Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Nowe lodowisko Polowego. Ma być też nową kręgielnią i strefą fitness. Koszt: 24 miliony złotych

  • Prezydent Raciborza Dariusz Polowy znów zaskoczył radnych miejskich.
  • Pokazał im 24 stycznia nowy projekt Raciborskiego Centrum Aktywnej Integracji Społecznej.
  • Zamiast planowanych jeszcze w 2020 roku 5 mln zł najnowsza koncepcja jest prawie 5 razy droższa.
Nowe lodowisko Polowego. Ma być też nową kręgielnią i strefą fitness. Koszt: 24 miliony złotych
Prezydent Polowy premierowo prezentuje koncecpję nowego RCAIS - lodowiska w OSiR przy Zamkowej
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Nową koncepcję lodowiska dla OSiR w Raciborzu opracował też nowy projektant. W urzędzie oczekiwali świeżego spojrzenia na temat, nie chciano, żeby projektant nie ograniczał się w pomysłach.

Autor po zapoznaniu się z założeniami przygotował projekt na obiekt z taflą lodowiska o wymiarach 28 m na 56 m (można rozgrywać mecze hokejowe).

Konstrukcja może być nawet drewniana. Obok będzie parking na 75 miejsc. Co ważne nowe lodowisko będzie połączone z kręgielnią i szatniami. Szczegóły zawiera prezentacja pokazana radnym na posiedzeniu 24 stycznia. Prezentujemy ją w galerii zdjęć.

W pierwszym momencie to rozwiązania było lekko zaskakujące, ale po rozmowie z projektantem uznałem, że warto to państwu przedstawić. Ta działka w ten sposób będzie najsensowniej wykorzystana - przyznał prezydent Polowy.

Pożegnanie z Gierkiem

Będzie to całoroczny obiekt wraz ze strefą fitness i siłownią. Nad kręgielnią zostanie dobudowana kondygnacja. Dzięki temu projektowi można zrewitalizować stare obiekty.

- Pozbywamy się wspomnień o epoce Edwarda Gierka - nadmienił D. Polowy.

Jak dodał włodarz, rozwiązanie wynika z ekonomii wykorzystania powierzchni działki. - Przez przysunięcie lodowiska do starych obiektów zyskamy większy parking i odnowimy stary budynek. Kręgielnia i szatnia są mocno wyeksploatowane - zaznaczył prezydent.

Pobierz RCAIS final.pdf (format pdf, rozmiar ~4.96 M)

D. Polowy dodał, że przy Zamkowej powstanie nowy kompleks sportowo-rekreacyjny - sensowny ośrodek.

Padła kwota tej inwestycji - 24 mln zł.

Prezydent chce zaangażować środki Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych - 9,2 mln zł. Włodarz mówił, że te pieniądze urząd już ma na koncie. Środki własne trzeba zaangażować w wysokości 14,8 mln zł. To zadanie przewidziane na 2 lata.

Włodarz przypomniał w prezentacji, że o nowym lodowisku w Raciborzu mówi się od września 2020 roku, gdy on sam przedstawił pierwszą koncepcję lodowiska za 5 mln zł. W marcu 2021 roku pozyskał dotację z RFIL - 4 mln zł.

Ile to kosztowało i będzie kosztować?

Piotr Klima domagał się podania kosztów opracowania nowej koncepcji, ale Dariusz Polowy odparł, że wykonano je na zlecenie OSiR i poda kwotę na styczniowej sesji rady miasta.

Anna Szukalska poprosiła o kalkulację utrzymania nowego obiektu. Usłyszała deklarację, że uzyska ją na sesji.

Marian Czerner przewodniczący rady miasta stwierdził, że to koncepcja sprzed dwóch lat, o której rozmawiał wtedy z ówczesnym wiceprezydentem Michałem Fitą. - Mówiliśmy, że dobrze byłoby zagospodarować ten obszar, ale wiedzieliśmy, że koszt jest zbyt duży. Dlatego zaproponowaliśmy inwestycję o połowę tańszą - zaznaczył szef rady.

Koncepcja podoba się przewodniczącemu komisji budżetu Mirosławowi Lenkowi. Ten poznał ją nieco wcześniej niż radni, w okrojonej formie. Lenk zastanawia się, czy wysokie nakłady przewidziane na zapowiedzianą inwestycję pozwolą Miastu na realizację innych zadań, jak np. działań antysmogowych.

Henryka Mainusza zainteresowało od jak dawna D. Polowy dysponuje nową koncepcją lodowiska. Prezydent odparł, że ma ją od tygodnia. Mainusza zdziwiło, że włodarz zaskakuje radnych wydatkiem, który dotyczy 1/10 budżetu miasta i to na dobę przed sesją.

Lodowisko za 24 mln zł - pomysł dla Raciborza 6 wiadomości, 64 komentarze w dyskusji, 45 zdjęć, 2 filmy

Ludzie

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~CoNaToLabusz (5.184. * .69) 25.01.2022 06:32
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Soctor (185.244. * .249) 24.01.2022 19:11
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Pan Czerner chyba nie zauważył że koncepcja Fity po podliczeniu dofinansowań ze środków zewnętrznych była ponad 5 mln droższa. Taki tam drobny szczegół :D

~Lolus (217.138. * .69) 24.01.2022 19:05
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Nie chcieli się zgodzić na wersję ekonomiczną. Ciekaw jestem co teraz wymyślą. Przypominam opozycji że blokowanie inicjatyw bez przedstawiania własnych projektów nie jest sukcesem

~dwaognie (169.59. * .220) 24.01.2022 18:54

...nas to nie dziwi, marzenia w krótkich spodenkach, skończy się tak jak z portem w Sudole i zabudową Placu Długosza( tyle, że na Plac Długosza było 6 mln z których zrezygnował)
dziwi to, że radni jeszcze tych mrzonek chcą wysłuchiwać!! ostatnie podrygi omdlewającej ostrygi...,