Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zawieszenie norm jakościowych węgla. Piotr Kuczera: "W Rybniku dzieci duszą się od smogu"

Rząd zawiesza normy jakościowe węgla, co spotyka się ze sprzeciwem wielu obywateli. O sprawie wypowiedział się również Prezydent Rybnika, Piotr Kuczera.

Zawieszenie norm jakościowych węgla. Piotr Kuczera: "W Rybniku dzieci duszą się od smogu"
Smog wróci do Rybnika? Zdjęcie poglądowe, Unsplash.

Normy jakości węgla zostały zawieszone na 60 dni. Samorządy mogą z dnia na dzień znieść swoje uchwały antysmogowe.

Piotr Kuczera za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych wyraził sprzeciw wobec decyzji rządu.

– Za nami lata, lata batali o społeczną odpowiedzialność za jakość powietrza. Wysiłek finansowy w poprawę jakości powietrza zostaje właśnie zlekceważony. Nagle ludzie dostają sygnał, że palenie odpadami kopalnianym i zasiarczonym węglem jest w porządku. Przez 60 dni można palić byle czym, a potem już nie można? Dlaczego? Na terenie całego Województwa Ślaskiego obowiązuje tzw. uchwała antysmogowa, która zakazuje palenia złej jakości węglem. Mam nadzieję, że nikt nie wpadnie na pomysł wycofania się z tej ścieżki, która była wieloletnim, wypracowanym z lokalnym samorządami kompromisem – czytamy. 

Prezydent zwrócił również uwagę na to, że problem ten bezpośrednio dotyczy Rybnika. Warto wspomnieć, że według badań Polskiego Alarmu Smogowego z 2020 roku, Rybnik znalazł się na 7 miejscu w rankingu miejscowości z najbardziej raktwórczym powietrzem. 

– W Rybniku dzieci duszą się od smogu, zapadają na śmiertelne choroby. Od kilku lat robimy wszystko by ratować nasze zdrowie i życie. Rząd taką decyzją nie tylko spowoduje chaos, ale naraża życie swoich obywateli. To nie jest rozwiązanie kryzysu energetycznego – wyjaśnia prezydent. 

Co więcej, Rybnik, ponownie w badaniu Polskiego Alarmu Smogowego z 2020 roku, znalazł się na 16 miejscu rankingu miejscowości z największą liczbą dni smogowych (48 dni, gdy norma krajowa to 35).

Źródło: Polski Alarm Smogowy/Facebook.

Ludzie

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Obywatelka24 (91.204. * .100) 06.07.2022 18:14

Ciągle zaostrzają normy - kiedyś (przykładowo - strzelam) 5000 ppm pyłu było uważne za czyste powietrze a dziś 100 ppm - i wojewódzki alarm. Za chwilę doprowadzimy do tego, że miasta, powiaty będą płacić gigantyczne kary za pożary od uderzeń pioruna w las, czy wybuchy wulkanów (na szczęście nie u nas). Ale nikogo nie będą karać za pożary elektryków... (chociaż kto wie, czy nie będzie dodatkowego ubezpieczenia które zapewni zapłatę kary za zatruwanie) A w 2100 roku będziemy pokazywać dzieciom na zdjęciach/filmikach jak wygląda kominek, świeczka, zapalniczka a nawet zapałka (bo będą zakazane). A zawieszenie norm jest po to - aby pozbyć się kacapskiego węgla - który dalej jest sprowadzany (okrężną drogą) - który nie nadaje się nawet do elektrowni.

~czyte_powietrze (5.184. * .246) 06.07.2022 15:18

i tak się kończy dbanie o ekologię w Polsce !!!
jak rząd zaczyna walkę o lepsze powietrze
od dupy strony !!!
wystarczyło obniżyć ceny prądu i gazu
aby każdy bez dopłat przechodził na "lepsze ogrzewanie"

~jestemrad (188.137. * .64) 06.07.2022 15:05

PiS jest jak czołg. Zniszczy wszystko - nawet dobre rzeczy które sam wprowadził, a przecież normy jakości węgla to był dobry pomysł rządów PiS! W imię czego rząd chce wspierać smrodzących? Co jest ważniejsze - czyjeś zdrowie czy czyjeś tanie ogrzewanie?

~Stefanekk (37.30. * .49) 06.07.2022 14:42
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem