Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Problem z Odrą był już w marcu. Polska 2050 pyta o reakcję prezydenta Polowego

Działacze ruchu Polska 2050 założonego przez Szymona Hołownię zorganizowali na Bulwarach Nadodrzańskich w Raciborzu konferencję prasową na temat bieżącej sytuacji na rzece Odrze. Są zaniepokojeni informacjami o zatruciu wody, tonach śniętych ryb i chaosem informacyjnym w tej sprawie.

Problem z Odrą był już w marcu. Polska 2050 pyta o reakcję prezydenta Polowego
Alan Wolny jest liderem raciborskich struktur ruchu Polska 2050. Na konferencji prasowej pytał prezydenta Polowego czy interesują go sprawy nurtujące mieszkańców, jak np. sytuacja na Odrze

Zebrani nad Odrą w Raciborzu mówili o zbrodni na ekosystemie i informacjach, które WIOŚ w Katowicach miał na temat złego stanu rzeki już w marcu. 

Zabrakło alertów

Wówczas jak powiedzieli działacze - stwierdzono pierwsze śnięcia ryb. Działacze Polska 2050 mówili, że zabrakło ostrzeżeń dla mieszkańców, że w Odrze może dziać się coś złego. Jakieś wiadomości pojawiały się co prawda na Twitterze, ale uczestnicy konferencji wątpią, by był to właściwy kanał informacyjny dla mieszkańców Śląska w tej kwestii. Winią za to m.in. służby wojewody. Oczekiwaliby np. rozesłania oficjalnych Alertów RCB.

Z krytyką w głosie zauważyli, że reakcje ministra klimatu nastąpiły dopiero w piątek poprzedzający ich konferencję, choć problem jest znany w WIOŚ od 4 miesięcy. Sugerowali, by potencjalnym przestępstwem środowiskowym zajął się minister Zbigniew Ziobro.

Zdaniem działaczy Szymona Hołowni państwo polskie reaguje w tej sprawie źle, podobnie jak nie radziło sobie z kryzysem uchodźczym. - Reagują dopiero jak mleko się rozleje - zauważono podczas konferencji.

Spotkanie na Bulwarach Nadodrzańskich transmitowaliśmy na żywo

Podkreślano rolę oddolnych społeczników, takich jacy tworzą Polskę 2050. Dziękowano za reakcje wędkarzom, strażakom z OSP i zwykłym mieszkańcom. - To dzięki nim ten temat przebił się do głównego nurtu wiadomości - podkreślono.

Odra to moc żywiołu

Wśród wypowiadających się był lider raciborskich struktur Polska 2050 - Alan Wolny. Zwrócił uwagę, że Odra dla Raciborza jest nie tylko jego geograficznym centrum, czyniącym miasto wyjątkowym na tle innych. Zwrócił uwagę, że Odra ma swoją historię grozy, bo w 1997 roku rzeka pokazała moc żywiołu w trakcie Powodzi Tysiąclecia.

Zwrócił uwagę, że włodarze Raciborza chwalą sie kolejnymi inwestycjami, m.in. tymi nad Odrą, ale w momencie kryzysu związanego z rzeką milczą, jakby sprawy nie było. Jego zdaniem powinno nagłośnić komunikat Wód Polskich, że w Raciborzu rzeka jest bezpieczna, niedawno przebadana.

Wolny zadeklarował, że oficjalnie zwróci się do Wód Polskich jako przedstawiciel Polska 2050 z pytaniami o Odrę i potencjalne zagrożenie rzeki. Chce wiedzieć jak często wykonywane są jej badania. Korzystając z medialnego przekazu konferencji zadał pytanie prezydentowi Raciborza Dariuszowi Polowemu “czy sprawy, którymi żyją mieszkańcy stanowią zakres jego zainteresowań”. Uważa, że z urzędu powinien popłynąć przekaz informacyjny na temat stanu rzeki, o której w Polsce mówi się, że jest zatruta. Tymczasem z magistratu ostatnio dowiedział się tylko o przetargu na budowę lodowiska.

Los Krainy Górnej Odry

Po Alanie Wolnym głos zabrał wiceprezydent Rybnika Piotr Masłowski. Wrócił wspomnieniami do lat gdy pracował w raciborskiej cukrowni, w nastawni. W 1997 roku w czasie powodzi uciekał z innymi z zakładu, który zalewała Odra, był ewakuowany. Zobaczyłem wtedy jaką potęgą jest rzeka - mówił.

