Czwartek, 27 stycznia 2022

imieniny: Angeliki, Przybysława, Ilony

RSS

Co składa się na rachunek za prąd? Tauron wyjaśnia [INFOGRAFIKA]

13.01.2022 09:35 | 0 komentarzy | żet

Tauron przygotował infografikę, która zawiera informacje o kosztach wpływających na cenę energii. Największa pozycja to... uprawnienia do emisji CO2.

Co składa się na rachunek za prąd? Tauron wyjaśnia [INFOGRAFIKA]
Tauron przewiduje, że średni miesięczny rachunek za prąd dostarczany dla gospodarstwa domowego będzie wyższy o ok. 20 zł w 2022 r. niż w 2021 r.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Największy dostawca energii elektrycznej w naszym regionie rozesłał do swoich klientów informację o przyczynach wzrostu cen energii elektrycznej w 2022 r.

- Cena prądu zależy przede wszystkim od kosztów jego wytworzenia. Głównym jej składnikiem są koszty, jakie ponosimy w związku z polityką klimatyczną Unii Europejskiej. Rosnące koszty uprawnień do emisji CO2 stanowią obecnie aż 59% kosztów energii elektrycznej. Jest to jeden z najważniejszych powodów wzrostu cen energii w całej Europie - informuje Tauron i dołącza do wiadomości infografikę o kosztach wpływających na cenę energii elektrycznej w taryfie dla gospodarstw domowych:

źródło: Tauron S.A.

źródło: Tauron S.A.

Mniejszy VAT i zwolnienie z akcyzy

Jednocześnie Tauron informuje o tarczy antyinflacyjnej, która ma ograniczyć wymiar podwyżek. Składają się nań:

  • obniżenie stawki podatku VAT na dostawy energii elektrycznej z 23% do 5% – za okres od 1.01 do 31.03.2022 r.,
  • zwolnienie z akcyzy na energię elektryczną odbiorców w gospodarstwach domowych – za okres od 1.01 do 31.05.2022 r.

- Aby skorzystać z niższego podatku VAT i zwolnienia z akcyzy, klienci TAURONA nie muszą nic zrobić. Nowe stawki zostaną uwzględnione w rozliczeniach zgodnie z obowiązującymi przepisami - informuje Tauron.

Dodatek osłonowy

Tarcza Antyinflacyjna zawiera również wsparcie dla gospodarstw domowych o średnich i niskich dochodach w postaci dodatku osłonowego. O tym komu przysługuje dodatek osłonowy i jak go otrzymać pisaliśmy w artykule: