Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wskaźniki ministerstwa finansów: Świerklany przed Rybnikiem [INFOGRAFIKA]

Które samorządy mają pieniądze, a które nie? Odpowiedzi na to pytanie można szukać w przygotowanym przez Ministerstwo Finansów zestawieniu wskaźników dochodów podatkowych przeliczonych na jednego mieszkańca. Sprawdziliśmy, jak wygląda to w przypadku Rybnika i gmin powiatu rybnickiego (również na tle regionu).

Wskaźniki ministerstwa finansów: Świerklany przed Rybnikiem [INFOGRAFIKA]
Dochody podatkowe w Świerklanach są wyższe niż w Rybniku (w przeliczeniu na mieszkańca).

dochody_samorzadow
Infogram

Infografika to opracowanie własne portalu Nowiny.pl na podstawie:

https://www.gov.pl/web/finanse/wskazniki-dochodow-podatkowych-gmin-powiatow-i-wojewodztw-na-2022-r

To nie takie proste (komentarz)

Wskaźniki Ministerstwa Finansów dotyczą dochodów podatkowych samorządów. Zestawienia nie należy traktować jako rankingu (np. "biednych" i "bogatych", czy "dobrze zarządzanych" i "źle zarządzanych"). Nawet najwyższe dochody można roztrwonić, a dla dobrego zarządcy skromne dochody nie stanowią przeszkody w rozwoju.

Jednocześnie nie należy zapominać, że samorządy mają narzędzia i możliwości, które umożliwiają powiększenie bazy dochodów. Potrzeba do tego przemyślanej, długofalowej polityki. Kto potrafi zatrzymać odpływ mieszkańców (zwłaszcza tych w wieku produkcyjnym), przyciągnąć nowych, zdobyć zainteresowanie inwestorów, ten z czasem zacznie czerpać korzyści z rozwoju.

Wojciech Żołneczko


Zobacz również:

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].