Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ciepło z "Chwałowic" wkrótce przestanie płynąć do Rybnika. Kto, czym i za ile ogrzeje mieszkańców?

Należąca do PGG ciepłownia przestanie dostarczać ciepło z początkiem nowego roku. Zadanie przejmie "Termika", które inwestuje w kotłownie gazowe.

Ciepło z "Chwałowic" wkrótce przestanie płynąć do Rybnika. Kto, czym i za ile ogrzeje mieszkańców?
Elektrociepłownia w Chwałowicach będzie wytwarzać ciepło dla rybniczan do końca roku. Później za ogrzewanie weźmie się PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa S.A. Zmiana będzie oznaczać również odejście od węgla na rzecz gazu. Zdjęcie ilustracyjne, fot. Google Maps.

Sześć kotłowni

Polska Grupa Górnicza S.A. zapowiedziała, że 1 stycznia 2023 roku ciepłownia "Chwałowice" nie będzie zasilać sieci ciepłowniczej w Rybniku. Sieć należy do PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa S.A. z Jastrzębia-Zdroju i to właśnie ta spółka podjęła się zapewnienia dostaw ciepła do tysięcy rybnickich gospodarstw domowych. PGNiG Termika zamierza wybudować własne źródła ciepła i infrastruktury technicznej, które zabezpieczą dostawy na potrzeby ogrzewania Rybnika począwszy od 2023 roku.

- Model techniczny projektu zakłada budowę rozproszonych źródeł ciepła w sześciu różnych lokalizacjach na terenie Rybnika. Każde z nowych źródeł będzie odrębnym, samodzielnym obiektem, które współpracować będą z pozostałymi źródłami w celu zapewnienia dostaw ciepła do miejskiego systemu ciepłowniczego, jednakże pod każdym innym względem będą niezależnymi ruchowo obiektami - przekazuje Nowinom Paweł Jamrozik, rzecznik prasowy w PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa S.A.

Cztery kotłownie gazowe powstaną w Chwałowicach, na terenach które Termika kupiła od PGG, kolejne dwa na terenach pozyskanych przez spółkę ciepłowniczą od Miasta Rybnika (rejon ronda Chwałowickiego oraz ulicy Energetyków)*.

Gaz na pierwszym miejscu, węgiel i olej w rezerwie

Czy rejonowe kotłownie gazowe będą jedynym źródłem ciepła dla mieszkańców Rybnika podłączony do sieci, czy też będą również inne? - Zasilanie mieszkańców w ciepło do końca roku 2022 będzie realizowane na bazie dotychczasowej umowy z PGG (węgiel). Natomiast z początkiem roku 2023 PGNiG TERMIKA Energetyka Przemysłowa będzie kontynuować zasilanie mieszkańców w ciepło, bazując w podstawie na paliwie gazowym z uwzględnieniem, że w formie rezerwowej od stycznia 2023 roku do czerwca 2023 roku spółka będzie posiłkować się dotychczasową formą zasilania, tj. PGG (węgiel) - wyjaśnia Paweł Jamrozik.

Jaki będzie procentowy udział poszczególnych rodzajów opału (węgiel, gaz, inne) w produkcji ciepła dla mieszkańców Rybnika?

- Spółka zakłada, że produkcja ciepła dla wskazanego obszaru będzie oparta w 100% na gazie ziemnym. Spółka, w celu ograniczenia ryzyk wynikających między innymi z obaw w UE o dostęp do gazu ziemnego oraz w celu ochrony konsumentów, zarezerwowała umową z PGG dodatkową moc cieplną. Ponadto Spółka prowadzi proces zakupu kotłów olejowych, które będą stanowiły rezerwę mocy cieplnej

- odpowiada Paweł Jamrozik.

