Czwartek, 27 stycznia 2022

imieniny: Angeliki, Przybysława, Ilony

RSS

Radny Rybnika, Karol Szymura chce, by bilety autobusowe były tańsze

13.01.2022 11:12 | 0 komentarzy | NM

Karol Szymura złożyl interpelację, w której przedstawia problem, jego zdaniem bardzo drogich biletów autobusowych. W piśmie wyjaśnił dlaczego bilety powinny być tańsze, jak mieszkańcy na tym skorzystają i co możemy zrobić.

Radny Rybnika, Karol Szymura chce, by bilety autobusowe były tańsze
Karol Szymura podczas briefu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Karol Szymura walczy o tańsze bilety autobusowe

Radny miasta złożył interpelację, próbując tłumaczyć, że bilety autobusowe w Rybniku są niezwykle drogie i należy coś z tym zrobiżćż. K. Szymura opiera się na wypunktowanych przez siebie argumentach, ale przede wszystkim zaznacza, że taka cena może być zwyczajnie uciążliwa dla mieszkańców. 

Bilet jednorazowy komunikacji miejskiej w Rybniku wynosi 5 zł, zaś ulgowy 2,5 zł. W przypadku biletów miesięcznych koszt ten wynosi 84 zł normalny i 42 zł ulgowy. Jest to realne obciążenie mieszkańca dojeżdżającego do pracy i wysyłającego swoje dziecko do szkoły. Zdaję sobie sprawę z faktu, że Miasto Rybnik „dopłaca” do komunikacji zbiorowej. Jednocześnie należy zauważyć, że nadal nasze miasto pobiera opłatę za przejazdy, inaczej niż robią to niektóre inne pobliskie gminy np. Miasto Żory. W ostatnim czasie Rząd RP zapowiedział tarczę antyinflacyjną obniżającą m.in. VAT na media, paliwo, czy żywność. W związku z rosnącą inflacją warto, ażeby miasto również włączyło się w tę prospołeczną działalność i wsparło choć częściowo mieszkańców naszego miasta. W związku z powyższym proponuję wprowadzenie zarządzeniem Prezydenta Miasta Rybnika promocyjnej stawki za bilety okresowe w strefie 0 obniżającą koszt biletów dla mieszkańców Miasta Rybnika o 50% w celu promocji korzystania z komunikacji miejskiej od 1 lutego 2022 r. do końca czerwca 2022 r – tłumaczy działacz. 

Jeżeli mamy porównywać, to bilet normalny autobusowy w Krakowie kosztuje 6zł, więc porównując oba te miasta, Rybnik, który jest sporo mniejszy, faktycznie wypadamy dość drogo. 

W trosce o osoby, które zarabiają mniej i promocję transportu zbiorowego

Radnemu Szymurze faktycznie należy przyznać rację co do tego, że takie ceny za bilet mogą być dosyć dotkliwe, szczególnie dla osób, które mają ograniczony budżet, jak np. emeryci, młodzi ludzie, samotni rodzice itp. Ponadto, radny powołuje się również na promocję transportu zbiorowego, co owszem, jest dosyć istotne, szczególnie z ekologicznego punktu widzenia.

Przeważająca część osób korzystających z komunikacji miejskiej to: uczniowie, seniorzy, emeryci i osoby zarabiające poniżej średniej krajowej. Wysoka inflacja dotykająca cały świat, w tym również Polskę powoduje szybki wzrost cen za towary i usługi. Osoby mające niskie emerytury, czy zarobki mogą mieć problemy z zaadaptowaniem się do rosnących cen (w tym również paliwa). Z punktu widzenia miasta, powinniśmy dbać o ułatwianie mieszkańcom dostępności do urzędów, szkół, czy też szybszego poruszania się po naszym mieście. Obniżenie cen za bilety komunikacji miejskiej przyniosłoby oszczędności w przypadku jednej osoby podróżującej do pracy na poziomie 210 zł w skali całości promocji, zaś w osoby podróżującej do szkoły 105 zł w skali całości promocji. W przypadku 3 osobowej rodziny podróżującej w ten sposób oszczędności mogłyby wynieść nawet 525 zł w skali całości trwania promocji. Zarządzenie to skutkowałoby pomniejszeniem planowanego wpływu z biletów szacunkowo na poziomie 1,5 – 2 mln zł. Dodatkowo obniżenie wysokości powyższych opłat mogłoby zachęcić część mieszkańców do korzystania z transportu zbiorowego – uzasadnia Karol Szymura.

Karol Szymura przedstawił swoje spostrzeżenia i pomysły 12 stycznia podczas briefu prasowego. Temat ten prawdopodobnie będzie jeszcże powracać wraz z aktualizacjami. Rybnik w ostatnim czasie wprowadził sporo zmian w komunikacji miejskiej, więc być może doczekamy się również tańszych biletów.