Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Przeciwnicy prezesa Wojnara rozdają na osiedlach gazetkę o „milionerach z Nowoczesnej”

Krzysztof Żychski stojący na czele Społeczności Mieszkańców Nowoczesna firmuje liczące 14 stron wydawnictwo, w którym opisano (na podstawie autorskich szacunków), że zarząd spółdzielni mieszkaniowej Nowoczesna kosztuje rocznie 1,65 mln zł. Oszacowano też ile czasu zajmuje jego członkom osiągnięcie - dzięki zarobkom - statusu milionera.

Przeciwnicy prezesa Wojnara rozdają na osiedlach gazetkę o „milionerach z Nowoczesnej”
Pierwsza strona gazetki SM Nowoczesna, która jest adresowana do spółdzielców "Nowoczesnej" w Raciborzu
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Rywale wyborczy ekipy Tadeusza Wojnara zarządzającego Nowoczesną od 30 lat podali, że ten -szacunkowo - miesięcznie uzyskuje wynagrodzenie w kwocie ok. 56 tys. zł i po 18 miesiącach pracy miałby stawać się milionerem. Podobne zestawienia sporządzono dla Teresy Ziółko i Rafała Jasińskiego.

Chce obniżyć czynsze

Na pierwszej stronie wydawnictwa pojawia się też aktualny naczelnik wydziału edukacji w magistracie, wcześniej przedsiębiorca z branży tekstylnej - Krzysztof Żychski.

Obiecuje spółdzielcom obniżkę czynszów (bez podania jej skali) i obniżkę pensji prezesa o 50%. Pisze także o „godnym wynagrodzeniu” pracowników spółdzielni i obniżce kosztów jej funkcjonowania.

- Zadbamy o nowe parkingi, garaże, place zabaw, wybiegi dla czworonogów; poprawimy bezpieczeństwo na osiedlach - deklaruje Żychski. W planie ma także wprowadzenie Spółdzielczego Budżetu Obywatelskiego.

Kto ma młodszy skład?

Żychski odnosi się do plotek, które rzekomo są rozsiewane wśród pracowników Nowoczesnej. - Moim celem jest i będzie stała poprawa warunków obecnych pracowników - zaznacza obecny szef miejskiej oświaty. Dodaje, że szanuje pracę osób zatrudnionych w spółdzielni i uspokaja, że zamierza im dać lepszą i stabilną perspektywę pracy.

W gazetce podano wiek kandydatów do rady nadzorczej obu „obozów”. Z zestawienia wynika, że to grupę Żychskiego tworzą młodsi spółdzielcy.

Kandydat na prezesa spółdzielni przypomina, że społeczność Nowoczesna złożyła trzy zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstw przez członków zarządu spółdzielni. Wskazano tam możliwość naruszenia przepisów kodeksu karnego i prawa spółdzielczego.

6 tysięcy właścicieli

Żychski twierdzi, że to „profesjonalna i konsekwentna praca oddolnego, pokojowego ruchu” zmusiła zarząd spółdzielni do zwołania w czerwcu Walnego zgromadzenia spółdzielców (z Wileńskiej płynął przekaz, że chodziło o obostrzenia pandemiczne).

- Właścicielami Spółdzielni Mieszkaniowej Nowoczesna w Raciborzu jest ponad 6 tys. osób, które mają władzę nadrzędną nad zarządem spółdzielni i nad radą nadzorczą - podkreśla urzędnik z Batorego. Ujawnia przy tym swoje nieskuteczne próby uzyskania informacji na temat uchwał o wysokości wynagrodzenia członków zarządu Nowoczesnej. Twierdzi, że właściciele spółdzielni mają prawo to wiedzieć, a tymczasem prezes i radca prawny nie wydają tych dokumentów, mimo licznych wniosków. W odpowiedziach wpierw (w 2011 roku) wskazano na przepisy o ochronie danych osobowych, a później (maj 2022) na złożoność i obszerność wnioskowanych danych.

Liczące 14 stron wydawnictwo to także instruktaż jak zagłosować w zaplanowanych na 20-25 czerwca wyborach do Rady Nadzorczej.

Ludzie

Krzysztof Żychski

Naczelnik WEKiS UM Racibórz

Tadeusz Wojnar

samorządowiec, prezes SM Nowoczesna

23 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~rosynat (88.99. * .35) 16.06.2022 05:59
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ten cały Żychski niech sam najpierw złoży oświadczenie majątkowe!!! doba dla niego ma chyba 100 godzin ,bo jest i naczelnikiem i prywatnym przedsiębiorcą i walczącym kandydatem o funkcje w radzie nadzorczej spółdzielni i o fotel jej prezesa ( co się wyklucza i ten geniusz o tym nie wie?)dodatkowo wreszcie zrobił podobno magisterkę i teraz studiuje MBA( czemu radni nie sprawdzają kto te płatne studia opłaca... bo być może kandydat na prezesa spółdzielni ma to opłacane przez miasto). co do Wojnara to jest to za stary wyga by nie miał przygotowanego materiału ,który pogrąży tych pseudo racjonalizatorów kierowanych przez zadłużonego w spółdzielni przedsiębiorcy . a jak ten Żychski stał się członkiem spółdzielni? kupił garaż od kogoś? ta akcja to kolejna kompromitacja prezydenta i jego ludzi,kierowanych przez osobę spoza miasta

~Bartekkk (195.12. * .233) 15.06.2022 16:54
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

1,65 miliona rocznie na zarząd który ukrywa przed nami umowy zawierane przez spółdzielnię z kolegami prezesa. Won!

~Daniel77 (185.168. * .99) 15.06.2022 12:15
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Panu Wojnarowi i jego kolegom już dziękujemy.

~Dżola (89.151. * .91) 15.06.2022 00:12

Prawda czas ustąpi a nie trzymać się rękami. Cały zarząd wraz z Panem Wojnarem powinni podziękować. Mam tylko nadzieję że nowy Pan prezes oraz nowo wybrany zarząd będą uczciwie i sumiennie pracować.
To my lokatorzy utrzymujemy całą spółdzielnie mieszkaniową, na wszystko idą nasze pieniądze a gdy o coś lokatorzy proszą to jesteśmy czasami traktowani jak intruzi.

~WkurzonyAndrew (85.10. * .176) 15.06.2022 00:04
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Uważam że mieszkańcy mają prawo wiedzieć ile zarabia zarząd. Gdyby wynagrodzenia nie były utajnione to mieszkańcy spódzielni nigdy by nie dopuścili do takiej sytuacji. Te wynagrodzenia to jest kradzież w białych rękawiczkach. Będę na walnym i zagłosuję za zmianami bo mam serdecznie dosyć bycia dojną krową dla prezesa i jego kolegów

dsokol 14.06.2022 23:14

a gdzie jest nasza ELOKWENTNA , "wykształcona " "pani" senator GAWĘDA ???w czasie wyborów ... strach było lodówkę otworzyć .... a nóż wyskoczy ...

~kalkulator (83.4. * .55) 14.06.2022 22:10

Pewne bardzo ważne osoby z Nowoczesnej już obdzwaniają po znajomych, by wybadać jakie poparcie ma w terenie Wojnar. Zaczynają liczyć szable.

~Rack (89.151. * .233) 14.06.2022 21:28

Iiii...dlaczego tylko o 50% obniżyć pensję prezesa? Obniży ją o 65% ! To i tak wciąż będzie bardzo wysoka stawka.

~Rack (89.151. * .233) 14.06.2022 21:20
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ja tylko chcę usłyszeć od tego pana kandydata , w jaki to sposób zamierza obniżyć nam czynsze ????

~donkichot (107.150. * .205) 14.06.2022 19:07
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Z deszczu pod rynne.

