Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Którędy pobiegnie linia Katowice-Ostrawa? Rusza kolejny etap konsultacji CPK

Wraz z rozpoczęciem kwietnia ruszą konsultacje CPK z udziałem mieszkańców. Kiedy i gdzie je zaplanowano? Mamy szczegółowy harmonogram.

Którędy pobiegnie linia Katowice-Ostrawa? Rusza kolejny etap konsultacji CPK
Mapa wariantów przebiegu kolei szybkiej prędkości Katowice-Ostrawa na terenie powiatu wodzisławskiego i gmin ościennych.

Po serii lutowych wirtualnych spotkań informacyjno-konsultacyjnych dotyczących wariantów przebiegu linii szybkiej kolei na terenie naszego regionu, na początku kwietnia ruszają konsultacje bezpośrednie. Już na początku kwietnia zostaną one zorganizowane m.in. w Godowie, Mszanie i Wodzisławiu Śl. Kiedy i gdzie się odbędą? Pełny harmonogram prezentujemy na następnej stronie.

Cztery możliwe warianty

Zwróćmy uwagę, że przebieg tzw. szprychy nr 7 na linii nr 170 Katowice-granica państwa-Ostrawa nie został jeszcze ostatecznie wytyczony. W grę wchodzą cztery potencjalne warianty. Celem trwających prac (w tym m.in. spotkań z mieszkańcami) jest wskazanie tzw. wariantu inwestorskiego, który spółka CPK jeszcze w tym roku przedstawi jako preferowany we wniosku o decyzję środowiskową. - W przypadku odcinka Katowice-Ostrawa teren do planowania linii kolejowych dużych prędkości jest niełatwy z uwagi na obszary szkód górniczych, tereny zurbanizowane i sąsiedztwo autostrady A1. Naszym celem jest wskazanie wariantu, który będzie jak najmniej kolidował z zabudową mieszkalną i terenami chronionymi – mówi wiceminister infrastruktury Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK.

100 km nowych linii

Według harmonogramu trasa łącząca Katowice z Ostrawą zostanie oddana do użytku przed końcem 2030 r. W województwie śląskim w ramach Programu Kolejowego CPK powstanie w sumie 100 km nowych linii kolejowych, które wybuduje spółka CPK, a kolejnych 246 km zostanie zmodernizowanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Inwestycje te mają zapewnić skrócenie czasu przejazdu do Warszawy z Katowic do 1 godz. i 40 min. Z Jastrzębia-Zdroju i Rybnika mamy dojechać do stolicy w 2 godziny. Ponadto, na dotychczasowych liniach kolejowych ma zwiększyć się przepustowość na potrzeby przewozów regionalnych i towarowych. Wybudowana po polskiej stronie linia kolejowa zostanie wydłużona po czeskiej stronie do Ostrawy. Dzięki temu z Katowic do Ostrawy będzie można przejechać zaledwie w 35 minut, czyli o godzinę krócej niż obecnie.

160 tys. uwag

Przypomnijmy, że prace nad studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowym (STEŚ) dla odcinka szprychy nr 7 Katowice – Ostrawa rozpoczęły się w lipcu ubiegłego roku. Potencjalne jej przebiegi były wcześniej korygowane m.in. na podstawie uwag pozyskanych w 2020 r. od mieszkańców i samorządów podczas opracowywania Strategicznego Studium Lokalizacyjnego (SSL). W jego ramach ostało zgłoszonych przez mieszkańców różnych części Polski prawie 160 tys. uwag, z czego znaczna część dotyczyła właśnie szprychy nr 7, której fragmentem jest odcinek przez Katowice i Jastrzębie-Zdrój.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].