Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Na Polskim Ładzie budżet Raciborza zyskał około 3 miliony złotych [KONFERENCJA POLOWEGO]

  • Wzrost nakładów na oświatę, budowa dwóch tężni i lodowiska w OSiR to niektóre z części składowych Budżetu Miasta na 2022 rok.
  • Przedstawił je dziennikarzom prezydent Dariusz Polowy na posesyjnej konferencji.
  • Zaznaczył, że opozycja w radzie wskazała mu zakup za 2 mln zł działki przy ul. Ogrodowej, sprzedanej wcześniej przez urząd za 1,2 mln zł.

Na Polskim Ładzie budżet Raciborza zyskał około 3 miliony złotych [KONFERENCJA POLOWEGO]
Prezydent Raciborza Dariusz Polowy poświęcił dużą część posesyjnej konferencji nowemu budżetowi miasta
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Materiał wideo:

Dochody nowego budżetu wynoszą 243 mln zł przy wydatkach rzędu 264 mln zł. Deficyt wyliczono na 21 mln zł.

- Wiele osób pyta mnie jak wygląda sprawa skutków Polskiego Ładu dla miejskiego budżetu. W ramach wpływów z podatku dochodowego, tego, który każdy z mieszkańców składając PIT, rozlicza w urzędzie skarbowym, pozyskamy wpływy w kwocie ok. 48 mln zł. Wynika to z podwyższenia kwota wolnej od podatku do 30 tys. zł i podwyższenia pierwszego progu podatkowego do kwoty 120 tys. zł.

- Dzięki temu więcej pieniędzy zostanie w kieszeniach mieszkańców. Dlatego wpływy z tego tytułu do budżetu będą mniejsze niż dotąd.

- W kieszeniach raciborzan zostanie 5,7 mln zł. Miasto Racibórz uzyskało jednak rekompensatę w kwocie 8,9 mln zł, więc zyska na tym ok. 3 mln zł.

43 mln zł na inwestycje - to, jak określił prezydent, co zostanie na elementy trwałe, posłuży obecnym i następnym pokoleniom. - To jeszcze nie wszystko, na pewno budżet urośnie, bo będą napływały decyzje o dotacjach zewnętrznych na projekty - wyjaśnił D. Polowy.

10 mln zł zaplanowano na remonty i przebudowy dróg publicznych: ulice Bema, Cecylii i Marii Rodziewiczówny, Kochanowskiego, Opawskiej do Bema, Prusa i Słonecznej;

Jeszcze 18 mln zł trafi do Raciborza poza budżetem miejskim - mowa o przebudowie ul. Rybnickiej (Bosacka do mostu nad Ulgą), w standardzie takim jak po remoncie trasy od Auchan w kierunku Kornowaca - ze ścieżką rowerową i poboczem.

Największa część budżet miasta to oświata (szkoły i przedszkola) - 76,5 mln zł - wzrost o 5,4 mln zł wobec 2020 roku. - Nowa placówka się pojawi, żłobek drugi i wydatki wzrosną. Jednak miejskim priorytetem jest dobra edukacja i dobre zaopiekowanie się najmłodszymi - powiedział mediom Dariusz Polowy.

Gospodarka komunalna 41,5 mln zł - drugi dział budżetowy pod względem nakładów.

Chodzi o utrzymanie czystości w mieście, strzyżenie trawników, zagospodarowanie terenów gminnych, ale też gospodarowanie odpadami. Od 1 stycznia Przedsiębiorstwo Komunalne odbiera odpady od raciborzan. Ma to zapewnić miastu najniższą w regionie opłatę śmieciową. Powinna się utrzymać w kwocie 21 zł, choć gdzie indziej już wynosi 34.

Dział rodzina - pomoc społeczna to 38,8 mln zł (w tym program rządowy 500 plus, który przejdzie w połowie roku do ZUS).

Gospodarka mieszkaniowa - 10 mln zł. Istotnym elementem będzie troska, aby zapewnić odpowiednie systemy ogrzewania; 2,8 mln zł wyniesie termomodernizacja budynku przy Katowickiej, a 1 mln zł zmiana systemu grzewczego w lokalach mieszkalnych,

Doświetlone zostaną kolejne przejścia dla pieszych w Raciborzu, jest na to 200 tys. zł. Szacuje się, że 647 tys. zł wystarczy na przebudowę przejść dla pieszych przy skrzyżowaniu ulic Ogrodowej, Słowackiego i Karola Miarki.

