Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czy na ładne oczy można dostać zasiłek? Spór o kasę dla Ukraińców w Lubomi

Trwa spór pomiędzy niektórymi mieszkańcami Lubomi, a kierowniczką Ośrodka Pomocy Społecznej Ireną Koczwarą, dotyczący sposobu rozliczania pieniędzy, które ośrodek powinien przekazywać osobom, które przyjęły pod swój dach Ukraińców. O sprawie poinformowała nas mieszkanka gminy Maria Kura, która opiekuje się dziewięcioma uchodźcami i dotychczas od lubomskiego ośrodka nie dostała ani grosza. Sprawa pani Kury nie jest odosobniona. Z podobnymi problemami zmagają się też inne osoby, które zgłosiły się do naszej redakcji, aby uzyskać pomoc.

Czy na ładne oczy można dostać zasiłek? Spór o kasę dla Ukraińców w Lubomi
Rudolf i Maria Kurowie choć pomogli Ukraińcom nie dostali ani złotówki z OPS-u fot. F. Kamczyk

Czego dotyczy spór?

- 9 marca przyjęliśmy uchodźców z Ukrainy, osoby te zostały zaadoptowane do domu, który znajdował się w sąsiedztwie naszej posesji za zgodą właściciela tego obiektu. Ten właśnie właściciel przez pierwszy miesiąc opiekował się przyjezdnymi, później zaś zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, ja przejęłam te zadania. Jestem w posiadaniu oświadczenia, zgodnie z którym właściciel udostępnia mi dom na czas pobytu Ukraińców – mówi Maria Kura.

Pieniądze uzależnione od paragonów i faktur

Osoba, która przez pierwszy miesiąc sprawowała opiekę otrzymała środki finansowe, jednak jak twierdzi pani Kura, już wtedy pojawiły się problemy, ostatecznie jednak z ośrodka pomocy pieniądze wpłynęły. Warto przypomnieć, że zgodnie z obowiązującymi przepisami na każdą osobę z Ukrainy w ramach dziennego pobytu przysługuje kwota 40 zł.

Kiedy wniosek złożyła Maria Kura zaczął się problem. Kierownik ośrodka odmówiła przyznania środków i zarządała przedstawienia paragonów i faktur za zakup m.in. żywności.

- Już przy składaniu wniosku zostałam poinformowana, aby go nie składać, bo tych pieniędzy i tak nie otrzymam. Kiedy zadałam pytanie dlaczego w takim razie poprzedni opiekun dostał środki finansowe, otrzymałam odpowiedź, która jak mi się wydaje z usta urzędnika raczej nie powinna padać. Kierownik stwierdziła, że pieniądze zostały wypłacone na piękne oczy, których ja nie posiadam. Proszę sobie wyobrazić, jak się wtedy poczułam. W trakcie rozmowy faktycznie zostałam wyprowadzona z równowagi i użyłam stwierdzenia: "niech Pani nie jest taka bezczelna". Było to jednak pod wpływem emocji, do których w urzędzie nie powinno dojść. Pani dyrektor prowadziła bowiem rozmowę w skandaliczny sposób - dodaje Maria Kura.

- Pani kierownik mi proponowała, żebym może w takim razie złożyła wniosek na 3 osoby. Odpowiedziałam jej, że ja mam 9 osób, nie 3. Na co pani kierownik zasugerowała, że może złożę nawet na 11 osób, w tym na mnie i męża! Wtedy od jednej z pracownic usłyszałam komentarz, że kto nam kazał pomagać Ukraińcom?! - wspomina mieszkanka Lubomi. 

Odmowna decyzja

Użycie słowa „bezczelna" zostało potwierdzone w piśmie skierowanym do zainteresowanej, jednak jak twierdzi pani Kura w dokumencie tym nie wyjaśniono prawidłowo kontekstu jego użycia.

We wspomnianym już piśmie kierownik szczegółowo wyjaśnia powody odmowy przyznania świadczenia pieniężnego za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Jednym z powodów odmowy jest fakt dostarczenia wspomnianych wcześniej paraganów i faktur, które według OPS-u są nieprawidłowe, gdyż zakupy dokonywano w małej ilości lub czas pomiędzy zakupami był zbyt krótki. Kierownik kwestionuje też dostarczone paragony z powodów co najmniej dziwnych.

- Ponadto w dostarczonych paragonach znajduje się np. kilka paragonów z zakupów dokonywanych w 3 minuty, a są dokonywane w różnych oddalonych od siebie sklepach/ miejscowościach. To wskazuje na "zbieractwo" paragonów z różnych źródeł (od innych osób), a nie dokonywaniu zakupów we własnym zakresie. Sugeruje to, iż w niniejszej sprawie dochodzi do mataczenia – czytamy w dokumencie.

