Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czternasta emerytura 2022: ile wyniesie, kiedy będzie wypłacana i kto otrzyma świadczenie?

"Czternastka" jak nazywana jest czternasta emerytura w tym roku trafi na konta ok. 9 mln Polaków. Co ważne, aby odebrać świadczenie nie trzeba się nigdzie rejestrować ani składać żadnych dodatkowych wniosków. Pieniądze będą wypłacone z urzędu razem z emeryturą czy rentą. Przypomnijmy, jest do dodatek, który miał być jednorazowym rozwiązaniem w 2021 roku, jednak w lutym rego roku pojawiła się informacja, że z powodu wysokiej inflacji pieniądze zostaną wypłacone ponownie.

Czternasta emerytura 2022: ile wyniesie, kiedy będzie wypłacana i kto otrzyma świadczenie?
Czternastka w maksymalnej kwocie zostanie wypłacona uprawnionym, których standardowe świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto na miesiąc / fot. pixabay
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Kto otrzyma czternastkę w 2022 roku?

14. emerytura to dodatkowe świadczenie przyznawane określonej grupie odbiorców, w 2022 roku należne w przypadku:

  • emerytur i rent w systemie powszechnym,
  • rolników,
  • służb mundurowych,
  • emerytur pomostowych,
  • świadczeń i zasiłków przedemerytalnych,
  • rent socjalnych,
  • nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych,
  • rodzicielskich świadczeń uzupełniających,
  • rent inwalidów wojennych i wojskowych.

Czternastkę otrzymają wszystkie osoby, które nabędą prawo do świadczeń do 24 sierpnia 2022.

Kto nie otrzyma czternastej emerytury?

Czternastki nie dostaną m.in. sędziowie i prokuratorzy w stanie spoczynku. Wypłaty nie otrzymają również emeryci czy renciści, których świadczenie zasadnicze jest wyższe niż 4188,44 zł brutto na miesiąc. Również osoby, które mają zawieszone prawo do emerytury czy renty, nie mogą liczyć na dodatkową, 14. emeryturę.

Ile wynosi czternastka w 2022 roku?

Wysokość czternastki w 2022 r. równa jest kwocie najniższej wypłacanej emerytury, która wynosi 1338,44 zł brutto, co daje "na rękę" 1217,98 zł. Co ważne, to maksymalna kwota, jaką można uzyskać i otrzymają ją osoby, których emerytury i renty nie przekraczają 2900 zł brutto.

W przypadku, kiedy co miesiąc na konto emeryta czy rencisty wpływa świadczenie wyższe niż 2900 zł brutto, przy wypłacaniu 14-tki stosuje się zasadę "złotówka za złotówkę".

Przeliczenie jest następujące - przykład: otrzymuję 3200 emerytury, czyli o 300 więcej niż ustalony próg (2900). O tę różnicę zostanie więc pomniejszona moja czternastka, czyli na rękę dostanę 944,90 zł.

Istnieje również dolny próg przyznawania dodatkowego świadczenia, jeśli jego wysokość byłaby mniejsza niż 50 złotych, pieniądze nie będą wypłacone.

Kiedy będą wypłacane czternastki w 2022 roku?

Na pieniądze w tym roku nie trzeba będzie czekać długo. Wypłaty rozpoczną się 25 sierpnia i potrwają do 20 września. Świadczenie będzie wypłacane razem ze standardową emeryturą lub rentą.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej szacuje, że czternastka w 2022 roku trafi do ok. 9 mln osób, a ok. 7,7 mln seniorów otrzyma ją w pełnej wysokości - to znaczy, że 7,7 mln osób otrzymuje co miesiąc maksymalnie 2900 złotych brutto emerytury. Tegoroczny koszt wypłaty czternastek to ok. 11,4 mld złotych.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].