Czwartek, 27 stycznia 2022

imieniny: Angeliki, Przybysława, Ilony

RSS

Rybnik pomoże mieszkańcom Ukrainy w sprawach urzędowych i nie tylko

13.01.2022 18:56 | 0 komentarzy | NM

Już od 18 stycznia w Halo! Rybnik zostanie otworzony punkt informacyjny, w którym będą odbywać się cykliczne dyżury w celu pomocy osobom z Ukrainy. Punkt będzie oczywiście prowadzony w języku ukraińskim, ale również w rosyjskim.

Rybnik pomoże mieszkańcom Ukrainy w sprawach urzędowych i nie tylko
Na zdjęciu Mykhailo Solovienko. Foto: M. Koczy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rybnik dla Ukraińców

W Rybniku mieszka ponad 10 tysięcy osób z Ukrainy. Większość z nich przyjechało tutaj by zarobić lub osiedlić się na stałe. 

Sprawy urzędowe nie są łatwe, szczególnie jeżeli nie mówimy płynnie w danym języku, co również wymaga miesięcy, a nawet lat praktyki. Zaaklimatyzowanie się w zupełnie nowym mieście w innym kraju również nie jest łatwe bez niczyjej pomocy, dlatego miasto wyszło z inicjatywą otworzenia punktu informacyjnego dla Ukraińców, dzięki któremu lepiej odnajdą się w nowej sytuacji na obczyźnie. 

Spotkania dla osób z Ukrainy będą odbywać się w co drugi wtorek w godzinach 15.00-18.00. Prowadzić je będzie Mykhailo Solovienko, który od zeszłego roku pracuje w rybnickim magistracie, zajmując się m.in. tłumaczeniem na ukraiński strony www.rybnik.eu.

– Mieszkający w Rybniku Ukraińcy będą mogli pytać o wszystko, co ich interesuje, a ja będę zbierał informacje, przekazywał w urzędzie i próbował im pomóc. Chcę dzielić się swoim doświadczeniem, które zdobyłem podczas 5 lat życia w Polsce  – mówi Mykhailo Solovienko.

Pierwsze spotkanie w Halo!Rybnik odbędzie się w najbliższy wtorek, 18 stycznia, w godz. 15.00 do 18.00 w Punkcie Informacji Turystycznej Halo!Rybnik, przy ul. Sobieskiego 20.