Czwartek, 27 stycznia 2022

imieniny: Angeliki, Przybysława, Ilony

RSS

12 tys. zł w 12 minut. Już ponad 300 tys. wniosków o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

12.01.2022 21:20 | 0 komentarzy | mad

Około 12 minut - tyle średnio trwa wypełnienie wniosku na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS) o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO). W ramach programu rodzice dzieci mogą otrzymać maksymalnie 12 tys. zł.

12 tys. zł w 12 minut. Już ponad 300 tys. wniosków o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy
Świadczenie przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia (zdjęcie poglądowe)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Do tej pory rodzice złożyli ponad 300 tys. wniosków o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Szacujemy, że w styczniu tych wniosków może być nawet 400 tys. - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Wniosek o RKO można złożyć w kilkanaście minut. Średni czas przeprowadzenia wniosku przez specjalny kreator na PUE ZUS to jedynie 12 minut. - To pokazuje, że rodzice i opiekunowie nie mają problemów z załatwieniem formalności - ocenia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Co to za świadczenie?

Od 1 stycznia można składać do ZUS elektroniczne wnioski o wypłatę Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Nowe świadczenie przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. - Świadczenie będzie wypłacane w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok, w zależności od wyboru rodzica. Wsparcie jest niezależne od dochodów rodziny, a środki nie są opodatkowane. Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać za pośrednictwem portalu Empatia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej, a przyznaniem i wypłatą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych - tłumaczy Beata Kopczyńska.

Wniosek o każdej porze

Rodzice nie muszą ograniczać się co do dnia i pory składania wniosku o RKO. Przez to, że wypełnianie i wysyłanie odbywa się elektronicznie można je składać o każdej porze przez siedem dni w tygodniu. Przy realizacji RKO ZUS stał się nowoczesnym e-urzędem, czynnym całą dobę. Z analiz ZUS wynika, że są one składane o różnej porze dnia i nocy. Innymi słowy to rodzice decydują o tym, kiedy wirtualnie odwiedzić urząd.

Gdzie szukać pomocy?

Rodzice, którzy mają wątpliwości dotyczące programu mogą napisać maila do ZUS, skorzystać ze specjalnej infolinii 22-290-55-00 lub umówić się na e-wizytę. W placówkach ZUS wypełnić wniosek o świadczenia pomogą również sami pracownicy ZUS.

Ludzie:

Beata Kopczyńska

Beata Kopczyńska

Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego