Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Droga Racibórz-Rybnik otwarta. Ma wytrzymać 50 lat bez gruntownego remontu [ZDJĘCIA, RELACJA NA ŻYWO]

Po 26 miesiącach droga wojewódzka nr 935 na powrót jest przejezdna. Zadanie pochłonęło 94,2 mln zł, za co przebudowano 8 km trakt od kanału Ulga w Raciborzu do Rzuchowa.

Droga Racibórz-Rybnik otwarta. Ma wytrzymać 50 lat bez gruntownego remontu [ZDJĘCIA, RELACJA NA ŻYWO]
W otwarciu drogi wzięli udział m.in.: starosta Grzegorz Swoboda, wójt Kornowaca Grzegorz Niestrój, poseł Adam Gawęda, senator Ewa Gawęda, poseł i wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, wicemarszałek Wojciech Kałuża, poseł Grzegorz Matusiak, dyrektor ZDW w Katowicach Zbigniew Tabor i marszałek Jakub Chełstowski

Droga otwarta

O tym zadaniu mówiło się od lat. Pierwsze kroki podjęto w 2015 roku, kiedy podpisano umowę z biurem Drosystem na opracowanie dokumentacji projektowej. Z końcem października 2018 roku uzyskano decyzję Wojewody Śląskiego. Do realizacji zadania została wybrana oferta firmy Drog-Bud. Umowę na roboty budowlane podpisano we wrześniu 2019 roku. W kwietniu 2020 roku podpisano umowę na świadczenie usługi konsultanta z firmą Prokom Construction.

Remont rozpoczęto w maju 2020 roku. Początkowo mówiło się, że trakt będzie gotowy 1 marca 2022 roku, ale później zapadła decyzja o dodatkowych pracach. W szczególności rzecz dotyczyła sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu z ul. Brzeską. O jej budowę wystąpiły władze Raciborza. Także zakres prac związanych z przebudową instalacji teletechnicznych był większy, niż zakładano. Niektóre z nich przebiegały w innych miejscach, niż ujawniono to na mapach geodezyjnych.

"Na żywo" na Facebooku relacjonowaliśmy oficjalne otwarcie drogi:

Wytrzyma 50 lat

- Każda inwestycja w drogi, to inwestycja w rozwój - powiedział marszałek Jakub Chełstowski, oceniając, że jakość życia w gminie Kornowac zdecydowanie się poprawiło. - A co mnie najbardziej cieszy, że nadal budujemy w tych wszystkich najnowszych technologiach, gdzie tzw. „koszt życia drogi” jest dla nas kluczowym elementem, gdy przystępujemy do robót. Ten koszt jest oscylowany na prawie 50 lat (chodzi o gruntowny remont, warstwa ścieralna ma wytrzymać 15 lat - przyp. red.) - mówił marszałek pod Urzędem Gminy w Kornowacu, gdzie zorganizowano briefing prasowy.

Wicemarszałek Wojciech Kałuża powiedział, że oddawane po remoncie różne odcinki dróg na terenie województwa z jednej strony świadczą o rozwoju, ale też o dobrej kondycji wojewódzkiego budżetu. - Ta droga jest wyremontowana ze środków budżetowych, bez udziału środków unijnych. Przed nami proces planu transportowego, kolejnych inwestycji drogowych, na co nam bardzo zależy - stwierdził.

Zrównoważony rozwój

- To ważny dzień na ziemi raciborskiej, w gminie Kornowac. Wskazuje, jak bardzo ważne są strategiczne inwestycje drogowe, które pozwalają na to, żeby cały region się w sposób zrównoważony rozwijał - powiedział z kolei w imieniu obecnych na otwarciu parlamentarzystów poseł Adam Gawęda, prosząc marszałków o kolejne inwestycje dla regionu. - Myślę, że tak będzie, bo w planie inwestycyjnym województwa śląskiego te inwestycje drogowe, infrastrukturalne mają bardzo wysoki priorytet - dodał.

Poseł i minister Woś przypomniał, że w ramach projektu powstało także rondo przy „Mechaniku” w Raciborzu, przez co inwestycja jest warta o 10 mln zł więcej, niż wspomniał marszałek Chełstowski.

Małymi krokami

Zbigniew Tabor oświadczył, że właśnie zakończona została inwestycja, która dla mieszkańców bez wątpienia była uciążliwa. - Ta droga została wybudowana od nowa, zyskała nową funkcję. Małymi krokami, ale przebudowujemy całą sieć dróg wojewódzkich - mówił dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach. O technologii, jakiej użyto do realizacji zadania, powiedział, że jest na poziomie światowym.

Największa udręka gminy Kornowac

- Inwestycja zakończona, przyszedł czas podziękowań. Pierwsze podziękowania dla naszych mieszkańców za wytrwałość w tej prawie trzyletniej inwestycji. Podziękowania też dla naszych przedsiębiorców, którzy wzdłuż tej drogi ucierpieli, ale jest już otwarta droga i myślę, że przy naszej pomocy firmy się odbudują, i będą ich biznesy na odpowiednim poziomie - mówił z kolei wójt Grzegorz Niestrój. Słowa uznania skierował również do wszystkich zaangażowanych w realizację zadania, stwierdzając, że stara droga wojewódzka była największą udręką gminy Kornowac. - Panie marszałku jeszcze prośba, aby nie zapomnieć o tej drodze, żeby o nią dbać. Ja ze swej strony będę naciskał mieszkańców, by przy swoich posesjach dbali o tę piękną drogę w gminie Kornowac - apelował.

Co wykonano?

Przypomnijmy, inwestycja jest zlokalizowana na terenie gmin Racibórz i Kornowac. W ramach zadania został przebudowany odcinek DW935 od Kanału Ulga w Raciborzu do skrzyżowania z DW933 w Kornowacu. Zakres rozwiązań projektowych dla inwestycji obejmował przebudowę drogi wojewódzkiej nr 935 polegającą na rozbudowie układu drogowego, w tym dobudowy trzeciego pasa ruchu na odcinku wzniesienia ul. Rybnickiej w Raciborzu, wraz z budową nowej i przebudową istniejącej infrastruktury.

Remont miał na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu, stanu technicznego konstrukcji nawierzchni, uzyskanie na całym odcinku nośności dla pojazdów o nacisku osi 115 kN oraz redukcję hałasu komunikacyjnego.

Ludzie

Adam Gawęda

poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS)

Ewa Gawęda

Senator RP

Grzegorz Matusiak

Poseł na Sejm

Grzegorz Niestrój

Wójt gminy Kornowac.

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Michał Woś

sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości

20 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~wstyd_ (46.134. * .166) 27.07.2022 22:48
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

lansują się jakby to z własnej kapsy pokryli a nie z naszej

~Matusiak (185.135. * .178) 27.07.2022 22:20
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Dno jedne a te same gęby tylko sobie zdjęcia robią,pomniki im postawią tym kabareciarza i oszusta z PIS

~Szymonfa (31.0. * .176) 27.07.2022 06:32

Ta droga już ma dziury i studzienki się zapadają

~Do_nizej (188.137. * .69) 26.07.2022 17:11
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Gaweł (5.184. * .252) 26.07.2022 16:55
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Droga wytrzyma 50 lat bez remontu.To jakiś kabaret?

~do_nizej (188.137. * .26) 26.07.2022 11:36

Skąd wiesz że pierwsza?

~do_niżej (46.134. * .35) 26.07.2022 11:18

pierwsza mądra i tzw męska decyzja w Twoim życiu
to się szanuje
chylę czoła

Pokaż więcej