Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Emil Nagalewski: węgiel nie ma przyszłości. Droższa energia nauczy nas oszczędności

Emil Nagalewski należy do aktywistów z Polskiego Alarmu Smogowego i jest jego koordynatorem na Śląsk. Gościł w Raciborzu wraz z firmą DRONpol, która szukała smogu dronami w trzech dzielnicach miasta. Spytaliśmy eksperta od walki ze smogiem, jak Racibórz plasuje się na tej wojnie o czyste powietrze.

Emil Nagalewski: węgiel nie ma przyszłości. Droższa energia nauczy nas oszczędności
Emil Nagalewski koordynator na Śląsk z Polskiego Alarmu Smogowego

Zaostrzyły się przepisy antysmogowe, już nie można używać najstarszych typów pieców, tzw. kopciuchów. Czy w Subregionie Zachodnim zaczniemy oddychać czystym powietrzem?

Cały nasz subregion - Racibórz, Rybnik, Wodzisław Śląski, Żory i Jastrzębie Zdrój - od lat był w czołówce rankingów zanieczyszczeń. Aktualnie też znajduje się w czołówce, ale innej, tej chlubnej. Miasta z tego regionu w Polsce przewodzą w pozyskiwaniu dotacji z Czystego Powietrza. To oznacza, że mieszkańcy i władze są zdeterminowani, żeby ze smogiem coś zrobić. I nie ma zgody na to, żeby funkcjonować nadal z łatką smogowych skansenów. Nie ma też zgody, żebyśmy musieli nadal oddychać najgorszym powietrzem w Europie. Wszyscy już chcą tych zmian. Najlepszy sposób, żeby coś tu osiągnąć, to pozbywać się starych kotłów - kopciuchów, co już nastąpiło i dalej postępuje.


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /app/System/Application/Template/Attachments/Presenter/Image.Template.php on line 17

Z jednej strony wejście w życie śląskiej uchwały antysmogowej, ale z drugiej niespotykana skala podwyżek cen gazu. To nie sprzyja wierze w sens tych zmian. Ekologię przykrywa ekonomia.

Szkoda, że tak się stało, że te okoliczności się zbiegły. Nawet jak ta podwyżka ma mieć - jak słyszałem - charakter krótkoterminowy, to na pewno nie będzie miało dobrego wpływu na odejmowanie decyzji o zmianie sposobu ogrzewania. Na pewno zasieje niepewność, wątpliwości co do sensowności tych zmian. A odnośnie drożyzny to nie tylko gaz drożeje, bo za węgiel też się więcej płaci, pellet także podrożał. To już efekt bardzo wysokiej inflacji. Paradoksalnie te zwyżki cen mogą doprowadzić do czegoś pozytywnego, bo będziemy np. gaz czy prąd bardziej oszczędzać, a z korzystaniem z energii cieplnej np. z węgla różnie było kiedy jego ceny były na niskim poziomie. Nie zawsze było to racjonalne korzystanie z tego paliwa.

Emil Nagalewski 3 pytania Nowin - Audio.mp3

Politycy partii rządzącej nie stronią od opinii, że na odejście od węgla jest za wcześnie, bo nie jesteśmy na to jeszcze gotowi jako kraj oparty na systemach grzewczych z paliwem stałym. Jak pan odbiera takie sygnały płynące „z góry”?

Nie mogę zgodzić się z opiniami, że węgiel może mieć przyszłość. On jej nie ma. Węgiel to paliwo, które odchodzi z użytkowania i wszystko na to wskazuje. O tym traktuje strategia opracowana na potrzeby naszego kraju - Polityka Energetyczna Polski. Wprost w niej powiedziano, że 2030 rok to odejście w gospodarstwach domowych od węgla. Ten dokument przyjął rząd w lutym ubiegłego roku. Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski powiedział, że Śląsk bez węgla wyobraża sobie już w 2028 roku. Kolejnym sygnałem, że kończymy z węglem, jest fakt, że w rządowym programie Czyste Powietrze już nie można otrzymać dotacji na kotły węglowe. Cała Europa odchodzi od węgla. Polska jest jedynym krajem europejskim, który w tak dużej skali wykorzystuje węgiel jako paliwo do ogrzewania domów. Myślę, że wyższe ceny gazu i w ogóle rosnące ceny nośników energii mogą na krótką metę spowolnić odchodzenie od węgla, ale na pewno nie zatrzymają tego procesu.


