Lifestyle
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

100-lecie włączenia Górnego Śląska do Polski. Będą oficjalne obchody

W tym roku nasz region będzie obchodzić rocznicę 100-lecia włączenia do niepodległej Polski. Jak zapowiada senator Ewa Gawęda, z tej okazji odbędą się oficjalne uroczystości, co potwierdził premier Mateusz Morawiecki

100-lecie włączenia Górnego Śląska do Polski. Będą oficjalne obchody
Senator Ewa Gawęda zapowiada uroczystości związane ze 100-leciem włączenia Śląska do Polski.
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

100-lecie włączenia Górnego Śląska do Polski. Będą oficjalne obchody

Z wielką satysfakcją pragnę poinformować, że moje, zapoczątkowane jeszcze w ubiegłym roku, starania, aby ziemia wodzisławska i sąsiednie gminy były gospodarzem państwowych obchodów stulecie włączenia Górnego Śląska do Polski, zakończyły się powodzeniem. Właśnie otrzymałem zapewnienie Pana Premiera Mateusza Morawieckiego, że polski rząd jest zainteresowany zarówno tą ważną dla nas rocznicą, jak i naszym regionem, jako miejscem uroczystych obchodów - informuje senator Ewa Gawęda, akcentując, że gdy zgłaszała propozycję obchodów, kierowała się dwoma podstawowymi przesłankami.

- Po pierwsze, uważam, że także nasze „małe ojczyzny" (a nie tylko wielkie miasta) powinny być w większym stopniu gospodarzem i współtwórcą ważnych dla Polski wydarzeń. Po drugie, zwracam uwagę na historyczne przesłanki i zasługi mieszkańców naszego regionu w całym procesie powrotu tych ziem do Polski Teraz przed nami wiele pracy, do której już dziś pragnę zaprosić wszystkich, którym leży na sercu nie tylko nasza historia, ale i godne, zasłużone miejsce naszego regionu we współczesnej Polsce. W najbliższym czasie powołany zostanie komitet honorowy obchodów, do którego zaproszę m.in. historyków, samorządowców, przedstawicieli organizacji społecznych. Choć przedłożyłam już Rządowi RP ramową propozycję przebiegu uroczystości, to wierzę, że w najbliższym czasie, wspólnie wypracujemy ich ostateczny program, a w lipcu – w 100-lecie powrotu Śląska do Polski – z sukcesem go zrealizujemy - zapowiada senatorka, zachęcając do włączenia się w planowane uroczystości. 

Ludzie

Ewa Gawęda

Senator RP

Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~yggiH (31.0. * .6) 24.01.2022 18:46

Kłamstwo ! Obrzydliwe kłamstwo ! Narodowa mitologia !

Po pierwsze, to nie Śląsk włączono do Polski tylko Autonomię Śląską ! Rząd polski ogłosił statut organiczny Śląska jeszcze przed przyłączeniem jakiejkolwiek jego części do Polski bo inaczej najmniejsza jego część do żadnej Polski by nie przynależała !

Po drugie, Autonomia Śląska nie obejmowała Ślaska, ani nawet Górnego Śląska tylko jego niewielki skrawek gdzie w miastach przeważali Niemcy ale na wsiach Ślązacy a jako że mieli oni słowiański rodowód to w polskiej historiografi stawia się znak równości między nimi a Polską, co jest nieprawdą !

Po trzecie, o jakim powrocie mówimy skoro praw do Śląska zrzekł się sam Kazimierz Wielki ? Śląscy piastowie stworzyli na Śląsku odrębną dynastię która nienawidziła swoich polskich krewnych i robiła wszystko by się od nich uniezależnić. Z resztą stąd hołdy lenne śląskich książąt składane na czeskich i niemieckich dworach !

Zacznijcie w końcu opowiadać historię taką jaka była naprawdę i przestanie ją traktować jako tubę propagandy !