Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Gmina Gorzyce w tym roku wyda 20 mln zł. Skąd takie wydatki?

Łącznie wydatki majątkowe na 2022 r. wyniosą niespełna 20 mln zł co stanowi ok. 18% wszystkich wydatków gminy. To bardzo dużo - podsumowuje przewodniczący Rady Gminy Gorzyce Piotr Wawrzyczny. 

Gmina Gorzyce w tym roku wyda 20 mln zł. Skąd takie wydatki?
Przewodniczący Rady Gminy Gorzyce Piotr Wawrzyczny wskazał, że wydatki w ramach budżetu mogą jeszcze ulec zmianie.
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

- Inwestujemy w dalszym ciągu w kanalizację sanitarną m.in. 1,8 mln w sołectwie Rogów. Znaczną część wydatków stanowią koszty budowy i przebudowy dróg i chodników w tym m.in. 1,7 mln na ul. Raciborską w Bełsznicy i Rogowie (zadanie współfinansowane wspólnie z powiatem) oraz 6 mln zł na ul. 27 marca w Turzy Śl. - na to drugie zadanie otrzymaliśmy zewnętrzne wsparcie finansowe w ramach tzw. Polskiego Ładu w wysokości 5,7 mln zł. Ponad 1 mln zł zabezpieczyliśmy w budżecie na wymianę starych źródeł ciepła w ramach naszego gminnego programu ograniczania niskiej emisji, dzięki temu w kolejnych ponad 220 budynkach nasi mieszkańcy będą mogli wymienić swoje stare źródła ciepła korzystając z gminnej dotacji - powiedział Piotr Wawrzyczny. 

Jakie jeszcze inwestycje zostały zawarte w budżecie gminy na 2022 rok? 

W Gorzyczkach planowana jest budowa chodnika przy ulicy Kopalnianej - koszt w budżecie wyniesie 950 000 zł. W Czyżowicach zostanie zagospodarowany teren wokół Ośrodka Kultury. To zadanie będzie częściowo sfinansowane ze środków zewnętrznych, ale i tak pochłonie z budżetu gminy 1 900 000 zł. 

Termomodernizacja budynku ZSP w Olzie będzie kosztowała gminę 3 300 000, a ponadto zostanie przeznaczone 160 tys. na projekty termomodernizacje aż trzech kolejnych placówek oświatowych w Turzy Śląskiej, Gorzycach i Gorzyczkach.

Będą pieniądze na obiekty sportowe 

W Gorzycach planowana jest rozbudowa trybun na boisku sportowym klubu „Czarnych” Gorzyce. Jak poinformował Wawrzyczny, koszt tej inwestycji to 430 000 zł. Przewodniczący Rady Gminy dodał, że dotacje dla klubów sportowych pozostały na poziomie z roku ubiegłego tj. w wysokości 364 tys. zł, dotacja do Gminnego Ośrodka Turystyki, Sportu i Rekreacji „Nautica” W Gorzycach to 1,4 mln zł. 

„Inne” kwoty 

Z kolei dotacje dla straży gminnej wynoszą 80 tys. zł, dotacja do powiatu wodzisławskiego do przewozów pasażerskich nieco ponad 1 mln zł, kluby dziecięce otrzymają 176 tys. zł,  a jednostki OSP 353 tys. oraz środki dla MZWIK 1 mln zł na podwyższenie kapitału zakładowego. Pieniądze te służą realizacji dalszych inwestycji kanalizacyjnych na terenie gminy.                        

Należy mieć na uwadze, że w ciągu roku będą dokonywane liczne zmiany w uchwale budżetowej, w tym zmiany dotyczące nowych zadań. Kwestia nowych inwestycji w większości sytuacji uzależniona jest od rozstrzygnięcia różnego rodzaju konkursów, a co za tym idzie pozyskania zewnętrznych środków finansowych bez których realizacja zadań byłaby w większości przypadków niemożliwa - tłumaczył P. Wawrzyczny. 

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
tomtomtom 21.01.2022 22:40

"6 mln zł na ul. 27 marca w Turzy Śl." Czy to nie jest ta krótka ulica, tak zwane "Krze", przy której Pan Przewodniczący Wawrzyczny mieszka?

~okl (83.30. * .184) 20.01.2022 15:08

Powinno być wszystko jak najbardziej transparentne