Z Emilem Nagalewskim rozmawialiśmy nie tylko przy okazji jego wizyty w raciborskim Brzeziu. Pod koniec listopada 2021 roku spotkał się z Nowinami na Stadionie Śląskim w Chorzowie, podczas Climate Con - Śląskiego Konwentu Klimatycznego. Oto wideo zapis tej rozmowy.

CO SAMORZĄDY MOGĄ ZROBIĆ, ŻEBY POKONAĆ SMOG?

10 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Do_nizej (188.137. * .72) 03.02.2022 21:50

Jeśli się komuś nudzi to tobie. Na okrągło tu siedzisz i ciągle to samo piszesz. Jeśli ktoś ma życzenie ogrzewać dom węglem i robi to zgodnie z prawem to g... cię to powinno obchodzić. Wypad .

~jestemrad (188.137. * .64) 21.01.2022 23:39
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Można się z nim zgadzać lub nie ale nikt nie powie, że piec węglowy to wygodny, czysty i niesmrodzący sposób ogrzewania bo to zwyczajna nieprawda. Osoby które mają piec w piwnicy domu przyznają się do tego, że muszą codziennie(!) wycierać meble i urządzenia bo tak one pylą. Wynoszenie popiołów, dokładanie węgla, wyładunek węgla to też zajęcia raczej dla ludzi którym się wyjątkowo nudzi.

~Małgo181 (5.173. * .12) 19.01.2022 15:04

Droższa energia nauczy nas oszczędności ...? Serio !! To tak jak ceny podnieść lub zwolnić człowieka ..
Takie myślenie do niczego dobrego nie prowadzi . Prawda jest taka ,że Polak potrafi , wykombinować i wyjść z zyskiem a nie stratą . Jeśli ktoś chce wymienić kocioł to tylko i wyłącznie polecam na pellet . Cenowo jest ok
... .czystepowietrze....

~robaczek (80.49. * .132) 17.01.2022 10:44
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

dwa dni temu wybuchł podwodny wulkan emitując tyle dwutlenku węgla i pary wodnej co Polska przez 100 lat ,ale eksperci będą się mądrzyć , a media ich pseudo-mądrości powielać . Podobno fala tych zanieczyszczeń dotarła do Polski , czy coś na ten temat Panowie i Panie dziennikarze wiedzą ? . Pan ekspert na pewno nie .

~robaczek (80.49. * .132) 17.01.2022 10:21
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

wszyscy eksperci to ci którym dane technologie płacą i ktoś kto ma minimalne pojęcie o energii elektrycznej wie że nie ma możliwości jej magazynowania i tylko atom , gaz i węgiel dają możliwość regulacji , reszta to eksperci za pieniądze nawet jak nałożą czapkę i zapuszczą brodę

~recykler (5.172. * .168) 17.01.2022 09:55
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Panie Emilu powołuje się Pan na to że Europa odchodzi od węgla, a nie mówi nic że Europa odchodzi też od gazu, ogólnie odchodzi od paliw kopalnych. Polski alarm smogowy promuje gaz ziemny jako czyste paliwo, a przecież nie jest to paliwo odnawialne i dla klimatu jest tak samo zabójcze jak węgiel. Czystym i odnawialnym paliwem stałym jest odnawialna biomasa, która jest promowana w Europie i potępiana na równi z węglem w Polsce.

~Antylop (5.173. * .80) 17.01.2022 06:52
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Brawo p Emil zamknąć tą patologie do której miliardy dopłacamy,to jedyny w Polsce zawód w którym wypłacają 17-tki!!!

Pokaż więcej