W Raciborzu powstaną 2 tężnie - przy Warszawskiej i na Ostrogu z Budżetu Obywatelskiego

- Wolą klubów radnych Szukalskiej i Lenka przewidziano zakup

Pół hektara za 2 mln zł - odkupić działkę, którą sprzedano za 1,2 mln zł i sprzedać 38 ha żwirownię za 3 mln zł - poinformował D. Polowy.

- Wola większości w radzie jest, jaka jest - skwitował Polowy

Zaznaczył, że z dużą ostrożnością będzie podchodził do zakupu tej działki i sprawdzi wszystkie zagrożenia z tym związane. - Nie chcę kupować czegoś, czego później nie będzie się dało wykorzystać - nadmienił.

Polowy wyróżnił jeszcze w planach wydatkowych: Jarmarki miejskie, Festiwal Górnej Odry, termomodernizację budynku MKZ Unii Racibórz;

a także:

  • oddanie do użytku PumpTracku;
  • rozbudowę SkateParku
  • i oddanie do użytkowania Lewobrzeżnych Bulwarów
  • inwestycje w bazę sportową raciborskich LKS-ów

Planowana jest organizacja Dni Raciborza, Memoriału, Festiwalu Średniowiecznego, FRU i Wiatraków;

Rekordowe 1,4 mln zł trafiło na sportowe dotacje, a konkurs rozstrzygnięto w terminie umożliwiającym przekazanie pieniędzy na początku 2022 roku

W tym roku ma się rozpocząć budowa lodowiska przy Zamkowej; powstanie dokumentacja rozbudowy H2Ostróg i ogłoszony będzie konkurs na projekt zagospodarowania rynku w Raciborzu

Jak podkreślił Dariusz Polowy opozycja Szukalska - Lenk wykreśliła: punkt widokowy w farnym; historyczny chodnik z brązu - gdzie obcięto nakłady i zrezygnowano z tworzenia parku Zachodniego naprzeciwko kościoła Matki Bożej.

Na koniec tej części konferencji posesyjnej włodarz dziękował radzie za sprawne uchwalenie budżetu; za konsultacje i owocne rozmowy z radnymi, za zrozumienie sytuacji, że nie na wszystko starcza i trzeba wybierać najważniejsze rzeczy, potrzebne mieszkańcom.

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~ad_vocem (178.43. * .171) 16.01.2022 14:10
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

A ty MichalGR to czytałeś artykuł? Bo chyba tylko tytuł. Jest wyjaśnione, że podatki z PIT wpłyną mniejsze, ale będzie rekompensata od rządu. Żeby była jasność, cały ten Polski Ład uważam za porażkę.

~henk (83.22. * .254) 15.01.2022 16:10

Niech sobie dają spokój z lodowiskiem. Koszt niewspółmiernie wysoki w porównaniu do zysku. Zdecydowanie lepiej co roku tworzyć coś takiego jak teraz jest na Rynku, zaznaczam, że niekoniecznie na Rynku ale gdzieś w centrum. Wybudują lodowisko, to bilety będą co najmniej po kilkanaście złotych, jak nie po 20. W tej chwili dzieciaki jeżdżą za darmo, a koszt tego lodowiska to jak było gdzieś podane, to ok. 250 tys. za sezon. Założę się że samo utrzymanie tego nowego przez cały rok będzie więcej kosztować.

~mieszkaniec2022 (5.173. * .161) 14.01.2022 14:23

czy w budżecie jest przewidziana budowa kolejnych bloków przy ul. Łąkowej?

~Asterix (89.25. * .176) 14.01.2022 14:17
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Pewno dostał, jako "swój", jakieś jednorazowe środki na budowę tego czy tamtego. Ale dochody stałe, jak pisał poprzednik, MUSIAŁY zmaleć. No i dostał też prikaz by zrobić konferencję i chwalić "pisowski bezład". Żenujące.

MichalGR 14.01.2022 06:51
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

W życiu nie słyszałem większych bzdur. Skoro ok. 30% mieszkańców Raciborza mieszcząca się w przedziale zarobkowym do 30 tys. zł rocznie nie będzie płacić podatku dochodowego z którego połowa trafia do budżetu gminy to ciekawe jak gmina ma zyskać.
Polecam sprawdzić informacje na portalu:
natwojkoszt.pl/miejska
Pozdrawiam rozumnych :)