Maria Kura bez środków finansowych

- Kierownik ośrodka sugeruje mi mataczenie. Ja jestem świadoma odpowiedzialności karnej. Przyjęłam obywateli z Ukrainy nie po to, żeby zarobić, tylko aby im pomóc. Główny zaś zarzut, który mam, to kwestie stylu prowadzenia rozmowy, odnoszę wrażenie, że kierownik OPS-u nie panuje nad emocjami, a co za tym idzie, nie można z nią normalnie porozmawiać. Ten zarzut, jak i całą sytuację przedstawiłam wójtowi naszej gminy – mówi Maria Kura.

Automoniczne decyzje

Poprosiliśmy o komentarz wójta Lubomi Czesława Burka, który jest bezpośrednim przełożonym Kierownik Koczwary.

- Potwierdzam fakt, że zwrócili się do mnie mieszkańcy gminy i przedstawili mi problem odmowy przyznania świadczenia pieniężnego przez OPS Lubomia. Po otrzymaniu informacji osobiście zadzwoniłem do wszystkich ośrodków pomocy społecznej oraz urzędów gmin i miast prowadzących te sprawy na terenie powiatu wodzisławskiego, aby dowiedzieć się jak ta procedura wygląda na terenie innych gmin. Z przekazanych mi informacji potwierdzam, że jedynie w Lubomi procedura przekazania środków jest związana z przedstawieniem dowodów zakupu. W związku z powyższym poprosiłem panią kierownik o pilne spotkanie, na którym została jej przedstawiona opinia wójta odmienna do jej stanowiska – podkreśla wójt Czesław Burek.

- Tutaj chciałbym dodać, że decyzje OPS-u są autonomiczne i jako wójt nie mam i nie powinienen mieć na nie wpływu, ponieważ to Kierownik ponosi za nie odpowiedzialność. Kierownik OPS-u podejmuje decyzje na podstawie ustawy o pomocy społecznej i innych przepisów prawa regulujących zasady wypłaty świadczeń dla rodzin udzielających zakwaterowania i wyżywienia Ukraińcom. Wyraziłem opinię, że przedstawianie szczegółowych dowodów zakupu niekoniecznie prowadzi do prawdziwego obrazu, a jest jedynie źródłem wielu konfliktów. My nie jesteśmy organem, który ma kontrolować co do minuty działalność danej rodziny. Owszem kontrola powinna być, środki publiczne powinny być wydawane w sposób kontrolowany, a nie rozdawane. Jednak w innych ośrodkach stosowany jest środek w postaci oświadczenia, który dana rodzina składa pod odpowiedzialnością karną i wydaje mi się, że ten środek jest bardziej skuteczny. W razie wątpliwości można problem zweryfikować pytająć ukraińskie rodziny. Domaganie się dowodów zakupu może mieć wręcz odwrotny skutek. Nie widzę problemu "zdobycia" paragonów, które mogą pochodzić od innych osób. Paradoksalnie rodzi to wręcz pole do nadużyć. Przedstawiłem powyższe uwagi Kierownikowi, pozostawiając mu jednak konieczną autonomię decyzyjną. Poinformowałem go również o konieczności zmiany sposobu prowadzenia niektórych rozmów, gdyż urząd nie jest miejscem na emocje urzędnika. Opieka społeczna to trudny kawałek chleba dla Kierownika i jego pracowników, gdyż wielokrotnie mamy do czynienia z roszczeniowością i próbami wyłudzania świadczeń, jednak w wypadku tu przedstawianym, moim zdaniem, doszło do przerostu formy nad treścią, co stało się przyczyną konfliktów, a sprawa jest delikatna. Podkreślam jeszcze raz, że ośrodek pomocy powinien reagować na donosy mieszkańców, ale nie jest instytucją śledczą, która od razu zakłada złą wolę danego mieszkańca, który przyjął Ukraińców pod swój dach - tłumaczy wójt Lubomi.

Ludzie

Czesław Burek

Wójt Gminy Lubomia

33 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Jagoda123 (188.117. * .67) 02.08.2022 21:41
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

To co się dzieje w OPS w Lubomii to jakaś farsa kierownik robi co jej się podoba na swoich zasadach współczuję tym ludziom

~SoniazOrlowca (89.64. * .138) 31.07.2022 06:34
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Zapraszamy do Mops w Rydułtowach sasiadującego z komisariatem. Tutaj się dopiero dzieję około 50 bezdomnych śpi w lasku pod wejściem i w starym nieczynnym markecie 30m od Mops i komisariatu 10 metròw od śmietnikòw ktòre robią za jadłodalnie, dla tych bardziej odważnych jest Biedronka za darmo 100 m dalej. A księżniczki z Mopsu chodzą zrobione na bustwo i się śmieją z umierających bezdomnych pod drzwiami Mopsu. Jak nie wierzycie zapraszam zobaczcie sami. W jakim kraju my żyjemy...

