Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Dlaczego mural przy Szewskiej zaskoczył jego twórcę? [3 PYTANIA do Ryszarda Paurowskiego]

Twórca nowego, drugiego już raciborskiego murala zamówionego przez urząd miasta jest gotów malować kolejne. - Nie trzeba mnie namawiać, bo nie wiedzę powodów by nie współpracować nadal z Miastem Racibórz. Zapewnia mi swobodną pracę, bez ograniczeń - mówił Nowinom Ryszard Paurowski, wywodzący się z Raciborza artysta.

Dlaczego mural przy Szewskiej zaskoczył jego twórcę? [3 PYTANIA do Ryszarda Paurowskiego]
Ryszard Paurowski stworzył na ścianie kamienicy przy ul. Szewskiej mural pn. Synagoga

Paurowski jest absolwentem PWSZ Racibórz na kierunku grafika użytkowa oraz grafika warsztatowa w Katowickiej ASP. Jest twórcą znanym w Polsce i Europie. Współpracuje z licznymi ośrodkami kultury oraz artystami. Autor muralu na raciborskiej przystani kajakowej, na jednym z wiaduktów w mieście oraz na płocie schroniska dla bezdomnych zwierząt. Współautor muralu przy ul. Chopina. Autor wystaw (niedługo planuje nową w Raciborzu), uczestnik festiwali muralowych w Europie. Nad muralem Synagoga pracował niespełna miesiąc - od 13 grudnia.

Kiedy pan wiedział, że tak właśnie ma wyglądać nowy mural z synagogą?

Wpierw rozmawialiśmy o tym z Adamem Szramowskim w Boże Ciało w 2021 roku. Po jakimś czasie spotkaliśmy się kolejny raz i wymyślaliśmy ten koncept przez jakieś 2-3 godziny, rozmawiając o wszystkim i krążąc czasowo wokół tematu. Za pomocą wyobraźni ułożyliśmy i zwizualizowaliśmy go. Wyrysowaliśmy to. Proces powstawania muralu był złożony, warto go upubliczniać i zobaczyć jak tworzył się ten projekt.

Przy pracach nad muralem z historyczną panoramą dawnego Raciborza dał się panu we znaki mróz i śnieg. Przy pracach na Szewskiej było chyba lepiej pod względem pogodowym?

Cieszę, się, że pogoda mi dopisała w nowym roku i mogłem to skończyć w terminie. Fajnie jest, jak realizacja potrafi pozytywnie zaskoczyć jako całość i przyznaję, że sam byłem zaskoczony efektem końcowym. Moim zdaniem przewyższył on oczekiwania w sposób pozytywny. A czy ja jestem w pełni zadowolony? Zawsze można lepiej, ale tę poprzeczkę zawiesiłem wysoko.

Jakie były różnice w pracach nad tymi dziełami, pomijając warunki pogodowe?

Tam miałem pomoc przyjaciół, a tu pracowałem zupełnie sam. Mogę stwierdzić, że pierwszy mural nas zahartował i tu już był "piece of cake". Zazwyczaj maluje się wyższe murale po 12-13 pięter. Tutaj mamy 4 piętra. Za młodu na takie wysokości wchodziło się na drzewa. Murale miejskie maluje nie pierwszy raz. Powstały takie z moim udziałem w Pradze i Frydku-Mistku, ogólnie w Czechach dużo pracuję. Są także w Głogowie i Kędzierzynie - Koźlu. Tam byłem przy projektowaniu i realizacji, ale to nie jest moja autorska praca.

Ryszard Paurowski Zawsze chciałem podjąć taki temat.mp3

W trakcie konferencji pod muralem (11 stycznia) pytaliśmy włodarzy, czy zamierzają znów pójść z muralami w miasto? Dawid Wacławczyk zauważył, że każdy mural to wysiłek finansowy i będą kolejne, o ile radni nie będą ucinali wydatków na działania kulturalne i promocyjne. - Nie chodzi o to, by 10 murali na jednej ulicy umieścić, ale na starówce chciałbym jeszcze co najmniej 2 takie zlokalizować. Mam już pomysł i poszukamy środków na te cele - powiedział zastępca prezydenta. W grę wchodzi malowidło na budynku przy ul. Zborowej.

Jakie emocje towarzyszyły przy oglądaniu muralu prezydentowi Raciborza? - Pokazuje dobrze historię tego miejsca, coś utraconego w mrocznych czasach, ale pojawia się promień nadziei i pamięć w postaci tego wizerunku. Teraz każdy spacer pozwoli to odtwarzać - uznał Dariusz Polowy.

Dawid Wacławczyk zwrócił jeszcze uwagę na winorośl umieszczoną na muralu. - To element wspólny dla religii chrześcijańskiej i żydowskiej, symbol życia, odnowy. Wspólny duch pojednania i znak, że życie rodzi się od nowa - podsumował wiceprezydent.

Mural Synagoga na ścianie kamienicy przy ul. Szewskiej w Raciborzu (fot. UM Racibórz/Rafał Krzyżok

Jak czytać mural? (instruktarz autora)

Ściana jako metafora współczesnego świata, pęka, odsłania pamięć o tym co przeminęło. Element 3D ma wprowadzić widza w nokturnowe wnętrze synagogi. Widz dostrzega elementy symboliczno-zdobnicze. Gra świateł ma na celu nadać mistycznego klimatu, kontemplacji o tym co przemija, a warte jest pielęgnowania. Główny promień światła padający z okna na posadzkę wskazuje i rozświetla winorośl, która symbolizuje w obu kulturach pracę w życiu, odnowę duchową. Winorośl to również wieńczący element całego malunku. Winorośl spaja obie kultury, religie, wydaje owoc który dla artysty jest niejako rozejmem, pogodzeniem przeszłości z teraźniejszością. Krzew, z którego każdy może czerpać dobro. (źródło: Urząd Miasta Racibórz/Lucyna Siwek)

Ludzie

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].