Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pułkownik z Rybnika: Racibórz jest wielki dzięki Dobru Ojczyzny

Tadeusz Dłużyński ze Związku Piłsudczyków uważa, że skromne stowarzyszenie pasjonatów robi więcej dla krzewienia wartości patriotycznych niż niejedna organizacja o zasobnym budżecie powołana do tego celu. Swój szacunek dla działaczy z Raciborza wyraził na spotkaniu rocznicowym Dobra Ojczyzny.

Pułkownik z Rybnika: Racibórz jest wielki dzięki Dobru Ojczyzny
Posłanka Teresa Glenc i pułkownik Tadeusz Dłużyński (oboje w środku) na 13. urodzinach Dobra Ojczyzny

Materiał wideo:

Raciborzanie z Dobra Ojczyzny upamiętnili 13. rocznicę swej działalności 12 lipca, zapraszając gości do Maszynowni Browaru Racibórz. Właściciel pubu jest sympatykiem organizacji.

Najważniejszym gościem tego wydarzenia była posłanka Teresa Glenc z PiS. Zaproszono też Michała Wosia, ale polityka Solidarnej Polski zatrzymały w stolicy sprawy służbowe. Zabrakło ponadto anonsowanego posła Arkadiusza Mularczyka, którego rodzice są członkami Dobra Ojczyzny i przyszli do Maszynowni.

Na postkaniu pojawili się przedstawiciele Stowarzyszenia Kresowian z Kędzierzyna-Koźla na czele z Witoldem Listowskim. Ten przypomniał o ludobójstwie Polaków na terenach kresowych. - O tym nigdy nie wolno zapomnieć, proszę was o pamięć - apelował. Stowarzyszenie wydało 15 tomów dokumentujących zbrodnie. Część z nich rozdano wśród uczestników.

Z Głubczyc przybyła delegacja Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów południowo-wschodnich. Znalazł się w niej Edward Wołoszyn były szef rady miasta w Głubczycach, długoletni dyrektor tamtejszego liceum.

Blisko współpracuje z Dobrem Ojczyzny Mieczysław Sus, który kieruje kołem Związku Sybiraków w Raciborzu. Zapowiedział, że po covidowej przerwie powrócą wrześniowe obchody rocznic kutywowane przez Sybiraków.

Nie tylko nazwa

Glenc jest honorową członkinią stowarzyszenia. Nawiązała kontakty z działaczami z Raciborza jeszcze jako radna powiatowa i założycielka Klubu Gazety Polskiej w Wodzisławiu Śląskim. - Dobro Ojczyzny to nie tylko nazwa, ale szczera, autentyczna i oddana praca na rzecz Ojczyzny. Cieszę się, że jestem wśród przyjaciół - mówiła posłanka, która jest pełnomocnikiem wyborczym PiS na region obejmujący powiat raciborski.

Wspomniała założyciela Dobra - Józefa Sadowskiego. - Od niego i jego świętej pamięci żony to wszystko, co dobre się zaczęło. Nie ma ich tu fizycznie, ale czuję to, że wciąż są z nami. Jest też z nami św. Józef, patron tych Józefów, którzy kierują stowarzyszeniem, który nadzoruje to wszystko i dlatego jest tak dobrze - dodała pani poseł.

Pomysł posłanki

Powiedziała też, że Ojczyzna to matka, o której nie wolno nigdy zapomnieć. - Jeśli do tego dopuścimy, to wszystko legnie w gruzach - nadmieniła Glenc. Wyróżniła pułkownika Tadeusza Dłużyńskiego prezesa Związku Piłsudczyków w Rybniku, za pozytywnego ducha, którego ten wnosi w środowisko raciborzan od początku istnienia stowarzyszenia. To Glenc wymyśliła na poprzednim spotkaniu, by świętować kolejny jubileusz w Browarze Racibórz. - Cieszę się, że ta myśl się ziściła, bo to jest ważne miejsce nie tylko dla ziemi raciborskiej - podsumowała.

Więcej niż więksi

Pułkownik Dłużyński także jest honorowym członkiem Dobra Ojczyzny. Nadmienił, że dzięki temu poznał posłankę Glenc, którą bardzo ceni.

- Patriotyzm jest tu, w Raciborzu. Ta organizacja przez 13 lat zrobiła w niewielkim, starym mieście więcej niż wiele większych organizacji. Racibórz jest wielki takimi ludźmi jak działacze Dobra Ojczyzny - podkreślił Dłużyński.

Dziękował samorządowcom oraz Browarowi Racibórz „za serce dla patriotycznej działalności”. Dłużyńskiemu towarzyszył w Raciborzu wiceprezes rybnickiego oddziału Związku Piłsudczyków - Kazimierz Pogłódek.

Nasze wojsko jest z lasu.mp3

O patriotyzmie wypowiedział się również Tadeusz Mikiewicz członek świętującego stowarzyszenia. - Dla mnie patriotyzm to wolność kraju i wolność każdego z nas. To jest to, co mamy najcenniejszego. Życzę na nasz jubileusz, żebyśmy się nie kłócili wewnątrz kraju - zaznaczył Mikiewicz.

Ludzie

Józef Kastelik

Emeryt, prawnik.

Teresa Glenc

Poseł na Sejm

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~jozinzB (83.10. * .244) 13.07.2022 19:53

Wstyd dla browaru.

~fanklubprezesa (46.223. * .77) 13.07.2022 12:39

Rocznica odfajkowana. Przed nami rok spokoju do następnej.