~Adamka (188.117. * .67) 30.07.2022 19:48

Poza tym, większość ma problem z czytaniem ze zrozumieniem!

~Adamka (188.117. * .67) 30.07.2022 19:45

Panie Obiektywy, Pan nie ma pojęcia, co to słowo znaczy!!!!

Objektywny 29.07.2022 09:30

Czy tylko ja mam wrażenie że Ukraińcy którzy tam przebywają są bez rąk i nóg sami inwalidzi którzy nie potrafią nic zrobić koło siebie ? i ta płatna pomoc jak najbardziej im się należy ,fiu ,fiu ,nieźle , przez 31 dni w miesiącu na 9 osób każda 40 zł dziennie , płacone przez 120 dni - Nieźle , zrobiłem małe porównanie z pacjentami w szpitalach gdzie też się pomaga , ile tam wychodzi utrzymanie i wyszło jak zawsze ! dodatkowo z taką różnicą że pacjenci w szpitalach płacą podatki za siebie ,gdyby nie zapłacili to pobyt w szpitalu i pomoc byłaby pełno płatna !!!!!!!!! ,Nie twierdzę by nie pomagać ,tylko niech pomagają ci którzy chcą w jakiś sposób pomagać a przede wszystkim ich na to stać . Zaś pomaganie i domaganie się za to pieniędzy uważam troszeczkę za nienormalne , bo to wszyscy podatnicy wtedy pomagają czy tego chcą czy nie , a niestety domaganie się płacenia za pomaganie nazywam za*********** nie pomaganiem ....... A liczyć każdy potrafi ?????

~Wołyniak (93.141. * .194) 28.07.2022 22:40
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Postawcie im jeszcze pomnik Bandery we wsi żeby czuli się jak u siebie w upadlinie....

~Lubomik (188.117. * .67) 28.07.2022 22:36
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Imienny atak na kogokolwiek jest no way! Chodzi mi o Pani Kurę!

~Lubomik (188.117. * .67) 28.07.2022 22:34
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Panie Wójcie, myślę ,że Pan nie czyta tych szumowin, zastanówmy się jednak, dlaczego Pani Koczwara otrzymała to stanowisko? Przemyślmy również sprawę, że jest przed emeryturą i nie może Jej Pan zwolnić! Niestety nie może Pan , 4 lata ochronne, ale zawsze może Pan zdegradować Ją ze stanowiska:)

~Kenzo (188.117. * .67) 28.07.2022 22:15
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Tak naprawdę, czytając większość tych komentarzy, nie warto się mieszać, ze względu na poziom! Niemniej jednak, może warto edukować! Większość Polaków przyjęła Rodziny z Ukrainy, zanim Rząd ogłosił cokolwiek, mam na myśli 40zl dofinansowania. Przyjęli Ich do swoich domów, naprawdę chylę czoła! Następnie powstała ustawa o dofinansowaniu. Problem z Opieką Socjalną w Lubomi polega na poniżaniu ludzi i traktowaniu ich jak oszustów! Wielu z Państwa jest nieprzychylna Rządowi, nie przeszkadza Wam to jednak korzystać z Jego wszystkich programów, 500 plus, itp. bierzecie , korzystacie, i wylewacie pomyje na Rząd i na Tych co zechcieli w pierwszym etapie pomóc bezinteresownie! Ludzie! Zastanówcie się , Kim Wy naprawdę jesteście? Większość z Was jest w niedzielę na mszy! Pragnę jeszcze dodać, że weryfikacja w OPS Lubomia przebiega wielobiegunowo, nawet Pan Wójt tego nie wie !Najpierw podpis pod odpowiedzialnością karną, następnie paragony, faktury, historie bankowe, potem jeszcze wywiad, za który pracownicy opieki dostają 30do 40zł, przeważnie przychodzi ich 2! Fazit! Może się zastanowicie zanim kogoś obrazicie!

~Kenzo (188.117. * .67) 28.07.2022 21:45

Szanowni Pań

~Kenez (10.0. * .186) 27.07.2022 23:42
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~jannn (91.199. * .17) 27.07.2022 14:23
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Czy pani Kura znalazła nowe źródło dochodu.

Objektywny 27.07.2022 13:51
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Do poniżej ....żaden żal dupy nie ściska tylko ciśnie się proste pytanie skoro mnie nie stać by pomagać, to po co to chcę robić i robię ????? To tak samo jak by ktoś kto nie ma pojęcia o naprawach samochodów je naprawiał . @Uczciwa ty wiesz najlepiej i pewnie napiszesz -Nauczy się .....Pozdrawiam ....