~BatusstopŻychskiemu (94.254. * .77) 14.06.2022 18:56
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Jakie kompetencje ma ten Żychski .
Zero doświadczenia , majtek nie potrafił szyć a na prezesa się pcha , darmozjad . Niech ujawni swoje dochody i oświadczenie majątkowe

~Uwaga (188.146. * .238) 14.06.2022 16:32
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Metody Zychskiego rodem z czerwonych czasów komuny. Michałowi. Ficie zarzucali, że nic nie robił i zarobił u Polowego 200 tys. Teraz Wojnar i pewnie przyjdzie kolej na Swobodę lub Lewandowską. Sami jednak nic nie ujawniają! Zobaczycie chcą podzielić spółdzielnie na 3 części w każdej swój neoprezes.

~ad_vocem (89.25. * .182) 14.06.2022 15:39
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Nie mieszkam już w mieszkaniu spółdzielczym, ale jak się o tym czyta to ta spółdzielnia to jakaś monarchia absolutna i poddani. Aż się wierzy nie chce, że ludzie się na to godzą.

~Bedzielepiej (85.10. * .86) 14.06.2022 14:59
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Ten twór PRL powinien zniknąć wiele lat temu. W końcu mamy realną szanse na zmiany.

~niejestemrobotem (46.223. * .183) 14.06.2022 14:53
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Do ~Stopmanipulacji (185.210. * .105)

Jak stop- to stop! Jeżeli Żychski twierdzi, że Wojnar jest milionerem, to mówi przecież o majątku, czyż nie?

~Stopmanipulacji (185.210. * .105) 14.06.2022 14:20
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Jesteś manipulantem (~nuhihkhhl)
1. Wojnar jest podległym pracownikiem ponad 6 tys. Członków właścicieli Nowoczesnej.
2. Widziałeś kiedyś sytuację żeby właściciel nie wiedział ile zarabia jego podwładny, cały Zarząd ?
3. Twoja manipulacja polega na tym, że użyłeś słów: „majątek i zarobki”. Żychski nie żąda ujawnienia majątku Wojnara i Zarządu, więc nie mieszaj majątku z zarobkami. Żychski w imieniu ponad 6 tys. innych właścicieli Nowoczesnej domaga się ujawnienia tylko zarobków podwładnego (Wojnara) a nie jego potężnego majątku.
4. Raciborski Urząd Miasta w dokumentach ma tabelę wynagradzania określającą zarobek naczelnika minimalny 4.790 zł brutto i maksymalny 6.900 zł brutto.

~nuhihkhhl (78.31. * .182) 14.06.2022 13:24
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

To może Żychski jak tak mu na sercu leży transparentność dochodów osób publicznych najpierw ujawni swój majątek i zarobki w UM, bo na razie nie składa oświadczeń majątkowych jako jedyny z naczelników.

~Pipeline (81.22. * .82) 14.06.2022 12:13
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Miarka się przebrała. Czas podziękować tej ekipie i definitywnie zakończyć erę wojnaryzmu w Raciborzu

~KabaretwNS (195.158. * .108) 14.06.2022 10:28
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Niejawne rejestry umów i faktur. To jest żart? Ludzie płaca co miesiąc kupę kasy i mają na słowo uwierzyć że prezes i jego ekipa uczciwie obraca ich pieniędzmi????

~TadziuOUT (178.238. * .201) 14.06.2022 10:14
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Ja tylko chciałbym wiedzieć dlaczego takie informacje jak wynagrodzenie zarządu są przez spółdzielnię utajnione!?? Przecież my wszyscy się na to się składamy. To jest skandal!

~Jade88 (81.92. * .220) 14.06.2022 10:06
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Liczę na to że nowe władze spódzielni obniża wynagrodzenie prezesa do rozsądnych kwot. Teraz mamy odczynienia ze zwykłym dojeniem spółdzielców! #koniecwojnaryzmu

~JK_SRC (195.66. * .10) 14.06.2022 08:56
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Czyli Żychski chce zostać milionerem po 28 miesiącach?
Na swoim biznesie - milionów się nie dorobił
Na samorządowym stołki - milionów się nie dorobił
Jako prezes spółdzielni - zostanie milionerem po 2 latach 3 miesiącach i 10 dniach - (choć obniży pensję prezesa o połowę)

~DyzmaNikodem (46.204. * .13) 14.06.2022 08:48
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Zmieniać!!