Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Od dziś można składać wnioski o dodatek węglowy. Teoretycznie. Z czego wynika problem?

Ustawa weszła w życie, od dziś (16.08.) powinno ruszyć przyjmowanie wniosków o dodatek węglowy. Aktualnie jednak to możliwość raczej teoretyczna, ponieważ urzędy nie otrzymały do tej pory formalnych wytycznych - zwłaszcza tych dotyczących wzoru wniosku. Ten został opublikowany przez Rządowe Centrum Legislacji w minionym tygodniu, jednak przez urzędników traktowany jest jako projekt, w sprawie nie ma bowiem stosownego rozporządzenia.

Od dziś można składać wnioski o dodatek węglowy. Teoretycznie. Z czego wynika problem?
Wniosek będzie można złożyć w gminie zamieszkania wnioskodawcy. Dane będą weryfikowane z wpisem do CEEB / fot. pixabay

Ankieta

Czy będziesz składał wniosek o dodatek węglowy?
Zobacz więcej

W Rybniku, obsługą zainteresowanych uzyskaniem wsparcia na zakup opału, będzie się zajmował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Dziś (16.08.) pojawiły się tam pierwsze osoby, które chciały złożyć wniosek o dodatek węglowy, posługując się przy tym dostępnym już formularzem. Zostały jednak odprawione z kwitkiem.

- Druki nie są jeszcze zatwierdzone, urzędnicy czekają na wytyczne. Dlatego nie przyjęli wniosków, z jakimi zjawiło się dziś dwóch pierwszych mieszkańców - mówi Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego urzędu miasta, dodając, że osoby te nie były zadowolone z takiego obrotu spraw.

W tej chwili nie ma dokładnego terminu, kiedy pojawi się rozporządzenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Na stronie internetowej ministerstwa, znajduje się następująca informacja: "Wnioski o dodatek węglowy – podobnie jak w przypadku dodatku osłonowego, będzie można składać do gminy. Jego wzór będzie opublikowany wkrótce w rozporządzeniu o czym będziemy informować."

Wzór wniosku dostępny jest tutaj: 

Pobierz WZÓR WNIOSKU O DODATEK WĘGLOWY.docx (format docx, rozmiar ~46.02 k)

Dodatek węglowy to 3 000 zł dla gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego.

Na jedno gospodarstwo domowe przypada jeden dodatek. We wniosku należy wpisać dane wnioskodawcy oraz wszystkich członków gospodarstwa domowego - podając ich imię, nazwisko i nr pesel/dane z dowodu osobistego.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].