Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Bez restauracji, ale z miejscem do odpoczynku. Powstanie MOP Mszana Południe na autostradzie A1

Będzie to pierwszy MOP w ciągu A1 w Polsce po przekroczeniu granicy z Republiką Czeską. Znajdzie się tam strefa do odpoczynku, parking i toalety. Podróżni po ponad 10 latach oczekiwania skorzystają z tych udogodnień za 14 miesięcy.

Bez restauracji, ale z miejscem do odpoczynku. Powstanie MOP Mszana Południe na autostradzie A1
Fotografia lotnicza autostrady A1 w rejonie lokalizacji Miejsc Obsługi Podróżnych w Mszanie. W prawej części fotografii widoczna infrastruktura drogowa — miejsca parkingowe oraz jezdnie manewrowe MOP Mszana Południe. Po prawej MOP Mszana Północ wraz z infrastrukturą w kategorii II w postaci stacji paliw oraz obiektów usługowo-handlowo-wypoczynkowych. (fot. GDDKiA w Katowicach)

10 lat temu autostrada A1 połączyła Czechy i Polskę. Pomimo zapowiedzi i ogłaszanych przetargów od tego czasu nie udało się otworzyć pierwszego po polskiej stronie Miejsca Obsługi Podróżnych w Mszanie. To rodzi sporo problemów i komplikuje życie zarówno kierowcom samochodów osobowych, ale także kierowcom ciężarówek. Już niedługo ma się to jednak zmienić. Kilka tygodni temu katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) poinformował, że została podpisana umowa na zaprojektowanie i wybudowanie infrastruktury niezbędnej do funkcjonowania Miejsca Obsługi Podróżnych Mszana Południe.

Toalety, plac zabaw i coś jeszcze

Na terenie MOP-u Mszana Południe ma powstać budynek higieniczno-sanitarny wraz z wyposażeniem i wszelkimi przyłączami, w tym wodociągowym, sanitarnym, energetycznym, oraz kanalizacją deszczową. Zostaną tam też zamontowane urządzenia ograniczające zużycie wody. Dodatkowo, w celu zmniejszenia kosztów eksploatacji, obiekt będzie wyposażony w instalacje do produkcji i magazynowania energii uzyskanej z instalacji fotowoltaicznej. Ponadto ma powstać plac zabaw, strefa odpoczynku oraz konstrukcja do odśnieżania samochodów ciężarowych. Na terenie MOP-u mają także zostać wykonane nasadzenia zieleni.

Koniec w lipcu

Wykonawcą zadania będzie konsorcjum firm Ben-Bud z Żor, które zrealizuje inwestycję za prawie 2,3 mln zł. Zamówienie w formule Projektuj i buduj obejmie wykonanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem decyzji administracyjnych, stanowiących podstawę do rozpoczęcia robót. Zwróćmy uwagę, że katowicki oddział GDDKiA kilka razy rozpisywał już przetarg na dostosowanie MOP-u Mszana Południe do kategorii II, czyli m.in. ze stacją benzynową i gastronomią. Zainteresowanych jednak nie było. Dlatego podjęto decyzję, że oferta tego miejsca ograniczy się do toalet, parkingów i miejsc do odpoczynku, które powstaną do lipca 2023 r.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
wnikliwy 05.07.2022 16:50

Autor tekstu nie wie że pierwszy punkt obsługi podróżnych jest w Łaziskach. Jest stacja,MDonald więc ten co mają budować będzie drugim po przekroczeniu granicy. Zresztą ten co jest po stronie A1 w stronę Czech ma fatalne położenie, nawrót prawie kilometrowy