(żet)


* Oto szczegółowa lokalizacja i rodzaj instalacji, które wykona PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa S.A.:

  • lokalizacja nr 1 przy ul. Kopalnianej – kotłownia gazowa i instalacja kogeneracji
  • lokalizacja nr 2 na terenie wydzielonym z granic Ciepłowni „Chwałowice” teren po chłodni kominowej – kotłownia gazowa
  • lokalizacja nr 3 przy ul. Przewozowej – kotłownia gazowa
  • lokalizacja nr 4 przy ul. Chwałowickiej, szyb V KWK ROW Ruch Chwałowice – kotłownia gazowa i instalacja kogeneracji
  • lokalizacja nr 5 przy Rondzie Chwałowickim – kontenerowa kotłownia gazowa
  • lokalizacja nr 6 przy ul. Energetyków – kontenerowa kotłownia gazowa

Nowa taryfa za ciepło

Zapytaliśmy, o ile zdaniem PGNiG TERMIKA Energetyka Przemysłowa S.A. mogą wzrosnąć rachunki odbiorców indywidualnych za ogrzewanie w najbliższym sezonie grzewczym?

- Wprowadzenie nowej taryfy dla ciepła przez PGNiG TERMIKA Energetyka Przemysłowa S.A., zatwierdzonej decyzją Prezesa URE z dnia 14.07.2022 r., która została wprowadzona do stosowania od sierpnia 2022 r., skutkuje podniesieniem cen i stawek opłat średnio o około 34,9%. Wysokie ceny paliw służących do wytwarzania ciepła oraz rosnący koszt uprawnień do emisji CO2 to główne determinanty wzrostu cen ciepła wytwarzanego przez Spółkę - odpowiada rzecznik prasowy PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa S.A. Jednocześnie Paweł Jamrozik podkreśla: powyższe aspekty pozostają niezależne od Spółki, która pomimo negatywnego wpływu czynników zewnętrznych dąży do zapewnienia nieprzerwanych dostaw ciepła dla swoich odbiorców.

11 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Jestesmyuratowani (94.254. * .6) 06.09.2022 05:55
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Nie ma się czego bać pis pozwoli palić mułem i wprowadzi śpiwór+ a w tvp powie że jest najccieplejsza zima stulecia,której nam Niemcy zazdroszczą

~Do_nizej (188.137. * .69) 05.09.2022 21:36

Transformację w co? Bo chyba nie w fotowoltaiczne zabawki .

~SzaryMieszkaniec (94.254. * .84) 05.09.2022 19:03

Do zimy RoZja całkowicie zakręci gaz i Europa będzie marznąć. Są już dowody, że na pełnym morzu przetankowują statki z ruZką ropą i gazem, albo przechodzą przez kilka portów i już nie są ropą czy gazem z roZji. Pisowski rząd zamiast inwestować w transformację energetyczną (z pieniędzy z handlu emisjami CO2) - przepier...ł je na programy socjalne. I za to już płacimy. PODWYŻKAMI cen energii, gazu (30-50-80-120 i więcej%). A to dopiero początek podwyżek...

~Grojc (5.173. * .216) 05.09.2022 17:12

Ciekawe co się stanie z pracownikami, bo to pewnie kilkaset osób. :/

~PolskiNiemiec (93.196. * .18) 06.08.2022 23:16
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Na zachodzie już od dawna nie ma ciepłowni węglowych. Większość ludzi mieszka w miastach w blokach i nikt nie marznie. Ciepło można pozyskiwać w różny sposób. Odkąd tylko pamiętam to Rybnik zawsze był nowoczesnym miastem i wytyczał na Śląsku trendy.

~Robol (10.0. * .103) 06.08.2022 20:07
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ktoś tu pisze głupoty
Taryfa W-61-11 w lipcu 2021 -35,72zł/GJ

Taryfa w-61-11 w lipcu 2022 - 84,96zł/GJ
wzrost ciepła o około 120%

~KUKUnaMUNIU (178.36. * .220) 05.08.2022 05:08
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Sekta boga antysmoga będzie miała to, czego się domagała. Droga anergia z gazu + i tak dymiący, :na wszelki wypadek" komin węglowej ciepłowni. Wiatraki we łbach sobie jeszcze zamontujcie.

Pokaż więcej