Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Metamorfoza ulicy Klimka w Żorach. Rozpoczęły się prace, są zmiany w ruchu

Prace prowadzone na ulicy Klimka wymuszają reorganizację ruchu, wyłączono z użytkowania odcinek od ul. Męczenników Oświęcimskich do ul. Garncarskiej. Przebudowa zakończy się na początku przyszłego roku. Spore wrażenie z pewnością będą robić zmiany ogrodzenia zespołu pocmentarnego, gdzie planowane jest odtworzenie średniowiecznego muru obronnego z furtą.

Metamorfoza ulicy Klimka w Żorach. Rozpoczęły się prace, są zmiany w ruchu
Zgodnie z projektem, skwer u zbiegu ogrodzenia kościoła pw. św. Filipa i Jakuba oraz zespołu pocmentarnego zamieni się w strefę wypoczynkowo-dydaktyczną. / fot. zory.pl
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Utrudnienia dla kierowców i pieszych

Na czas prowadzonych prac nie będzie przejazdu ul. Klimka. Zamknięcie drogi oznacza również zmiany dla pieszych: możliwe będzie przejście w kierunku rynku miejskiego oraz z rynku w kierunku 700-lecia przez teren kościoła św. Filipa i Jakuba.

Co się zmieni na Klimka?

Otoczenie ulicy zostanie uzupełnione o ławki, latarnie, kosze na śmieci i podświetlany słup ogłoszeniowy oraz stojaki na rowery. Przestrzeń została zaprojektowana również z myślą o osobach z niepełnosprawnościami.

W miejscu Placu Pamięci Narodowej zaprojektowano "kwartał zieleni", zaś istniejący skwer przy ulicy Męczenników Oświęcimskich zostanie przebudowany na miejsca parkingowe. Kamień upamiętniający żołnierzy poległych w trakcie II wojny światowej oraz Pomnik Walczących o Wolną Polskę zostaną przeniesione w inne miejsce. Istniejący teren zielony zostanie uporządkowany.

Prace także wzdłuż ul. Męczenników Oświęcimskich

Istniejący tam chodnik zostanie przebudowany na ścieżkę rowerową na odcinku od Centrum Przesiadkowego do bydynku szkoły. Utworzone zostanie również dodatkowe przejście dla pieszych i przejazdów dla rowerów, a pas zieleni będzie uporządkowany.

Zgodnie z projektem, skwer u zbiegu ogrodzenia kościoła pw. św. Filipa i Jakuba oraz zespołu pocmentarnego zamieni się w strefę wypoczynkowo-dydaktyczną. Istniejący teren zielony zostanie uporządkowany i ograniczony murkiem wykończonym panelami z cortenu, który będzie pełnił również funkcję siedziska. Wnętrze murku wypełni dywan z trawy.

Odtworzą średniowieczny mur z elementami fortyfikacji

W ramach przebudowy istniejącego ogrodzenia zespołu pocmentarnego, od strony kościoła planowane jest odtworzenie średniowiecznego muru obronnego z furtą. Mur wzbogacony będzie o charakterystyczne elementy dawnych fortyfikacji.

Zaplanowano odtworzenie istniejących ścieżek na terenie cmentarza, wykonanie łączników i ścieżki wzdłuż murów obronnych bez naruszania pomników cmentarnych i istniejącej zieleni.

Alejki zostaną wyraźnie wydzielone od kwartałów z nagrobkami poprzez niskie barierki trawnikowe, a cały teren wzbogaci się o oświetlenie alejek i podświetlenie murów obronnych, ławki i kosze na śmieci.

Jaki jest koszt tej inwestycji?

Umowa na "Zagospodarowanie przestrzeni publicznej obejmującym m.in. przebudowę części jezdni ul. Klimka, przebudowę chodnika na ścieżkę rowerową wzdłuż ul. Męczenników Oświęcimskich, rekonstrukcję fragmentu muru obronnego, przebudowę ścieżek i ogrodzenia w parku pocmentarnym przy ul. Klimka w Żorach" realizowana jest w ramach projektu "Zielona brama do przyszłości - kompleksowa rewitalizacja przestrzeni starego miasta w Żorach".

Wykonawcą robót wyłonionym w procedurze przetargowej, została Firma HLS System. Sp. z o.o. z Żor. Szacowany koszt rewitalizacji ul. Klimka to ponad 4,4 mln zł.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].