osoby pracujące stanowiły w 2 kwartale 2022 r. 56,4% ludności w wieku 15–89 lat. W porównaniu z ubiegłym kwartałem 2022 r., jak i analogicznym okresem 2021 r. wskaźnik zatrudnienia zwiększył się odpowiednio o 0,2 p. proc. i 0,8 p. proc. Był on wyższy w zbiorowości mężczyzn (64,1%) niż kobiet (49,3%).

Wcześniej w sierpniu br. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że zatrudnienie w lipcu rok do roku wzrosło o 2,3 proc. Z kolei przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lipcu (rok do roku) wzrosło o 15,8 proc. i wyniosło 6 778,63 zł brutto.

Z danych Eurostatu wynika, że Polska po raz kolejny znalazła się w ścisłej czołówce krajów Unii Europejskiej z jednym z najniższych wskaźników bezrobocia. Stopa bezrobocia według metodologii Eurostatu w czerwcu br. wyniosła w Polsce 2,7 proc. Wśród krajów UE było to 6 proc., a w krajach strefy euro - 6,6 proc.

Źródło danych: GUS, Min. Rodziny i Polityki Społecznej

14 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~yggiH (31.0. * .86) 04.09.2022 18:54

W 1918 roku powstawało w Europie państwo sprawiedliwości i dobrobytu. Nowa Szwajcaria w której miano budować szklane domy. Ostatecznie z całości wyszła papa i tektura która rozpadła się w 1939 ...
Dlatego "w dobie kryzysu energetycznego" perspektywy dla Rybnika są tak samo gó...niane jak dla innych miast. Reszta pozostaje propagandą urzędasów zasiadających w samorządach i ich historii bezustannego rozwoju którą karmią biedaków i marzycieli by w następnej kadencji zachować stanowiska.

~czaisz (188.137. * .64) 03.09.2022 20:06

@rybniker w dobie kryzysu energetycznego perspektywy dla Rybnika są jeszcze lepsze niż były do niedawna. Węgiel i prąd są obecnie na wagę złota w całej Polsce i eksperci mówią, że tak może być nawet do 10 lat... A przecież nie tylko z tego słynie Rybnik.

~rybniker (5.184. * .162) 03.09.2022 11:17

Trzeźwa ocena sytuacji, w przeciwieństwie do pochwalnej propagandy i wywyższania się uprawiana przez tych Arteksów itp. Przez ostatnie lata Rybnik jakoś tam sobie radził, może nieco lepiej od sąsiadów, ale perspektywy są marne. To miasto się już skończyło.

~Bolek80 (46.134. * .65) 03.09.2022 08:53

Rybnik to też zadupie żeby dobrze zarabiać to niestety trzeba dojeżdżać do innych miast . Większość rybniczan tak musi robić .Poważnie się zastanawiam o wyprowadzce z tego miasta .

~VikingClass (188.147. * .121) 28.08.2022 11:28
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Pantera22 (77.22. * .172) 26.08.2022 19:36

Od kilku lat pracuję w Rybniku. Jestem menadżerem zarabiam dużo. Obecnie rozważam przeprowadzkę do Rybnika. Nie tylko z powodu pracy ze miasto oferuje najwięcej w regionie. Czym człowiek starszy tym bardziej ceni czas a dojazdy go odbierają.

~yggiH (31.0. * .100) 26.08.2022 07:25
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Mała poprawka przedmówcy : w powiecie wodzisławskim nie byłby, tylko jest smród, bród i ubóstwo ! Gdyby ziemię wodzisławską otoczyć płotem to tam jest bidula większa niż w upadłych PGR-ach.

Pokaż więcej