Masłowski zaznaczył, jak istotny jest w tej chwili przekaz na temat stanu ewentualnego zanieczyszczenia Odry płynącej przez Subregion, bo ten reklamuje się jako Kraina Górnej Odry stawiając na produkt turystyczny powiązany z rzeką. Brak stosownych komunikatów na ten temat uważa za niewłaściwy. Liczy, że władze państwowe zaczną coś robić w tej kwestii.

Chcę wiedzieć konkretnie czy w Odrze jest rtęć czy sól i nie chcę żyć nadzieją, że będzie dobrze, tylko potrzebuję pewnej wiedzy na ten temat. Zauważył, że reakcja premiera, spóźniona, polegała na zwolnieniu z pracy osoby odpowiedzialnej, ale czy następcy będą mieli kwalifikacje by naprawić problem czy powiedzą, że się nie znają, dopiero się uczą?

Zatrzymać zrzut ścieków

Na koniec wypowiedział się jeszcze ekolog z Polski 2050 Mikołaj Szafraniec podkreślając, że konsekwencje katastrofy już są i będą odczuwalne. Wskazał, że pierwszym działaniem władz powinnien być bezwzględny zakaz zrzutu ścieków do Odry z zakładów przemysłowych na całej długości rzeki, a później szukanie winnych.

Szafraniec podkreślił, że państwu potrzebny jest plan na wypadek takiej sytuacji, a Polska 2050 oczekuje na przedstawienie planu rewitalizacji Odry.

Przy okazji pojawienia się działaczy Polska 2050 padło pytanie o zainteresowanie ruchu przyszłymi wyborami samorządowymi, zwłaszcza w kontekście wyborów na prezydenta miasta. Prowadzący konferencję oznajmił, że ruch jest gotowy wystawić w Raciborzu kandydata na fotel prezydencki, ale za wcześnie by mówić o personaliach takiej osoby.


Organizatorzy konferencji zwołali ją w związku z dramatycznie pogarszającym się stanem ekosystemu Odry. Polska 2050 organizuje cykl konferencji prasowych na terenie całego kraju, zwracając uwagę rządu i społeczeństwa na konieczność natychmiastowej reakcji.

  • Odpowiadając na tę dramatyczną sytuację, działacze struktur województwa śląskiego Polski 2050 zapraszamy na konferencję prasową w Raciborzu na Bulwarach Nadodrzańskich, w sobotę, 13 sierpnia o godz. 12:15 - poinformował media Szymon Danielczyk z zarządu województwa śląskiego Stowarzyszenia Polska 2050.

W konferencji udział wzięli m.in.i:

Łukasz Osmalak – przewodniczący zarządu woj. śląskiego,

Wioleta Kurzydem – członek zarządu woj. śląskiego,

Tomasz Wawak – koordynator Instytutu Strategie 2050 w woj. śląskim,

Alan Wolny – Przewodniczący Koła Powiatowego w Raciborzu,

Mikołaj Szafraniec – Lider ds. ekologii woj. śląskiego

8 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~SJZ (46.134. * .47) 14.08.2022 09:35

Zastanawiam się kto bardziej problem z POdsufitką to towarzystwo, na zdjęciu, czy też wyborcy tego czegoś?

~Fulllans (87.101. * .96) 14.08.2022 02:49

Poczet dzbanów w Raciborzu

~Hehee (46.204. * .225) 13.08.2022 23:31

Hahaha... a to dopiero "paczka Wzajemnej Adoracji".... :DD

~ŻółciJakPomarańczowi (37.47. * .188) 13.08.2022 21:24

Rybnik znowu rozegrał Racibórz. Jak z PiSem… Racibórz będzie biegać i pajacować, a konkretni posłowie będą z Rybnika. Kto to jest jakiś Alan? Nikt nie zagłosuje na niego choćby za takie inteligenckie imię. A Masłowski wskoczy do sejmu

~Lekarz_dyżurny (92.39. * .202) 13.08.2022 20:58
oceniono 2 razy
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~fanklubprezesa (46.223. * .77) 13.08.2022 19:46
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Koza skacze na pochyłe drzewo, a polityk na kamerę. Ale nad tekstami leniom śmierdzącym już się popracować nie chciało!

~Robaczek (83.22. * .201) 13.08.2022 18:08
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Coś tu śmierdzi , Niemcy przygotowani już wszystko wiedzą .

~żenada (83.26. * .217) 13.08.2022 14:31
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Żenująca próba (wy)promowania się polityk(ier)ów na problemie ekologicznym. Gdzie byliście w tym marcu?! Co zrobiliście (konkretnie!) dla tej rzeki do tej pory?! Gadać każdy może, zwłaszcza, gdy jakiś temat jest na pierwszych stronach gazet.