Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wodzisław: Kontrole pieców postępują - bez blasku fleszy i dronów

Zgodnie z zapowiedziami prezydenta Wodzisławia Śląskiego Mieczysława Kiecy, od początku roku strażnicy miejscy przeprowadzają kontrole kotłowni w oparciu o zapisy uchwały antysmogowej województwa śląskiego. 

Wodzisław: Kontrole pieców postępują - bez blasku fleszy i dronów
O planowanych kontrolach kopciuchów prezydent Mieczysław Kieca poinformował na noworocznej konferencji. Obecnie wiemy już, że kontrole są realizowane zgodnie z planami.
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Wodzisław: Kontrole pieców postępują - bez blasku fleszy i dronów

Mimo braku specjalnej otoczki medialnej i na razie bez zastosowania nowoczesnych technologii, jak choćby w Rybniku i Raciborzu (gdzie przeprowadzono pokazowe akcje z dronami, ktore kontrolowały dym z kominów), strażnicy miejscy z Wodzisławia robią swoje

- Straż Miejska skontrolowała 35 posesji. Podczas kontroli nie stwierdzono spalania odpadów ani niedozwolonego opału w kotłach C.O. Ujawniono 6 wykroczeń w zakresie obowiązków prawnych, jakie ciążą na właścicielu nieruchomosci, związanych z wymianą instalacji, w której nastepuje spalanie paliw. W związku z tym w 5 przypadkach zastosowano postępowanie mandatowe, w 1 pouczenie - informuje Klaudia Bartkowiak, rzecznik prasowa wodzisławskiego magistratu, według stanu na czwartek 13 stycznia.

Kontrole, pouczenia i asystenci

Przypomnijmy, że zgodnie z zapewnieniami prezydenta, codziennie kontrolowane są 2 posesje oraz realizowane są kontrole ze zgłoszeń. Jak podkreślił Mieczysław Kieca, jeśli mieszkaniec nie wymienił jeszcze pieca, ale nie wynika to z jego winy, tylko np. z opóźnień w przyłączu gazowym, strażnicy zastosują pouczenie. Równolegle do kontroli będą prowadzone także działania pomocowe dla osób, które nie są w stanie same udźwignąć kosztów wymiany źródła ogrzewania. To w szczególności osoby samotne i nieporadne życiowo. W takich przypadkach, w porozumieniu z wodzisławską Dziuplą, do pomocy będą angażowani asystenci rodziny, których zadaniem będzie znalezienie najlepszego rozwiązania dla danej posesji. 

Miejskie kopciuchy wymienione

Jak zaznaczył prezydent, również w miejskim zasobie nie ma już pieców, które obecnie wymagałyby wymiany.  - Wykonaliśmy gigantyczną robotę. W samych budynkach miejskich nie ma już pieca, który podlegałby wymianie. Jest po prostu wymienione wszystko: Rynek, Starówka, tam gdzie sie dało skojarzone z fotowoltaiką, przełączone do PEC i gazowni - mówił Mieczysław Kieca podczas noworocznej konferencji prasowej. 

- W budynkach komunalnych mamy pojedyncze piece węglowe, które spełniają wymogi przynajmniej do roku 2023, a nawet do 2025 i będą one podlegać sukcesywnej wymianie. Spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty nie mają już takich obiektów. Spółdzielnia ROW przeprowadzała na przykład z końcem ubiegłego roku sporą inwestycję przy ul. Wałowej, gdzie były mieszkania ogrzewane pojedynczymi piecami węglowymi. Oczywiście cały sezon grzewczy na to pokaże, ale analiza z certyfikowanych czujników przy Gałczyńskiego pokazuje, że jeżeli pojawiają się przekroczenia wartości pyłów, są one dużo niższe i mamy większą liczbę dni z lepszym powietrzem w mieście - podkreśla Mieczysław Kieca. 

Ludzie

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

10 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~ciekawy (188.137. * .185) 23.01.2022 20:47
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Korzystając z okazji
Szanowna redakcjo prosimy o przeprowadzenie serii wywiadów m.in. z Naczelnikiem Straży Miejskiej Wodzisławia oraz pracownikami Wydziału Ochrony Środowiska UM w Wodzisławiu.
Prosimy o informację :
- Czy kontrole są prowadzone z Urzędu czy na wniosek
- Jeżeli na wniosek to w jakiej formie on ma być przesłany - telefon ? mail?
- Jaka ma być forma zgłoszenia kopciucha - zdjęcia filmy itp ?
- Czy w zgłoszeniu należy podać godzinę w której najczęściej dany kopciuch najbardziej łamie prawo? poranna wieczorna ?

~Asfaltowykowboy (188.117. * .65) 21.01.2022 20:24
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~jestemrad (188.137. * .64) 21.01.2022 16:58
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

@Obywatelka24 możesz też sprzedać swoją nieruchomość jeśli cię na nią nie stać i kupić coś mniejszego. @rufi bardzo mądre spostrzeżenie. Gdyby nie uchwała antysmogowa dalej byśmy żyli jak w jakieś krainie jaskiniowców. Na szczęście jest już na nich bat.

~rufi (93.179. * .79) 21.01.2022 16:51
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

prawda jest taka iż ludzie inwestują w to co widać dla oka sąsiada,gdyby piece były wystawione na podwórku przed domem to prawie każdy by miał nowy,takie jest już myślenie ludzi,tylko nakazy prawne ruszą ten problem, a problem jest bo co roku powietrze jest gorsze.przez 5miesięcy syf w powietrzu.

~Ojej (83.30. * .184) 21.01.2022 16:11
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Powinien Kieca zrozumieć że wymiana węgla na eko groszek (też węgiel) niewiele da. Ale czego tu oczekiwać od kogoś takiego !?

~FanKiecy (46.204. * .66) 21.01.2022 13:58
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Mieczysław Kieca nie robi nic pod publiczkę i na pokaz! Brawo za skuteczność!

zxc 21.01.2022 08:23
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

taaa postępują a na Targowej tuż obok dawnego postoju TAXI byli? Bo tam smród leci z komina niemożliwy! W parafii Herberta byli? Bo farorz też kopci wieczorami aż miło. Dronów może po to nie biorą bo nagle okazałoby się, że może jakiś radny bezradny też kopci?

~XYZA (188.137. * .75) 21.01.2022 06:45
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Taaaaa.... a czarny dym z wielu kominów w centrum leci. Mydlicie tylko oczy...

~zsdfg (91.214. * .18) 21.01.2022 05:40
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Następne będą samochody. Zmuszą do wymiana na elektryka. Cyk i będzie drożej. Sory jeszcze w życiu nie widziałem aby jakaś cena spadła niżej od lat poprzednich. Ceny zawsze rosną chyba że się utnie zera (dewaluacja).

~Obywatelka24 (91.204. * .100) 20.01.2022 19:19
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Bądź eko! Załóż fotowoltaikę, pompę ciepła, gaz - wydaj kupę kasy (nawet z dotacjami) - a tu cyk - podwyżka gazu o 300%, prąd też w górę. Będziesz płacił kokosy i marznął...