Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Strażacy kontrolują stan Odry w regionie. Minister Moskwa przekazuje informacje ws. przebadanych próbek

Codziennie dwukrotnie przeprowadzane są kontrole nad Odrą w powiatach wodzisławskim i raciborskim. Strażacy naocznie sprawdzają, jaki jest stan rzeki i czy nie pojawiają się w niej przypadki śnięcia ryb.

Strażacy kontrolują stan Odry w regionie. Minister Moskwa przekazuje informacje ws. przebadanych próbek
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas konferencji z ministrem infrastruktury i zastępcą GIOŚ / fot. MKIŚ gov.pl

Regularne kontrole

Jak przyznają strażacy, zarówno z komendy PSP w Wodzisławiu i w Raciborzu, w naszym regionie nie ma powodów do zmartwień, jeśli chodzi o stan rzeki, nie zaobserwowano żadnych katastrofalnych przypadków, do jakich dochodzi w kilku niżej położonych odcinkach Odry.

Strażacy do dokonywania obserwacji wykorzystują m.in. quady czy drony. Przyznają, że poziom wody w rzece jest stosunkowo niski, jednak nie pojawiają się żadne niepokojące znaki.

Tymczasem we wtorek późnym popołudniem, Minister Klimatu i Środowiska, Anna Moskwa przekazała na konferencji prasowej, że "w żadnej z do tej pory zbadanych przez GIOŚ próbek wody z Odry nie wykryto substancji toksycznych".

Przypomnijmy, że takie próbki pobrano również z Odry w kilku punktach w naszym regionie. 3, 4 i 5 sierpnia służby pobrały wodę w Kanale Gliwickim: w Marinie w Gliwicach, Pyskowicach oraz Pławniowicach kilka kilometrów od granicy województwa śląskiego oraz w rzece Odrze w Chałupkach i Ciechowicach-Grzegorzowicach.

fot. facebook.com/Osp-Racibórz-Markowice

Hipotezy dot. masowego śnięcia ryb w Odrze

"W analizach przyczyn masowego śnięcia ryb branych jest pod uwagę kilka hipotez" - powiedziała szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas konferencji prasowej 16 sierpnia.

Pierwszy badany wariant zakłada przedostanie się do wody substancji toksycznej np. w wyniku działalności przedsiębiorstw funkcjonujących nad Odrą czy też nielegalnych zrzutów ścieków do rzeki

- Dotychczasowe badania GIOŚ nie wykazały występowania substancji toksycznych. W żadnym z badanych gatunków śniętych ryb nie stwierdzono obecności pestycydów. Również metale ciężkie zostały wykluczone. Izotopy promieniotwórcze są poniżej normy. Trwają badania w kierunku dioksyn*. Dodatkowo Inspekcja Weterynaryjna koordynuje prowadzenie badań świeżych ryb w kierunku wykonania rozszerzonej autopsji, badań histopatologicznych oraz jeśli możliwe mikrobiologicznych i grzybów - powiedziała.

Druga hipoteza to warunki naturalne tj. niski poziom wód, wysoka temperatura, złe warunki tlenowe, zwiększenie stężeń zanieczyszczeń, które występowały dotychczas w Odrze.

Trzecia hipoteza zakłada odprowadzenie do rzeki Odry dużej ilości np. wód poprzemysłowych, w których jest dużo chloru. To bardzo aktywny pierwiastek, który mógł uruchomić zanieczyszczenia z osadów dennych.

Pod uwagę brane jest również równoczesne wystąpienie drugiego i trzeciego czynnika.

Parametry wody pitnej prawidłowe

Szefowa resortu klimatu i środowiska podkreśliła też, że badania ujęć wody pitnej, w związku z masowym śnięciem ryb w Odrze, nie wykazały żadnych skażeń.

Ujęcia wody pitnej są regularnie badane przez sanepid. Wszystkie parametry są prawidłowe.

250 mln zł na synchronizację i pełną cyfryzację systemu monitorowania jakości wód powierzchniowych

W czasie konferencji pojawiła się również informacja o planach przekazania 250 mln zł na synchronizację i pełną cyfryzację systemu monitorowania jakości wód powierzchniowych na terenie całej Polski oraz na budowę instalacji oczyszczania wód poprzemysłowych na Odrze.

- Zbudujemy sieć stacji monitorujących i badawczych wykorzystujących technologie teledetekcji i satelitarne, które będą przekazywać alerty środowiskowe do odpowiednich organów i służb - powiedziała Anna Moskwa.

W newralgicznych i kluczowych miejscach polskich rzek i dopływów zostaną rozmieszczone stacje monitorująco-badawcze. Będą one prowadziły 24 godzinny monitoring z pełnym raportowaniem online. W razie przekroczenia któregokolwiek z kluczowych parametrów dla jakości wody natychmiast zostanie uruchomiony alert, który trafi do odpowiednich służb. Dzięki pełnemu nadzorowi, geolokalizacji i najnowszej technologii już w kilka minut po wykryciu potencjalnego skażenia służby będą na miejscu zagrożenia - wyjaśniła.


* dioksyny:

Dioksyny są przemysłowymi produktami ubocznymi powstającymi między innymi podczas spalania, przy niedostatecznym dopływie tlenu, komunalnych i przemysłowych odpadów zawierających chlor, podczas pożarów lasów, spalania olejów napędowych zawierających chlor oraz w zwykłych paleniskach domowych. Ich obecność w środowisku w dużym stopniu związana więc jest z działalnością człowieka.

Są to substancje toksyczne kumulujące się w tłuszczu i występujące w rybach bałtyckich w większych stężeniach niż w innych produktach żywnościowych. /źródło: mir.gdynia.pl/

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~do_niżej (193.169. * .48) 17.08.2022 13:23
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

a jakby Kieca zachorował też ma przerwać chorobę ?
jest na urlopie i ma zastępcę
to chyba proste !
w czym widzisz problem ?
trollujesz ??????

~Dziennikarz (5.173. * .168) 17.08.2022 12:22
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Wszystkie samorządy kontrolują rzekę. Tym czasem Kieca jako szef subregionu na urlopie i nieuchwytny. Gdzie są nasze lokalne media ? Dlaczego Kieca nie przerwał urlopu