~Ucziwa (188.117. * .67) 27.07.2022 12:36
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Przepraszam obiektywny jak żal dupe ściska to proszę też pomagać i zarabiać nie pozdrawiam

Objektywny 27.07.2022 10:02
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

@Uczciwa.... Z historii -1- Pomagać - a pomagać za pieniądze jest wielka różnicą ,moim zdaniem pomaganie za nie swoje pieniądze nie jest pomaganiem ,a już domaganie się pieniędzy za to że się pomaga, jest zwyczajnym zarabianiem pieniędzy .....

~Wołyniak (93.141. * .209) 27.07.2022 01:44
oceniono 3 razy
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Uczciwa (83.26. * .82) 27.07.2022 00:15
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Każdy mądruje ciekawe czy jak by oni znaleźli się w takiej sytuacji jak ci ludzie z Ukrainy czy też by nie prosili o pomoc łatwo jest klepać jeziorem i obrażać ludzi którzy niosą pomoc tym ludziom

~Qwee (188.117. * .24) 26.07.2022 22:02

To jest Lubomia, tego nie ogarniesz !!

~Sikor (188.117. * .67) 26.07.2022 21:44

Na pewno pazerne:)))

~Sikor (188.117. * .67) 26.07.2022 21:33
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Panie Asnyk, ubliża Pan Poecie:)

~Asnyk (5.173. * .171) 26.07.2022 21:17

Ostatnio widziałem. Opieka Społeczna w Lubomi w Bukowie hahaha.

~Asnyk (5.173. * .171) 26.07.2022 21:16
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Nie przyjęła pod swój dach, a pieniądze chce... Serce dobre czy pazerne?

~Sikor (188.117. * .67) 26.07.2022 20:42
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Szanowna Pani lub Panie Gaweł! Mam pytanie, czy Państwo korzystacie z Programu 500plus lub Dobry Start 300? Myślę, że tak. Dlaczego więc, skoro macie takie szlachetne serce, po prostu z tego nie zrezygnujecie?

~tak_to_je (188.137. * .146) 26.07.2022 16:56
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~MieszkankaGminy (31.2. * .111) 26.07.2022 15:23
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Miałam"przyjemność"rozmawiać z panią kierownik...
Jedna z pracownic,która niestety już tam nie pracuje,po usłyszeniu tego co mi pani kierownik powiedziała,przeprosiła mnie i powiedziała,że jest jej poprostu wstyd...
Uważam,że nie jest to odpowiednia osoba na to stanowisko!

~do_niżej (46.134. * .35) 26.07.2022 13:29
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

dlaczego przyjmowali ?
bo nasz jedyny Prawilny I Superprawdomówny rząd
tak stwierdził !
jak pomożesz rząd wspomoże finansowo
jakieś pytania ?

~Zniesmaczony_mieszkaniec (188.117. * .39) 26.07.2022 13:28
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Gaweł (5.184. * .252) 26.07.2022 13:08
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

Skoro przyjmowali Ukraińców z dobrego serca to dlaczego domagają się teraz pieniędzy.?

~Mieszkaniec18732 (185.135. * .138) 26.07.2022 12:32
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

Nadmiar obowiązków nie tłumaczy braku kultury osobistej wspomnianej pani kierownik. W dzisiejszych czasach każdy ma w pracy dużo obowiązków a mimo wszystko nie wyżywa się na współpracownikach lub jak w tym przypadku obcych osobach. Jeśli ktoś nie potrafi godnie reprezentować swojego stanowiska to powinien je zmienić.

~obywatel128 (5.173. * .70) 26.07.2022 10:37
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Co to za wójt jak nie wie, że nie ma już od dawna opieki społecznej. Jest pomoc społeczna Panie wójcie. Dowalcie jeszcze więcej zadań ośrodkowi pomocy za marną kasę i ogromną odpowiedzialność. Nie dziwię się, że kobieta się zdenerwowała.

~fanklubprezesa (46.223. * .77) 26.07.2022 09:14
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Panie Kamczyk, kasa to jest taka budka na przykład przed wejściem do Zoo. O taką budkę panu chodziło?

~Stmpatyk (217.97. * .70) 26.07.2022 09:12
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Empatia Wójta Gminy w swoim wyjaśnieniu budzi moje wielkie uszanowanie dla niego. Naprawdę macie w Lubomi wyjątkowego Wójta . Lecz niektórzy nie potrafią tego docenić, Dużo zdrowia i jak najmniej tego typu zdarzeń . Pozdrawiam

~Wołyniak (82.132. * .106) 26.07.2022 08:24
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu