Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak głosowali nasi posłowie w sprawie Lex Czarnek? Teraz decyzja po stronie Senatu

Podczas ostatniego posiedzenia sejmu posłowie pochylili się nad zmianami w prawie oświatowym. Nowela wprowadza m.in. większe uprawnienia dla kuratorów oświaty i reguluje kwestię nauczania zdalnego. Zmiany ustawy budziły kontrowersje wśród nauczycieli oraz obawy o możliwość odwoływania dyrektorów szkół bez wypowiedzenia umowy. Jak głosowali posłowie z naszego regionu?

Jak głosowali nasi posłowie w sprawie Lex Czarnek? Teraz decyzja po stronie Senatu

Jak głosowali nasi posłowie w sprawie Lex Czarnek? Teraz decyzja po stronie Senatu

Nowelizacja prawa oświatowego od początku budziła kontrowersje. Opozycja sugerowała, że zmiany (nazwane Lex Czarnek od nazwiska ministra edukacji Przemysłwa Czarnka) mają zostać wprowadzone m.in. po to, aby kurator oświaty otrzymał możliwość usunięcia ze stanowiska niewygodnego dyrektora, jeśli ten nie zastosuje się do zaleceń kuratorium. Do tej pory o zmianach na stanowisku dyrektorów decydował wyłącznie organ prowadzący – czyli najczęściej gmina lub powiat. Teraz taka zmiana będzie mogła nastąpić nawet bez zgody organu prowadzącego. 

- Budzi to obawy, że odwołanie dyrektora może nastąpić z dowolnego powodu. Jednocześnie odbiera się uprawnienia organom prowadzącym, bo nawet gdy nie ma ich zgody, nastąpi zmiana na stanowisku dyrektora szkoły. Tak znacząca ingerencja w proces prowadzenia szkoły nie znajduje wystarczającego uzasadnienia – mówił Mirosław Wróblewski, dyrektor zespołu prawa konstytucyjnego międzynarodowego i europejskiego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich w rozmowie z „Rzeczpospolitą”. Samorządowcy zaś uznają pozbawienie ich decyzji o odwoływaniu dyrektorów w szczególnych sytuacjach za kolejny dowód braku zaufania ze strony rządzących.

Ustawa reguluje także kwestie nauczania zdalnego, co z kolei było postulowane przez środowisko oświatowe. Teraz po dwóch dniach zawieszenia zajęć w szkole obligatoryjnie będzie wprowadzane nauczanie zdalne, ale niekoniecznie w formie zajęć online. Będą mogły to być np. prace domowe zadane przez nauczyciela. 

"Niweczą 30-letni dorobek polskiej szkoły"

Przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego zwrócili się do prezydenta RP z prośbą o spotkanie w sprawie zmian w prawie oświatowym, podkreślając, że niektóre z przyjętych zapisów burzą podstawy polskiej edukacji. - Natomiast do Senatorów zwróciliśmy się z wnioskiem o odrzucenie tej ustawy – informują przedstawiciele ZNM. 

- Komisja Senacka przyjęła wniosek o odrzucenie w całości Lex Czarnek - informuje wiceprezes zarządu głównego ZNP Krzysztof Baszczyński.

„Przyjęte zmiany naruszają zakres ustrojowego podziału kompetencji organów prowadzących szkoły i wykraczają zdecydowanie poza kompetencje kuratora oświaty jako organu nadzoru pedagogicznego. Niweczą 30-letni dorobek demokratycznej polskiej szkoły, niszczą jej autonomię i służą zastraszeniu dyrektorów, rad pedagogicznych i całego środowiska oświatowego” - czytamy w stanowisku zarządu ZNP. 

Jak głosowali nasi posłowie w sprawie zmian w oświacie?

Za:  Adam Gawęda, Teresa Glenc, Grzegorz Matusiak, Bolesław Piecha, Michał Woś

Przeciw: Krzystof Gadowski, Gabriela Lenartowicz, Maciej Kopiec, Marek Krząkała

Dzisiaj, tj. 20 stycznia zmiany w prawie oświatowym będą procedowane w komisjach Senatu. 

Ludzie

Adam Gawęda

były poseł i senator

Bolesław Piecha

Polityk Prawa i Sprawiedliwości, były europoseł i senator, aktualnie poseł.

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm RP

Grzegorz Matusiak

Poseł na Sejm RP

Maciej Kopiec

Poseł na Sejm

Marek Krząkała

Poseł na Sejm RP, polityk Platformy Obywatelskiej.

Michał Woś

Poseł na Sejm RP

Teresa Glenc

Była posłanka na Sejm RP.

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
MichalGR 21.01.2022 06:44
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Lenartowicz jest totalnie bezpłciowym politykiem. Niestety brakuje polityków w regionie z indywidualnymi poglądami, a nie kierowanymi przez partię. Tym bardziej platformę.

~lexLenartowicz (83.7. * .157) 20.01.2022 14:42
oceniono 5 razy
-1
Zgłoś

Lenartowicz zawsze optowała za dewiacjami i lewacką indoktrynacją w szkołach. Zatem nie dziwi jej sprzeciw.

~katollenka (46.134. * .127) 20.01.2022 14:11
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Kawałek życiorysu ministra

"Wykształcenie, działalność naukowa i społeczna

Dzieciństwo spędził w Goszczanowie. Jego matka była pielęgniarką, a ojciec kierowcą zawodowym[1]. W wieku 15 lat[1], po śmierci rodziców, trafił pod opiekę wuja, księdza profesora Jerzego Pałuckiego, wykładowcy KUL[2]. Zamieszkał w Lublinie, gdzie ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Zamoyskiego, a w 2001 studia prawnicze na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Podjął następnie studia doktoranckie na tym samym wydziale[3]. "

jakieś pytania ????